Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-13, 13:27   #1
iselast

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 13
Default ramificare cablu boxe

salut, am ramificat cablul de la boxele pe spate ca sa intre si in boxe (2x45W) si in amplificator (are amplificatorul Speaker High Input si nu am RCA la casetofon). ramificand cablurile de + si - presupun ca puterea care vine pe cabluri se imparte la 2. Ce mi se pare ciudat e ca in boxele din spate in care se auzea bassul foarte bine, acum se aude destul de prost chiar daca scot inputul ramificat din amplificator. E normal sa se intample asa ceva? Si daca nu, ce solutie as avea sa pastrez calitatea sunetului din boxele spate, tinand cont ca nu am RCA-uri la casetofon?
iselast is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 16:48   #2
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: ramificare cablu boxe

E normal sa se intample asa pentru ca amplificatorul trage curent de pe iesirea playerului si nu mai ai aceasi putere pe boxele spate. Daca ai legat un amplificator de subwoofer pe iesirea de pe spate a player-ului, o solutie ar fi sa-ti iei un adaptor hi-low si sa vezi daca scapi de problema.
geoX is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 18:37   #3
iselast

Stage 1
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 13
Default Re: ramificare cablu boxe

Quote:
Originally Posted by geoX View Post
E normal sa se intample asa pentru ca amplificatorul trage curent de pe iesirea playerului si nu mai ai aceasi putere pe boxele spate. Daca ai legat un amplificator de subwoofer pe iesirea de pe spate a player-ului, o solutie ar fi sa-ti iei un adaptor hi-low si sa vezi daca scapi de problema.
nu era problema ramificarii. cred ca am stricat ceva ori la boxe, ori la casetofon ca nu mai scoate bassul cum trebuie si fara ramificatia aceea facuta. am legat amplificatorul la boxe doar de test acum cateva zile, sa se fi deteriorat boxele din cauza puterii mari pe care o scoate amp-ul?
iselast is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -