Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-11, 20:50   #1
codrut mitulescu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 32
Default AJUTOR!

salut tuturor!
am si eu o intrebare si o poveste scurta. incep cu povestea : dupa ce mi-au spart masina ca sa-mi fure casetofonul, (valoarea caruia nu depasea valoarea stricaciunilor. ironic , nu? ) m-am decis sa nu-mi mai pun nici unul si sa ascult muzica de la telefon ca sa nu mai las nimic LA VEDERE IN MASINA. masinuta mea e un golf 1 td super zgomotos si telefonul nu prea se aude. de scurt timp am intrat in posesia unei tablete android.
problema:- cum fac sa conectez tableta la un amplificator auto?
" subprobleme " - merge
- ce fel de amplificator as putea folosii?
-un amplificator pe 4 canale se numeste asa pentru ca are 4 linii de input sau 4 de output?
sper sa fie cineva destul de cunoscator incat sa ma sfatuiasca si pe mine si eventual dau si o bere!
mersi
p.s. incerc sa atasez un link cu tableta mea , oricum daca nu merge se numeste i-joy spirit 7"http://http://www.ijoy-europe.com/en/SPIRIT7_en.html
codrut mitulescu is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 07:48   #2
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: AJUTOR!

Amplificator cu 4 canale e ala care are 4 canale diferite la iesire,la intrare poate sa aiba 1,2,4 intrari.
cel mai bine la tine ar merge un amplif pe 2 canale,cu doua boxe pe 3 cai,montate unde iti convine mai bine sa nu fie vizibile,iar intre amplif si tableta un simplu cablu rca-jack 3.5mm;nu-ti trebuie un amplif mai mare de 40-50W pentru doua boxe 6/9 ovale,iar sunetul o sa fie satisfacator;
daca vrei 4 canale,atunci o sa trebuiasca sa folosesti un splitter
Click image for larger version

Name:	51948d1254776925-3-way-splitter-audio-splitter.jpg
Views:	36
Size:	14.8 KB
ID:	2180596 si doua cabluri rca/jack .
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 12:12   #3
codrut mitulescu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 32
Default Re: AJUTOR!

ok, mersi omule !
destul de simplu nu? cred ca sunt destul de capabil sa faca asa ceva , avand in vedere ca-s total afon cand vine vorba de elctronice. imediat ce ma apuc de treaba promit sa postez si poze sau macar 1 video.
mersi inca o data! bafta!
codrut mitulescu is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 12:17   #4
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: AJUTOR!

stiu si eu pe cineva care nu mai foloseste casetofon din acelasi motiv. si-a cumparat o statie pe 2 canale si foloseste pe post de casetofon telefonul. ideea e destul de simpla si foarte usor de facut. si in plus nu ar trebui sa te coste foarte mult daca nu ai pretentii de sunet extraordinar
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 19:34   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: AJUTOR!

Cu placere!
Da,in esenta e chiar banal,daca iei un amplif auto ,e doar treaba de legat fire de alimentare,boxele,si de bagat niste mufe
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 06-11-11, 06:06   #6
codrut mitulescu

Stage 2
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 32
Default Re: AJUTOR!

mersi baieti!
am terminat proiectul si merge cat de cat bine. rog un moderator sa inchida topicul.
codrut mitulescu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -