Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 22-01-13, 23:45   #1
mikrron

Stage 1
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 10
Unhappy Vibratii, distorsiuni, galagie nu muzica

Salut am montat de curand niste difuzoare MB quart de 17 cm cu filtre in usile din fata pe suportii din plastic unde erau inainte niste dif de 13 cm. Am facut niste bucsi si am bagat un fel de spuma sa le pot prinde pe aceeasi suporti.
Nu credeam ca se vor auzi atat de prost.. vibreaza si distorsioneaza in ultimul hal, mai ales ca fetele de usa sunt din plastic iar usa are pe ea o folie contra apei/prafului cred.
Pe alta masina aceleasi difuzoare sunau f bine, la mine distorsioneaza imediat (am facut si schimb de casetofon)

Ca nestiutor m-am uitat putin pe forum si am decis ca trebuie sa folosesc niste inele din mdf/pal pe care am sa le cumpar/confectionez + folie pt insonorizare. Ce folie sa iau (numai la stp sunt o gramada de tipuri) si unde sa o aplic pe tabla asta subtiere ca foitza de hartie... ? Ma gandeam ca trebuie sa lipesc si in interior + toata suprafata unde este acum celofanul.

Intreb ca sincer mi-e si frica sa mai fac ceva si sa se auda la fel de prost, sincer nici nu pot sa ascult muzica in masina momentan

Nu vreau performanta, macar ca un sistem stock de pe o masina mai noua....

Last edited by mikrron; 22-01-13 at 23:49.
mikrron is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 00:51   #2
florinstancu

Stage 3
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 161
Default Re: Vibratii, distorsiuni, galagie nu muzica

nu sunt eu foarte experimentat dar gasesti pe youtube tutoriale despre cum sa aplici insonorizante si restul.

pune inele de mdf si nu mai face improvizatii ca ai vazut pe pielea ta ce inseamna....

bafta
florinstancu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-13, 10:54   #3
Dragster

Stage 5
 
Dragster's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 788
Member of:
[Racing Syndicate]
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vibratii, distorsiuni, galagie nu muzica

Quote:
Originally Posted by mikrron View Post
Salut am montat de curand niste difuzoare MB quart de 17 cm cu filtre in usile din fata pe suportii din plastic unde erau inainte niste dif de 13 cm. Am facut niste bucsi si am bagat un fel de spuma sa le pot prinde pe aceeasi suporti.
Nu credeam ca se vor auzi atat de prost.. vibreaza si distorsioneaza in ultimul hal, mai ales ca fetele de usa sunt din plastic iar usa are pe ea o folie contra apei/prafului cred.
Pe alta masina aceleasi difuzoare sunau f bine, la mine distorsioneaza imediat (am facut si schimb de casetofon)

Ca nestiutor m-am uitat putin pe forum si am decis ca trebuie sa folosesc niste inele din mdf/pal pe care am sa le cumpar/confectionez + folie pt insonorizare. Ce folie sa iau (numai la stp sunt o gramada de tipuri) si unde sa o aplic pe tabla asta subtiere ca foitza de hartie... ? Ma gandeam ca trebuie sa lipesc si in interior + toata suprafata unde este acum celofanul.

Intreb ca sincer mi-e si frica sa mai fac ceva si sa se auda la fel de prost, sincer nici nu pot sa ascult muzica in masina momentan

Nu vreau performanta, macar ca un sistem stock de pe o masina mai noua....
Salutare, eu iti recomand sa mergi primaoara la cineva care are un atelier sau chiar la mai multi sa vezi ce variante iti recomanda ei, si la ce preturi! Sant destule ateliere in bucuresti unde poti primii indicatii si putin ajutor ca sa nu fie banii tai aruncati aiurea!
__________________
Dragster is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -