Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Vibratii, distorsiuni, galagie nu muzica (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/356029-vibratii-distorsiuni-galagie-muzica.html)

mikrron 22-01-13 23:45

Vibratii, distorsiuni, galagie nu muzica
 
Salut am montat de curand niste difuzoare MB quart de 17 cm cu filtre in usile din fata pe suportii din plastic unde erau inainte niste dif de 13 cm. Am facut niste bucsi si am bagat un fel de spuma sa le pot prinde pe aceeasi suporti. :oops:
Nu credeam ca se vor auzi atat de prost.. vibreaza si distorsioneaza in ultimul hal, mai ales ca fetele de usa sunt din plastic iar usa are pe ea o folie contra apei/prafului cred.
Pe alta masina aceleasi difuzoare sunau f bine, la mine distorsioneaza imediat (am facut si schimb de casetofon)

Ca nestiutor m-am uitat putin pe forum si am decis ca trebuie sa folosesc niste inele din mdf/pal pe care am sa le cumpar/confectionez + folie pt insonorizare. Ce folie sa iau (numai la stp sunt o gramada de tipuri) si unde sa o aplic pe tabla asta subtiere ca foitza de hartie... ? Ma gandeam ca trebuie sa lipesc si in interior + toata suprafata unde este acum celofanul.

Intreb ca sincer mi-e si frica sa mai fac ceva si sa se auda la fel de prost, sincer nici nu pot sa ascult muzica in masina momentan :x

Nu vreau performanta, macar ca un sistem stock de pe o masina mai noua....

florinstancu 23-01-13 00:51

Re: Vibratii, distorsiuni, galagie nu muzica
 
nu sunt eu foarte experimentat dar gasesti pe youtube tutoriale despre cum sa aplici insonorizante si restul.

pune inele de mdf si nu mai face improvizatii ca ai vazut pe pielea ta ce inseamna....

bafta

Dragster 23-01-13 10:54

Re: Vibratii, distorsiuni, galagie nu muzica
 
Quote:

Originally Posted by mikrron (Post 5330273)
Salut am montat de curand niste difuzoare MB quart de 17 cm cu filtre in usile din fata pe suportii din plastic unde erau inainte niste dif de 13 cm. Am facut niste bucsi si am bagat un fel de spuma sa le pot prinde pe aceeasi suporti. :oops:
Nu credeam ca se vor auzi atat de prost.. vibreaza si distorsioneaza in ultimul hal, mai ales ca fetele de usa sunt din plastic iar usa are pe ea o folie contra apei/prafului cred.
Pe alta masina aceleasi difuzoare sunau f bine, la mine distorsioneaza imediat (am facut si schimb de casetofon)

Ca nestiutor m-am uitat putin pe forum si am decis ca trebuie sa folosesc niste inele din mdf/pal pe care am sa le cumpar/confectionez + folie pt insonorizare. Ce folie sa iau (numai la stp sunt o gramada de tipuri) si unde sa o aplic pe tabla asta subtiere ca foitza de hartie... ? Ma gandeam ca trebuie sa lipesc si in interior + toata suprafata unde este acum celofanul.

Intreb ca sincer mi-e si frica sa mai fac ceva si sa se auda la fel de prost, sincer nici nu pot sa ascult muzica in masina momentan :x

Nu vreau performanta, macar ca un sistem stock de pe o masina mai noua....

Salutare, eu iti recomand sa mergi primaoara la cineva care are un atelier sau chiar la mai multi sa vezi ce variante iti recomanda ei, si la ce preturi! Sant destule ateliere in bucuresti unde poti primii indicatii si putin ajutor ca sa nu fie banii tai aruncati aiurea!


All times are GMT +2. The time now is 11:11.

- Copyright 2026 4Tuning