Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   Incepatori... (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/28283-incepatori.html)

Peter4ever 30-11-06 22:01

Aici puteti sa postati orice e de folos pentru un incepator , sa zicem ca ai bani dar nu stii ce sa faci , daca se poate parerea despre fiecare firma de ex la subwoofere este buna firma x la amplificatoare firma x s.a.m.d , orice material/post este bine venit ...

incep eu cu o intrebare , 13w7 este un dif pt sq sau pentru scandal nu prea stiu nimic despre audio... inca sper sa invat din comunitatea voastra :P

GYM 03-12-06 01:43

Re: Incepatori...
 
Este un difuzor care dupa parerea multor specialisti suna tare, dar si bine :) Nu multe difuzoare reusesc performanta asta

orlando 03-12-06 14:51

Re: Incepatori...
 
Quote:

Originally Posted by Peter4ever (Post 645443)
incep eu cu o intrebare , 13w7 este un dif pt sq sau pentru scandal nu prea stiu nimic despre audio... inca sper sa invat din comunitatea voastra :P

nu am avut ocazia sa ascult nici un dif de 13w7 ci doar 12w7 si 10w7 si pot spune ca este un subwoofer de SQL extraordinar...impaca si scandalul si claritatea destul de bine zic eu,dar si pretul este pe masura...ai de gand sa iti pui un astfel de dif pe masina?

margineanu ovidiu 03-12-06 16:36

Re: Incepatori...
 
Quote:

Originally Posted by Peter4ever (Post 645443)
incep eu cu o intrebare , 13w7 este un dif pt sq sau pentru scandal nu prea stiu nimic despre audio... inca sper sa invat din comunitatea voastra :P

adevarul este ca pt mine este primul difuzor care si canta in timp ce imi rupe masina,nu numai loveste:),si am incercat destul de multe pana acum

Peter4ever 03-12-06 19:37

Re: Incepatori...
 
nu , nu doresc sa imi pun acel difuzor pe masina , cel putin nu pe asta care o am acum poate in timp momentan am 4 hertz-uri , 2 in fata si 2 in spate fara sub , pentru sub cam ce imi recomandati numi ziceti de tuburi ca mie scarba de ele se aude super naspa si credeti-ma am ascultat destule...

orlando 03-12-06 20:30

Re: Incepatori...
 
depinde de ce buget dispui...eu as merge tot pe un hertz in incinta bass reflex sau sealed...cum are andrei suzuki...

Andrei Suzuki 03-12-06 20:49

Re: Incepatori...
 
Eu am si bass reflex si sealed. :P

Peter4ever 03-12-06 21:16

Re: Incepatori...
 
1 andrei care ti se pare ca suna mai bine
2 care este rolul condesatorului , eu am idee cam ce e , dar nu sunt sigur
3 oare de ce lumea prefera sa urle muzica din masina lor si sa distorsioneze la maxim in loc de ceva mai linistit , dar sa se auda bine
4 un hu pana in 8 mil ce imi recomandati
5 am observat pe anumite masini ca au 2-3-4 baterii in portbagaj , cu ce le alimenteaza ca spree stiinta mea mai mult de cateva ore nu ar tine
6 cand zicem ca facem upgrade la alternator la ce ne referim, ce modificam

TOTI INCEPATORI SUNT RUGATI SA ISI POSTEZE NELAMURIRILE IN ACEST TOPIC , urmati exemplu de mai sus :)

Dupa parerea mea condensatorul este un loc in care se inmagazineaza curent , iar cand dam tare , amp isi ia curent din condensator si altfel numai apar variatile de curent , ca si cand si-ar lua direct din baterie ( sper so fi nimerit )

ducele 10-12-06 15:51

Re: Incepatori...
 
ce unitate si difuzoare imi recomandati pt un 206 as vrea unitatea 2dif pe fatza(13") si 2 dif in placajul de la portbagaj (ovale)(da vreau ceva asa mai ieftin nu vreau sa merg la competitii cu ea,sa imi satisfac urechiushele:lol: )(JBL SONY.....)

blak 11-12-06 20:39

Sa fim seriosi .... JL 10w7,12w6,12w7,13w7=> SQ... nu prea sunt scoruri sa faca impresie la SPL.... SQL depinde ce intelegem.... SQL putere mare.. putere mica....difera enorm...

Cum adica ai incinta si seald si bass reflex? una in cealalta? cine a construito?

Nu inteleg deloc ideile astea de 2 lei.... daca e tub gata e prost.... revenitiva oameni buni....

Andrei Suzuki 11-12-06 21:29

Re: Incepatori...
 
@Blak: m-am exprimat cam aiurea. :D Am band-pass.

blak 11-12-06 21:57

Re: Incepatori...
 
Aha ... asta e altceva...

bulu 12-12-06 00:44

Re: Incepatori...
 
Quote:

Originally Posted by Peter4ever (Post 646578)
1 andrei care ti se pare ca suna mai bine
2 care este rolul condesatorului , eu am idee cam ce e , dar nu sunt sigur
3 oare de ce lumea prefera sa urle muzica din masina lor si sa distorsioneze la maxim in loc de ceva mai linistit , dar sa se auda bine
4 un hu pana in 8 mil ce imi recomandati
5 am observat pe anumite masini ca au 2-3-4 baterii in portbagaj , cu ce le alimenteaza ca spree stiinta mea mai mult de cateva ore nu ar tine
6 cand zicem ca facem upgrade la alternator la ce ne referim, ce modificam

TOTI INCEPATORI SUNT RUGATI SA ISI POSTEZE NELAMURIRILE IN ACEST TOPIC , urmati exemplu de mai sus :)

Dupa parerea mea condensatorul este un loc in care se inmagazineaza curent , iar cand dam tare , amp isi ia curent din condensator si altfel numai apar variatile de curent , ca si cand si-ar lua direct din baterie ( sper so fi nimerit )

Faza cu urlatu e de gust si ca de multe ori acele pers nu au ascultat o masina care suna mai acatarii.
Bateriile care le vezi in portbagaje sunt legate de sistem si cum dau putere spre statii la fel si primesc putere de la alternator :).
Upgrade la alternator de obicei inseamna altul :).
Iar ca HU unul bunicel cu ceva setari si iesire de sub este seria 5 pioneer (5700 - 5800 ) oricum sunt la fel numai ca mai modifica cate ceva la design :).
Condensatorul - da-i un search pe forum ca o sa gasesti pagini ... cred ca a pus unu documentatie sa citesti o seara intreaga :)


All times are GMT +2. The time now is 11:20.

- Copyright 2026 4Tuning