Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 10-02-07, 19:59   #1
VL_77_MIS

Stage 2
 
VL_77_MIS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 30
Default Sonorizare Golf4

Cunoscatori, se poate obtine un sunet BUN din usi?Ce ziceti? 2 difuzoare fata + "oale" spate sau 4 difuzoare usi?
VL_77_MIS is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 21:23   #2
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Sonorizare Golf4

Eu personal nu am montat dar stiu ca golful 4 are SUPER usi. Toti care au montat pe golf 4 au fost multumiti de rezultat, cu mult peste usile de golf 5 la care trebuie modificari mai serioase sa sune bine.Acum depinde si ce cauti tu si ce inseamna bine pentru tine.
Totul e de gust.
Apropo 2 sau 4 usi golful.(sa nu zic 3 sau 5 )
bulu is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 21:35   #3
VL_77_MIS

Stage 2
 
VL_77_MIS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 30
Default Re: Sonorizare Golf4

Ma bucur sa aud asta...nu stiam daca sa-mi pun difuzoare pe usile din spate sau sa-ti agat niste "oale" in portbagaj.
VL_77_MIS is offline   Reply With Quote
Old 10-02-07, 23:45   #4
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re: Sonorizare Golf4

Pe fata pune componente, iar pe spate coaxiale..altfel vor deranja tweetere-le, care iti vin exact in ureche. Nu pune ovale PS Toate de 16.5cm cu adaptoare
GYM is offline   Reply With Quote
Old 12-02-07, 00:08   #5
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Sonorizare Golf4

Deci 4 usi.Cand ai zis 4 difuzoare in usi ma gandeam deja la 2 pe o usa 2 pe alta . Mie mi se pare ok sa pui boxe in usi mai ales ca la golf 4 suna bine si sa tii faderul pe maxim fata. Sa dai drumu la cele din spate doar cand ai si ocupanti pe locurile din spate ca sa nu fii egoist .
bulu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 15:46   #6
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default

parerea mea este ca sa lasi cat de cat stock interiorul in ceea ce priveste sunetul, poti sa iti pui pe usile din fata un set de compozite la fel si pe usile din spate, la alegerea ta poti sa pui si niste ovale pe spate doar ca sa iti dea o spatialitate a sunetului, am sa pun niste poze cu inaltele facute pe un golf 4 poate te inspiri din ele, iar pe usile din spate ai loc sa pui inaltele din cate stiu eu, sper sa nu ma inshel

sper sa iti fie de folos
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	diskant_01.jpg
Views:	126
Size:	12.0 KB
ID:	216295   Click image for larger version

Name:	diskant_02.jpg
Views:	92
Size:	14.2 KB
ID:	216296   Click image for larger version

Name:	diskant_03.jpg
Views:	114
Size:	16.5 KB
ID:	216297  

Click image for larger version

Name:	diskant_04.jpg
Views:	93
Size:	11.3 KB
ID:	216298   Click image for larger version

Name:	diskant_05.jpg
Views:	134
Size:	13.0 KB
ID:	216299   Click image for larger version

Name:	diskant_06.jpg
Views:	112
Size:	11.9 KB
ID:	216300  


Last edited by ReLLaXX; 13-02-07 at 20:51.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 20:56   #7
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sonorizare Golf4

Baban San... care e diferenta intre spatialitatea oferita de ovale pe placa si coaxiale in usile spate? Cat de spatial se invarte orchestra in jurul tau la un concert? Crezi ca "o fata" realizata bine nu poate sa reproduca aceeasi senzatie?

Daca mai devreme cineva spune ca NU E BINE sa puna tweeterul pe usa din spate (fiindca este deranjant si inutil, si asa si e) nu se subantelege ca are loc sa-l puna si acolo?

Revenind la ovale, cat de mare trebuie sa fie inspiratia sa tai placa din spate (inutil) in loc sa folosesti locasul de fabrica din usile spate?

Inteleg si apreciez bunavointa ta, dar incearca sa postezi la obiect.

VL_77_MIS.... fara discutii se poate obtine un sunet BUN din usile de golf. Daca lucrarea e facuta ok, rezultatul poate sa fie cu MULT peste asteptarile tale. Fara "oale".
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 13-02-07, 21:23   #8
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default

salut incercam sa ii dau o solutie cat mai practica daca doreste sa isi gaureasca bordul uite am ceva POZE cu o "fata realizata bine" cum spui tu de la un golf 4. dar in acelasi timp banuesc ca omul doreste sa mai ia pe cineva cu el in masina pe locurile din spate nu si cred ca acestia nu s-ar simti prea bine.

oricum este doar o chestie de perceptie si de gust daca doreste sa isi puna boxele acolo sau nu, erau posibilitati very common unde ar putea sa isi monteze boxele
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	eki2002_7.jpg
Views:	89
Size:	39.7 KB
ID:	216493   Click image for larger version

Name:	eki2002_8.jpg
Views:	122
Size:	50.6 KB
ID:	216494   Click image for larger version

Name:	brada_01b.jpg
Views:	143
Size:	18.5 KB
ID:	216495  

Click image for larger version

Name:	brada_02.jpg
Views:	111
Size:	21.8 KB
ID:	216496   Click image for larger version

Name:	brada_03.jpg
Views:	108
Size:	28.8 KB
ID:	216497   Click image for larger version

Name:	brada_04.jpg
Views:	102
Size:	15.6 KB
ID:	216498  

Click image for larger version

Name:	brada_08b.jpg
Views:	86
Size:	14.5 KB
ID:	216499   Click image for larger version

Name:	brada_11.jpg
Views:	82
Size:	13.4 KB
ID:	216500   Click image for larger version

Name:	brada_10.jpg
Views:	97
Size:	13.4 KB
ID:	216501  

Click image for larger version

Name:	brada_12.jpg
Views:	125
Size:	9.5 KB
ID:	216502  

Last edited by ReLLaXX; 17-02-07 at 05:19.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 05:23   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Sonorizare Golf4

Daca esti taximetrist trebuie sa te intereseze foarte tare cum se simte pasagerul din spate, cu sau fara muzica.

Daca esti pasionat de masina ta ai voie sa fi egoist si sa te limitezi doar la difuzoarele fata, care se aud fara probleme si in spate. Cu conditia sa nu conduci un autobuz.

Daca esti audiofil/meloman inrait sunt sanse foarte mici sa vrei difuzoare in spate, indiferent de cerintele/preferintele altora.

Daca, la fel cu cazul de fata, e vorba de o masina utilizata fara pretentii zi de zi, sonorizarea pe 4 usi nu prezinta dezavantaje atata timp cat utilizatorul este multumit de aceasta solutie. Tind sa cred ca discutand din acest punct de vedere orice fel de solutie extrema este exclusa.

Vroiam doar sa subliniez faptul ca SE POATE obtine sunet BUN doar cu usile in cazul acestei masini. Nimic mai mult.

PS: Pana la urma, ca sofer, proprietar de masina si investitor in sistemul de sunet, de cate ori conduci de pe bancheta spate ca se te intereseze si partea aia?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 20:01   #10
VL_77_MIS

Stage 2
 
VL_77_MIS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 30
Default Re: Sonorizare Golf4

ReLLaXX...merg pe mana ta...ai dreptate, nu se merita sa tai placa din spate...eu de fapt asta vroiam sa aflu...daca scot un sound bun doar din usi nu mai sunt nevoit sa tai in spate.mersi
VL_77_MIS is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 20:53   #11
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Sonorizare Golf4

acum ramane sa alegi difuzoarele cu care sa faci sistemul, in pozele pe care le-am atasat sunt difuzoare DLS, iar sistemul este pe 3 cai, inalte medii (cele de pe bord) si joase in usile din fata. Evident usile sunt izolate fonic.
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 21:02   #12
Baban_San

Stage 5
 
Baban_San's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 591
Default Re: Sonorizare Golf4

astea sunt pozele, sper sa te ajute
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	diskant_06.jpg
Views:	90
Size:	11.9 KB
ID:	218215   Click image for larger version

Name:	brada_08b.jpg
Views:	126
Size:	14.5 KB
ID:	218216   Click image for larger version

Name:	brada_10.jpg
Views:	77
Size:	13.4 KB
ID:	218217  

Click image for larger version

Name:	dorr_02.jpg
Views:	108
Size:	31.0 KB
ID:	218218   Click image for larger version

Name:	dorr_14.jpg
Views:	116
Size:	20.0 KB
ID:	218219  
Baban_San is offline   Reply With Quote
Old 17-02-07, 22:34   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Sonorizare Golf4

Nu cred ca omu vrea sa-si sacrifice masina si sa bage in ea mii de euro. Nu a spus ca are "sponsori". Exemplul dat de tine este unul extrem, masina e de competitie,nu e facuta in Ro. si a avut ca sponsor DLS.
Daca tot dam sfaturi, hai sa raminem in Romania, si sa-i dam exemple de la noi, si nu in ultimul rind realizabile.
__________________
Quality first !

Last edited by saxo; 17-02-07 at 22:38.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 18:21   #14
VL_77_MIS

Stage 2
 
VL_77_MIS's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 30
Default Re: Sonorizare Golf4

Baban San...mersi pt. sugestii, foarte interersante....dar doar atat.Eu vreau ceva mai "domestic"...
VL_77_MIS is offline   Reply With Quote
Old 24-02-07, 21:00   #15
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Sonorizare Golf4

ai putea incerca un set de componente de la DLS.
buget ?
Lil' D is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -