Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-13, 15:51   #1
Liviu95

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 78
Default Problema Subwoofer

Salutare tuturor, as dori si eu putin ajutor din partea celor priceputi in legatura cu urmatoarea problema: de ce subwooferul nu scoate bass-ul cum trebuie? Am incercat vreo 5 modele de subwoofere de la prieteni si al meu inclusiv si toate se aud foarte foarte rau la mine in masina in sensul ca niciunele parca nu scot bass-ul cum trebuie, nu stiu cum sa explic... nu este un bass adevarat, gros, tare, este un fel de bass care il scoate un difuzor din portiera masinii, ca si cum nu il recunoaste a fi subwoofer ci difuzor de muzica...

Precizez ca am incercat mai multe modele de amplificatoare si subwoofere, doar ca la mine se aud mult mai rau ca la altii in masinile lor...

Care ar putea fi problema? Oare sa fie din cauza ca nu am un player pt muzica ci am o navigatie Dynavin? Chiar nu stiu ce sa zic... sper sa ma puteti ajuta, multumesc anticipat
Liviu95 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 16:42   #2
geoX

Stage 4
 
geoX's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 235
Default Re: Problema Subwoofer

Pai da mai multe detalii despre sistemul tau. Ce componente ai, cum le-ai conectat intre ele. Daca ai Dynavin, ai iesire preout pentru subwoofer? Sau cum ai legat amplificatorul subwooferului la player?
geoX is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 16:57   #3
Liviu95

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 78
Default Re: Problema Subwoofer

Masina am luat-o cu cablurile pentru muzica trase deja (avea sistem audio pe ea doar ca l-a dat jos inainte sa o cumpar eu). In principiu de la Dynavin is trase cele 2 cabluri RCA si cablul Remote, mai am pe langa acestea si Masa (minusul) care e prins pe caroserie si cablul rosu care merge de la + de la baterie pana la amplificator (12v)

Cat despre sistem nustiu daca este relevant deoarece am incercat mai multe configuratii cu diverse amplifatoare si subwoofere de calitate si putere mare dar cam aproximativ acelasi rezultat la toate (unul prost)
Liviu95 is offline   Reply With Quote
Old 26-05-13, 21:29   #4
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Problema Subwoofer

Cum sunt setate filtrele pe amplificator?
Bigu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -