Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-11, 22:49   #1
vallio

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 99
Default Zgomot motor in boxe

Salut, am instalat azi cu un prieten un al doilea amplificator pentru boxele fata( am luat semnalul de la boxele spate si am folosit adaptor Hi-LOW) pentru cabluri am folosit un kit de 10mm AsConnect iar dimensiunea cablurilor pentru boxe de 1,5mm.Am tras firele de curent pe partea stanga a masinii ( si ce de la amplificatorul ptr subwoofer) iar cele de semnal pe partea dreapta.Acum intampin urmatoarele probleme: am zgomotul motorului in boxe si fasaie la volum 0 si subwooferul numai bubuie se aude foarte incet.Ce ar trebuii sa verific si cum?Tin sa mentionez la la instalatia subwooferului nu am umblat deloc.
vallio is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 09:38   #2
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Zgomot motor in boxe

Ce amplificator ai instalat pentru boxe?

Amplificatorul subwooferului de unde isi ia semnal? Din acelasi adaptor Hi-Low, cumva?
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 01-05-11, 10:22   #3
vallio

Stage 3
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 99
Default Re: Zgomot motor in boxe

Pai am urmatoarea configuratie :
1 Casetofon RCA -> in amplificatorul (Juice JA590) -> subwoofer Renegade GTR 1200 GTR 1200, amplificatorul are cablu de 8mm pentru alimentare si fir de remote seperat.
2 Adaptorul Hi-low ia semnal de la boxele spate apoi am bagat RCA din el pana in amplificator

Am rezolvat acu se aude subwooferul, din casetofon era dat ca fiind pe speeker iar amplificatorul era pus sa taie inaltele si daia nu se auzea.Acum imi ramane de rezolvat fasaitul in boxe e ca acel sunet de la casetele audio vechi daca stiti pana incepea cantecul.
vallio is offline   Reply With Quote
Old 09-05-11, 13:28   #4
dydy-andrey
VW Driver

Stage 5
 
dydy-andrey's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,240
Member of:
[VW]
[Hyundai]
[2 Roti]
[4Rally]
[Competitor CNCA]
Default Re: Zgomot motor in boxe

vezi sa fie firele intinse bine si sa nu stea incolacite, facute gramada...
se produc nu stiu ce paraziti si deaia auzi motorul in boxe
nici eu nu stiu exact, doar ce am prins si eu in fuga de la cineva
sper sa fie asta problema si sa o rezolvi !
bafta!
dydy-andrey is offline   Reply With Quote
Old 12-05-11, 20:45   #5
khrysty@n

Stage 5
 
khrysty@n's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 668
Default Re: Zgomot motor in boxe

Verifica cablurile RCA, care se duc din player in amplificator, daca sunt ecranate, cel mai probabil au iesit putin afara, daca sunt din astea kitch, e clar... CALITATE INDOIELNICA !!!, a-3-a varianta, daca tocmai ti-ai instalat sistemul, vezi sa nu-ti fi tras RCA-urile si cablurile de alimentare pe aceeasi parte.
__________________
P E U G E O T 206 R C
khrysty@n is offline   Reply With Quote
Old 12-06-11, 15:06   #6
buzyny

 
buzyny's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 132
Member of:
[Nissan]
[4Tuning International]
Default Re: Zgomot motor in boxe

leaga mai bine negativul de masina,si eventual pune unul mai gros decat pozitivul
buzyny is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -