Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-11, 23:51   #1
stefunu1z

Stock
 
stefunu1z's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 4
Default Am nevoie de un sfat

Salut tututor, am cautat sa imi rezolv problema cititnd diferite threaduri,da tot nu am inteles nimic, asa ca am apelat la asta: am un Pioneer DEH-2020MP (nu stiu cat de prost sau bun este) cert e ca sunt oarecum multumit de cum scotea pe niste boxe originale de alfa 146 din '99, insa tinand cont de vechime membranele boxelor au cedat si am incercat sa le inlocuiesc dar fara folos pentru ca am facut greseala sa iau niste sony xplode de 17 cm din carrefour si se aude ....putin mai bine decat la telefon, in sensul ca i-a disparut bassul aproape De TOT, problema mea e sa gasesc alte 4 bucati sau o configuratie, ( fara subwoofer ) sa pun pe masina pentru a scoate un bass acceptabil cel putin cum erau boxele originale (nu stiu ce specificatii au ca am cautat pe google da ori nu ma pricep ori nu scrie nicaieri) degeaba ma uit pe siteuri sa vad ce as ptuea sa cumpar ca nu am habar despre nimic legat de domeniul asta. Va multumesc pentru rabdare !
stefunu1z is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:17   #2
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Am nevoie de un sfat

pei daca se auzea bine uitate pe ele ca ar trebui sa scrice specificatii si cumpara altele cu aceleasi specificatii
sau cauta la baietii cu dezmembrari originale alfa
si ai terminat balciul
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:19   #3
stefunu1z

Stock
 
stefunu1z's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 4
Default Re: Am nevoie de un sfat

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
pei daca se auzea bine uitate pe ele ca ar trebui sa scrice specificatii si cumpara altele cu aceleasi specificatii
sau cauta la baietii cu dezmembrari originale alfa
si ai terminat balciul
m-am uitat da nu scrie nicaieri ... in fine, nu prea as vrea aceleasi boxe ca au membrana din carton ... de aceea ma gandeam la o configuratie ceva sa mearga bine cu playerul respectiv
stefunu1z is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 00:51   #4
stefunu1z

Stock
 
stefunu1z's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 4
Default Re: Am nevoie de un sfat

as putea sa pun un sistem
* sistem difuzoare 2 componente
* diamentru woofer: 16,5 cm (6,5")
* putere RMS: 60W
* putere Max: 90W
* impedanta: 4 ohmi
* raspuns in frecventa: 50 - 20.000 Hz
* SPL: 93 dB (1W/1m)
* tweeter: T20, 20 mm (0,8")
* filtre separate: LP 6dB si HP 12dB, nivel selectabil tweeter
* tehnologie DLS EFR (Enhanced Frequency Response)


sau
* sistem difuzoare 2 componente
* diametru woofer: 16.5 cm
* putere RMS: 100W
* putere Max: 160W
* impedanta: 4 ohmi
* sensibilitate: 92 dB (1W/1m)
* tweeter UP1C, 28 mm
* crossover: low pass 6 dB & high pass 12 dB


pe pioneer deh 2020 :
# putere: 4 x 50W MOSFET (4 x 22W RMS)
# compatibil: CD-R / CD-RW / MP3 / WMA / WAV / CD-text
# display LCD lumina alba
# iluminare taste: verde
# volum rotativ
# intrare muting telefon
# intrare comenzi pe volan (necesita adaptor)
# conector ISO
# Radio Data System (RDS)
# Traffic Announcement
# Best Stations Memory (BSM)
# memorare 18 posturi
# suporta impedanta: 4 - 8 ohmi
# reglaje:

* balance
* fader
* bass
* mid
* treble
* loudness
* reglaj nivel surse

# panou frontal detasabil

Last edited by stefunu1z; 11-01-11 at 00:56.
stefunu1z is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 15:20   #5
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Am nevoie de un sfat

Quote:
Originally Posted by stefunu1z View Post
Salut tututor, am cautat sa imi rezolv problema cititnd diferite threaduri,da tot nu am inteles nimic, asa ca am apelat la asta: am un Pioneer DEH-2020MP (nu stiu cat de prost sau bun este) cert e ca sunt oarecum multumit de cum scotea pe niste boxe originale de alfa 146 din '99, insa tinand cont de vechime membranele boxelor au cedat si am incercat sa le inlocuiesc dar fara folos pentru ca am facut greseala sa iau niste sony xplode de 17 cm din carrefour si se aude ....putin mai bine decat la telefon, in sensul ca i-a disparut bassul aproape De TOT, problema mea e sa gasesc alte 4 bucati sau o configuratie, ( fara subwoofer ) sa pun pe masina pentru a scoate un bass acceptabil cel putin cum erau boxele originale (nu stiu ce specificatii au ca am cautat pe google da ori nu ma pricep ori nu scrie nicaieri) degeaba ma uit pe siteuri sa vad ce as ptuea sa cumpar ca nu am habar despre nimic legat de domeniul asta. Va multumesc pentru rabdare !
Ce ai tu nevoie e un set de difuzoare de putere mica 15-20W cu eficienta mare.
Daca ai fost multumit de cele OEM de ce nu cauti ceva similar?
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-11, 18:17   #6
stefunu1z

Stock
 
stefunu1z's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 4
Default Re: Am nevoie de un sfat

in primul rand multumesc pentru raspuns. as vrea sa pun ceva de genul, numai ca nu exista nici o specificatie scrisa pe boxele respective si nici p google nu am gasit(oricum nu ma prea pricep)
stefunu1z is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 10:17   #7
AlexBanu
VW Driver

Stage 5
 
AlexBanu's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,777
Member of:
[VW]
[PARTICIPANT CURSE]
Exclamation Re: Am nevoie de un sfat

Ce am mai testat si au fost ok si ieftine sunt Alpine SXE-1750S.
AlexBanu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-11, 12:35   #8
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,453
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Am nevoie de un sfat

in ce masura ai tinut cont de polaritatea boxelor?am intanlit cazuri in care dupa schimbarea boxelor de fabrica nu s-a respectat polaritatea(fiindca mufele oem nu s-au potrivit a trebuit sa puna alti papuci si de aici incurcatura)
si asta duce si la lipsa basului...
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -