Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 30-11-06, 22:01   #1
Peter4ever

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 154
Default

Aici puteti sa postati orice e de folos pentru un incepator , sa zicem ca ai bani dar nu stii ce sa faci , daca se poate parerea despre fiecare firma de ex la subwoofere este buna firma x la amplificatoare firma x s.a.m.d , orice material/post este bine venit ...

incep eu cu o intrebare , 13w7 este un dif pt sq sau pentru scandal nu prea stiu nimic despre audio... inca sper sa invat din comunitatea voastra :P
__________________
Insane Racers

Last edited by ReLLaXX; 19-12-06 at 21:41.
Peter4ever is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 01:43   #2
GYM

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 933
Default Re: Incepatori...

Este un difuzor care dupa parerea multor specialisti suna tare, dar si bine Nu multe difuzoare reusesc performanta asta
GYM is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 14:51   #3
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Incepatori...

Quote:
Originally Posted by Peter4ever View Post
incep eu cu o intrebare , 13w7 este un dif pt sq sau pentru scandal nu prea stiu nimic despre audio... inca sper sa invat din comunitatea voastra :P
nu am avut ocazia sa ascult nici un dif de 13w7 ci doar 12w7 si 10w7 si pot spune ca este un subwoofer de SQL extraordinar...impaca si scandalul si claritatea destul de bine zic eu,dar si pretul este pe masura...ai de gand sa iti pui un astfel de dif pe masina?
orlando is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 16:36   #4
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Incepatori...

Quote:
Originally Posted by Peter4ever View Post
incep eu cu o intrebare , 13w7 este un dif pt sq sau pentru scandal nu prea stiu nimic despre audio... inca sper sa invat din comunitatea voastra :P
adevarul este ca pt mine este primul difuzor care si canta in timp ce imi rupe masina,nu numai loveste,si am incercat destul de multe pana acum
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 19:37   #5
Peter4ever

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 154
Default Re: Incepatori...

nu , nu doresc sa imi pun acel difuzor pe masina , cel putin nu pe asta care o am acum poate in timp momentan am 4 hertz-uri , 2 in fata si 2 in spate fara sub , pentru sub cam ce imi recomandati numi ziceti de tuburi ca mie scarba de ele se aude super naspa si credeti-ma am ascultat destule...
Peter4ever is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 20:30   #6
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Incepatori...

depinde de ce buget dispui...eu as merge tot pe un hertz in incinta bass reflex sau sealed...cum are andrei suzuki...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 20:49   #7
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Incepatori...

Eu am si bass reflex si sealed. :P
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 03-12-06, 21:16   #8
Peter4ever

Stage 3
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 154
Default Re: Incepatori...

1 andrei care ti se pare ca suna mai bine
2 care este rolul condesatorului , eu am idee cam ce e , dar nu sunt sigur
3 oare de ce lumea prefera sa urle muzica din masina lor si sa distorsioneze la maxim in loc de ceva mai linistit , dar sa se auda bine
4 un hu pana in 8 mil ce imi recomandati
5 am observat pe anumite masini ca au 2-3-4 baterii in portbagaj , cu ce le alimenteaza ca spree stiinta mea mai mult de cateva ore nu ar tine
6 cand zicem ca facem upgrade la alternator la ce ne referim, ce modificam

TOTI INCEPATORI SUNT RUGATI SA ISI POSTEZE NELAMURIRILE IN ACEST TOPIC , urmati exemplu de mai sus

Dupa parerea mea condensatorul este un loc in care se inmagazineaza curent , iar cand dam tare , amp isi ia curent din condensator si altfel numai apar variatile de curent , ca si cand si-ar lua direct din baterie ( sper so fi nimerit )
Peter4ever is offline   Reply With Quote
Old 10-12-06, 15:51   #9
ducele
2 Roti

Stage 5
 
ducele's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 575
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Incepatori...

ce unitate si difuzoare imi recomandati pt un 206 as vrea unitatea 2dif pe fatza(13") si 2 dif in placajul de la portbagaj (ovale)(da vreau ceva asa mai ieftin nu vreau sa merg la competitii cu ea,sa imi satisfac urechiushele )(JBL SONY.....)
__________________
ducele is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 20:39   #10
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Sa fim seriosi .... JL 10w7,12w6,12w7,13w7=> SQ... nu prea sunt scoruri sa faca impresie la SPL.... SQL depinde ce intelegem.... SQL putere mare.. putere mica....difera enorm...

Cum adica ai incinta si seald si bass reflex? una in cealalta? cine a construito?

Nu inteleg deloc ideile astea de 2 lei.... daca e tub gata e prost.... revenitiva oameni buni....

Last edited by ReLLaXX; 19-12-06 at 21:44.
blak is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 21:29   #11
Andrei Suzuki

Stage 5
 
Andrei Suzuki's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 837
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Suzuki]
Default Re: Incepatori...

@Blak: m-am exprimat cam aiurea. Am band-pass.
Andrei Suzuki is offline   Reply With Quote
Old 11-12-06, 21:57   #12
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: Incepatori...

Aha ... asta e altceva...
blak is offline   Reply With Quote
Old 12-12-06, 00:44   #13
bulu

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 370
Default Re: Incepatori...

Quote:
Originally Posted by Peter4ever View Post
1 andrei care ti se pare ca suna mai bine
2 care este rolul condesatorului , eu am idee cam ce e , dar nu sunt sigur
3 oare de ce lumea prefera sa urle muzica din masina lor si sa distorsioneze la maxim in loc de ceva mai linistit , dar sa se auda bine
4 un hu pana in 8 mil ce imi recomandati
5 am observat pe anumite masini ca au 2-3-4 baterii in portbagaj , cu ce le alimenteaza ca spree stiinta mea mai mult de cateva ore nu ar tine
6 cand zicem ca facem upgrade la alternator la ce ne referim, ce modificam

TOTI INCEPATORI SUNT RUGATI SA ISI POSTEZE NELAMURIRILE IN ACEST TOPIC , urmati exemplu de mai sus

Dupa parerea mea condensatorul este un loc in care se inmagazineaza curent , iar cand dam tare , amp isi ia curent din condensator si altfel numai apar variatile de curent , ca si cand si-ar lua direct din baterie ( sper so fi nimerit )
Faza cu urlatu e de gust si ca de multe ori acele pers nu au ascultat o masina care suna mai acatarii.
Bateriile care le vezi in portbagaje sunt legate de sistem si cum dau putere spre statii la fel si primesc putere de la alternator .
Upgrade la alternator de obicei inseamna altul .
Iar ca HU unul bunicel cu ceva setari si iesire de sub este seria 5 pioneer (5700 - 5800 ) oricum sunt la fel numai ca mai modifica cate ceva la design .
Condensatorul - da-i un search pe forum ca o sa gasesti pagini ... cred ca a pus unu documentatie sa citesti o seara intreaga
bulu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -