![]() |
care-i cel mai bun material pentru boxe?
am auzit diferite variante ca incintele s-au putea realiza din pal, lemn de nuc plexyglas...mai multe
daca mi-as face o incinta din sticla groaza de 1cm sau mai mult ar suna mai bine? da daca as face din marmura? sau...beton sa zic eu asta netinand cont de greutate ar suna bine sau ar iesi o mare porcarie? astept cateva raspunsuri dupa care rog sa se stearga topicu |
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
MDF pt omul de rand
Marmura, nu e rau dar e foarte greu ca material, rezultatul poate fi uimitor. mai departe vezi tu |
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
am gasit o oferta pentru marmura ff buna ca pret
si ma gandeam sa-mi pun niste arcuri mai de doamne ajuta si sa-mi fac o incinta din marmura....da sa nu depaseasca 300 kile si s-o pun in locul banchetei din spate...si ma gandeam bucatile sa le prind cu suruburi intre ele, apoi pus silocon pe margini si pe suruburi sa nu vibreze si sa se desfaca ma gandeam si eu ca ar fi o treaba buna...da mai bine intreb intai, oricum mai astept pareri...nu de alta da bani nu ma scot din casa...si daca fac o treaba vreau s-o fac calumea as scoate calitate mai ok decat palu sau mdf-u care-i diferenta dintre pal si mdf? nu-s la fel? (la magazinele de mobila am vazut ca scrie pal si mdf la unele produse) |
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
palul este rumegus presat
|
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
Nene, esti mult in viitor. Pana sa simti tu diferenta intre o incinta de marmura si una din MDF, o sa simti ca trage mai greu masina de la atata greutate si ca-ti consuma mai mult. Apeleaza la o incinta clasica din MDF si concentreaza-ti atentia asupra parametrilor difuzorului si ai cutiei care intr-o combinatie reusita te vor rasplati pe masura !
|
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
nu ma intereseaza greutatea, sa aiba pana in 500 de kile eu zic ca-i ok...si sa ma duc doar la concursuri..
ma duc singur...asa ca nu cred ca ar consuma mult o data la 3 luni ar consuma dublu, si? ii ca si cum ar fi eu sofer si inca 4 persoane in masina + bagaje intrebam daca marmura ar fi mai ok decat mdf-u sau sticla groasa asta ma interesa pe mine...restu surprize :P |
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
Cu cat un material este mai rigid si mai dens este mai bine pentru concursurile de SPL. Daca nu conteaza alte aspecte, poti merge pe varianta asta. Ai grija sa faci calculele necesare pentru incinta inainte de a o da in fabricatie si multa bafta de la noi !
|
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
ce s-o dau in fabricatie ca eu mi-o fac...eventual o dau la un atelier de taiat frumos si cercurile, in rest eu acasa imi fac totul :d
numa ca m-am gandit sa fac prinderea cu silicon si pe margini un schelet metalic sudat, cum erau la acvariile alea mari pe vremea trecuta, cam asa m-am gandit...da daca am aflat ca-i ok acest material se poate inchide acest post sau cum se numeste ...sau nu, eventual sa-mi recomanda-ti o firma ok de difuzoare si firma producatoare de cabluri, da cabluri nu gluma |
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
Si cu ce vrei tu sa cari 500 kg ??? Daca nu ai vreun hevy pick-up crezi ca va tine puntea spate atita greutate ???
|
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
Cel mai bine ar suna in lemn de nuc .... .. .uitate si tu ce scrie pe specificatile difuzoarelor si acolo scrie in ce sar auzi mai bine :P
|
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
pardon! lemnul de cires are cea mai buna rezonanta. din lemn de nuc iti faci usile la casa
|
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
da...nucul e excelent
|
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
Dacia-wrc,dupa parerea mea cea mai buna idee ar fi marmura,cred ca este cel mai bun material(parerea mea)
|
Re: care-i cel mai bun material pentru boxe?
Foarte interesant cum ca nucul suna mai bine ca ciresul sau invers. Nuc african sau european? Bateti campii.
pesteimputit... Ai ascultat vreo incinta de marmura ca sa-ti dai cu parerea? DACIA-WRC.... marmura pe schelet metalic cu suruburi si sliicon e aproape ca si lemnul pe schelet de plastic lipit cu adeziv de hartie. Rigiditatea castigata in pereti se pierde inutil la imbinari. Eu zic sa-ti alegi prima data alimentarea, amplificatoarele, cablajul, pregatirea masinii, difuzoarele si DUPA ACEEA sa-ti faci griji de materialul din care faci incinta. Cum spunea si fuscobal, MDF-ul ramane cea mai buna varianta, din toate punctele de vedere. fuscobal...PS: Rigiditatea unei incinte influenteaza amprenta pe care aceasta o lasa asupra sunetului final, atata timp cat materialul nu rezoneaza in spectrul audibil sau in spectrul de frecvente in care lucreaza efectiv difuzorul. Iti spun din experienta, dupa ce am testat incinta de marmura pentru Aliante. ;) Castigul nu e colosal, dar, dupa cum stii, sunt chestii de finete care se obtin greu. Diferente mici pe bani multi. |
| All times are GMT +2. The time now is 09:09. |
- Copyright 2026 4Tuning