Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-12, 12:52   #1
manu3l

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Incinta suboofer sony

Salut un prieten si-a achizitionat un suboofer sony XSL124P5B . Si nu stie daca incinta pe care o are el acum este potrivita pentru el , dimensiuniile incintei sunt 35X35X35. Ma poate ajuta cineva?
manu3l is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 14:27   #2
manu3l

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Incinta suboofer sony

Nu imi raspunde si mie nimeni?
manu3l is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 08:34   #3
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta suboofer sony

Pentru subwooferul tau sunt recomandate doua incinte una de 27,3 litri, si dimensiuni 567*356*235 mm din mdf de 19 mm, incinta seal, si una de 34,1 litri si dimensiuni 525*356*295 mm din mdf de 19 mm, cu port pentru bass reflex.

Incinta care are in momentul de fata are 30,96 litri, nu foarte departe de specificatii, deci s-ar putea sa se auda bine si cu aceasta.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 28-09-12, 15:31   #4
manu3l

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Incinta suboofer sony

Multumesc
manu3l is offline   Reply With Quote
Old 28-09-12, 15:56   #5
manu3l

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Incinta suboofer sony

Mai am o mica intrebare daca se mai poate . Portul ce dimensiune trebuie sa aibe, pentru incinta actoala ?
manu3l is offline   Reply With Quote
Old 28-09-12, 21:18   #6
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta suboofer sony

Pai asta care o ai e seal. Ca sa faci bass reflex trebuie facuta alta in functie de dimensiunile date de producator. Downlodeaza manualul pdf pentru subwoofer si uitate acolo.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 00:25   #7
manu3l

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Incinta suboofer sony

Sper sa fi inteles eu bine ce inseamna portul (gaura pe unde iese aerul) ? . Scuze dar nu prea ma pricep . Zimi un singur lucru te rog , acum are 2 gauri una langa alta este bine ? sau trebuie astupata una dintre ele . inca un lucru am intors wooferul invers adica cu magnetul afara si membrana in interior si se aude basul mai puternic ceea ce vreau
manu3l is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 15:14   #8
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta suboofer sony

Valeu. Eu am crezut ca ai o incinta seal adica inchisa fara gauri, perforatii, porturi, caviatati si alte chestii, adica inchisa de dimensiuni 35X35X35. Ceea ce ai tu acolo nu se pupa cu nimic din manualul lui. Plus ca subwooferul trebuie pus normal adica cu membrana in sus si magnetul in jos ca sa foloseasca incinta pentru rezonanta. Oricum cu o incinta gaurita si probabil facuta de cineva tot dupa ureche, nu mai conteaza cum il pui Daca tie iti place cum se aude lasa-l asa, daca nu dute la cineva care se pricepe sa iti faca o incinta in conmcordanta cu specificatiile difuzorului.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 30-09-12, 20:10   #9
doggovy

Stage 3
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 86
Default Re: Incinta suboofer sony

Quote:
Originally Posted by silviu.o View Post
Ceea ce ai tu acolo nu se pupa cu nimic din manualul lui.
Manualul nu garanteaza cele mai bune performante. Difuzoare in incinte extrem de diferite fata de cele recomandate de producator suna extrem de bine in comparatie cu cele ale producatorului

Plus ca subwooferul trebuie pus normal adica cu membrana in sus si magnetul in jos ca sa foloseasca incinta pentru rezonanta.
Hai sa nu exageram ! Adica daca e montat cu magnetul in afara nu se mai foloseste de incinta?

Oricum cu o incinta gaurita si probabil facuta de cineva tot dupa ureche, nu mai conteaza cum il pui
O incinta gaurita suna prost si daca nu e facuta dupa ureche

Daca tie iti place cum se aude lasa-l asa, daca nu dute la cineva care se pricepe sa iti faca o incinta in conmcordanta cu specificatiile difuzorului.
https://www.youtube.com/watch?v=XlmxNhrJnCE
Sper ca nu se supara nimeni ca am comentat direct in citat
doggovy is offline   Reply With Quote
Old 02-10-12, 17:54   #10
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: Incinta suboofer sony

De ce de fiecare data cand dai niste explicatii sau ajutor cuiva, se gaseste cineva care sa se apuce sa critice ceea ce scrii, desi nu sa obosit in nici un fel sa incerce sa il ajute pe cel care a intrebat . Bun, stiu ca ceea ce da producatorul in manual nu e ceea mai buna alternativa, dar trebuie sa faci multe incercari si sa ai o gramada de experienta ca sa faci o incinta care sa sune mai bine ca aia pe care o da producatorul in documentatie. Stiu ca se foloseste de incinta si pus invers, dar ce faci cu volumul dislocuit de difuzor care e luat in calcul la volum optim al incintei, plus ca nimeni nu stie exact cum se comporta el pus invers, ca se aude mai bine in incinta aia e cu totul ala mancare de peste.Am zis si eu ca e rau ca incinta e gaurita, si am zis sa o lase asa daca urechea lui e multumita daca nu sa se duca la cineva car face cutii sa ii faca o cutie dupa documentatie pentru subwoofer, ce e gresit in sfaturile date?
silviu.o is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -