Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 01-02-07, 00:32   #16
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: care din doua?

Deci... astazi am montat difuzorul pe cutie si statia pe el si pot sa iti spu o parere despre 1502... Eu il am montat pe un tico, intr-o incinta de 40 de litri, prisma dintr-un triunghi echilateral mdf 19mm, amplificat de un mac Z 2200 1x600w rms @4ohm bridge (10x micutzu...). Difuzorul inca nu are decat 10-15 minute de functionare, in schimb m-am cam lamurit cu el: are un punch f puternic, coboara mult mai bine decat cel de 12" si o face dand impresia ca nu se forteaza deloc, f cuminte si completeaza frumos spectrul cand sta la -2 gain din Hu si f "prezent" la +2 in conditiile in care gain pe statie este la minim... Difuzorul il recomand cu caldura, eu am dat 300 ron, dar am auzit de la cineva ca ar fi la reducere la tornado la 240 ron. daca e asa, atunci e de departe cel mai bun sub la banii astia, dar recomand un amplif de MINIM 400 W rms ca sa nu va bateti joc de el ( si el de voi...) Cum nu exista termen de comparatie intre xpress12 si gto 1202, cum spunea si C8V5S, nu pot decat sa extrapolez si sa cred ca se respecta diferenta si la "baietii mari"...
__________________
daca singura scula de care dispui e un ciocan tinzi sa vezi orice problema ca pe un cui...
Speed daemon...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 15:51   #17
doru_wrc

Stage 5
 
doru_wrc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 323
Default Re: care din doua?

sa-l stapanesti sanatos
doru_wrc is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 18:15   #18
machinehead

Stage 2
 
machinehead's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 27
Default Re: care din doua?

da...sa il stapanesti sanatos...ok,ms de sfaturi,mi-am format o parere deja ,singura chestie care ma retine inca e bobinele alea de 2 ohmi fiecare...adica nu poti sa il legi decat pe 4 ohmi,cu bobinajele in serie,ori era mai util daca se putea lega si pe 2 ohmi sa poti sa storci mai multa putere din amplif,tico rs incinta ta e pe compresie dupa volum...oare cum s-ar comporta in vented?
machinehead is offline   Reply With Quote
Old 01-02-07, 18:21   #19
tico_rs
Speed Daemons Member

Stage 5
 
tico_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 513
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Speed Daemons]
[DAEWOO]
Default Re: care din doua?

Din experientza cu 1202d, cel mai probabil mai prost :P

PS: Multumesc frumos ! daca vrea cineva sa asculte, sunt liber seara in Berceni, Add contact si vb...
tico_rs is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -