Foarte interesant cum ca nucul suna mai bine ca ciresul sau invers. Nuc african sau european? Bateti campii.
pesteimputit... Ai ascultat vreo incinta de marmura ca sa-ti dai cu parerea?
DACIA-WRC.... marmura pe schelet metalic cu suruburi si sliicon e aproape ca si lemnul pe schelet de plastic lipit cu adeziv de hartie. Rigiditatea castigata in pereti se pierde inutil la imbinari. Eu zic sa-ti alegi prima data alimentarea, amplificatoarele, cablajul, pregatirea masinii, difuzoarele si DUPA ACEEA sa-ti faci griji de materialul din care faci incinta.
Cum spunea si fuscobal, MDF-ul ramane cea mai buna varianta, din toate punctele de vedere.
fuscobal...PS: Rigiditatea unei incinte influenteaza amprenta pe care aceasta o lasa asupra sunetului final, atata timp cat materialul nu rezoneaza in spectrul audibil sau in spectrul de frecvente in care lucreaza efectiv difuzorul. Iti spun din experienta, dupa ce am testat incinta de marmura pentru Aliante.

Castigul nu e colosal, dar, dupa cum stii, sunt chestii de finete care se obtin greu. Diferente mici pe bani multi.