Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-13, 19:13   #1
ghostbz

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default boxe pt matiz

Buna seara ! Am si eu nevoie de cateva sfaturi, daca poate sa ma ajute cineva.Masina mea e matiz si as vrea sa pun niste boxe bune pe ea.Am auzit ca cele JVC ar fi ok din punct de vedere calitativ.Dar am vazut ca sunt cu 2,3.4 iesiri, cu anumite frecvente...nu prea inteleg nimic.Nu stiu ce sa aleg.Radio cd-ul de pe masina e un Sony explod si mai am montate doua boxe Auna, cica de 500w dar nu prea par ca ar avea atat.Mentionez ca au leduri pe ele, am citit tot pe un forum ca din cauza ledurilor se pot auzi mai slab sau neclar.Sau ideea e ca suporta 500w dar bagate prin statie? As vrea daca se poate sa le las pe alea Auna si sa mai iau doua JVC sa le pun pe spate dar nu stiu daca merg asa combinate sau sa raman numai cu JVC-urile...Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat...Multumesc!
ghostbz is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 10:13   #2
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: boxe pt matiz

Nu te uita la firme gen JVC ALPINE PIONEER ca am facut si altii asta si ne-am luat teapa.

Unde vrei sa montezi boxele?
Ce dimensiune trebuie sa aibe? Pe fata din cate stiu sunt de 10cm la Matiz? Daca vrei sa pui pe spate recomand ovale si taiata policioara.
Express is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 15:31   #3
ghostbz

Stock
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 9
Default Re: boxe pt matiz

Quote:
Originally Posted by Express View Post
Nu te uita la firme gen JVC ALPINE PIONEER ca am facut si altii asta si ne-am luat teapa.

Unde vrei sa montezi boxele?
Ce dimensiune trebuie sa aibe? Pe fata din cate stiu sunt de 10cm la Matiz? Daca vrei sa pui pe spate recomand ovale si taiata policioara.
pe spate vreau sa le montez.Pe fatza le am de 13".Ms de sfat.M-am uitat pe net si dupa unele Sony.Inca nu m-am decis ce sa iau si ce caracteristici ar trebui sa aiba.Daca au putere mai mare decat scoate cd player-ul, ( adica 180w) ,am nevoie de statie nu ? banuiesc ca nu se aud bine asa fara ...sau evenrual sa iau niste boxe mai mici de 180W
ghostbz is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 16:43   #4
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: boxe pt matiz

Quote:
Originally Posted by Express View Post
Nu te uita la firme gen JVC ALPINE PIONEER ca am facut si altii asta si ne-am luat teapa.
JVC nu dar Alpine,Pioneer de ce nu ? Poate ti-ai luat tu teapa si daca e asa asta nu inseamna ca Pioneer si Alpine nu sunt boxe bune...omul nu cred ca vrea sa se duca cu masina la concursuri audio deci Pioneer sau Alpine ar fi numai bune. Eu am Pioneer pe un logan + cd player Pioneer si e mai mult decat ok...
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-13, 19:53   #5
Express

Stage 5
 
Express's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 429
Member of:
[PEUGEOT]
[DAEWOO]
Default Re: boxe pt matiz

Eu am Sony pe Peugeotul meu si se aud mai prost decat cele din fabrica, de asta i-am spus. Am avut boxe Pioneer pe Matiz si nu m-au satisfacut absolut deloc. Nu e vorba de niciun concurs audio, e vorba de urechea lui.

Nu mai bine mai pui 100-150 de lei in plus dar barem stii ca ai niste difuzoare calumea?
Pioneer si Alpine se pricep intradevar la cd-playere, jos palaria, dar la difuzoare prefer sa zic pas

@ghostbz uita-te la puterea reala, nu puterea maxima (cea cu RMS la coada si cu valoarea mai mica). Intradevar amplificate se vor auzi mai bine insa nu cred ca este nevoie, mai ales la niste difuzoare low-cost. Nu merita investitia.

Last edited by Express; 15-12-13 at 19:58.
Express is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -