Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 19-09-10, 20:19   #1
cristi4all25

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 9
Default un sfat daca se poate

salutari la toata lumea
am un amp boston acoustics gt 24 si vreu sa stiu ce subwoofer pot sa pun
am un e36.am avut un gzrw 30 xd-al 500w rms dar l-am ars probabil volumul prea tare, zic eu
pot folosii un sub de 1000w rms s-au e mic amp
ast un raspuns,un sfat orice ca trebuie sa cumpar sub dar nu stiu ce ms anticipat
astea sunt specificatiile amp
14.4VDC Power
@ 4 Ohms 2x250W 2x175W
@ 2 Ohms 2x450W 2x275W
@ 4 Ohms (mono) 1x900W 1x550W
@ 2 Ohms (mono) 1x1350W 1x900W
12.6VDC Power
@ 4 Ohms 2x200W 2x120W
@ 2 Ohms 2x350W 2x200W
@ 4 Ohms (mono) 1x700W 1x440W
@ 2 Ohms (mono) 1x1100W 1x750W
max rms
cristi4all25 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:33   #2
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: un sfat daca se poate

puterea amplificatorului este de 550W cu motorul pornit sau cu 2 baterii la 14.4V, sau 440W la 12.6V, cu motorul oprit. Mi se pare imposibil sa arzi difuzorul de 500W RMS cu amplifu asta, doar daca nu este cumva stricat. Puterile alea de 2 ori mai mari din prima coluana, cum ar veni cred ca sunt puteriile maxime. Deci un dif de 500W ar trebui sa mearga perfect.
sau cel mai bine
ia un difuzor cu 2 bobine de 1000W si leaga bobinele in paralel sa ai 900W. Daca difuzorul ce l-ai ars avea 2 bobine in paralel si suporta 500W normal ca s-a ars cand i-ai dat 900W.
__________________
CNCA 2011 @ Expo ARAD International (Stok Open): 143.05db (Record National!)
CNCA 2012 @ Expo ARAD International (Mini 1000): 139.4db
CNCA 2012 @ ERA ORADEA Shopping Center (Maxi 5000): 141.7db
CNCA 2012 @ Galleria Mall ARAD (Maxi 5000): 141.19db


https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...2-visiniu.html
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 11:57   #3
cristi4all25

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 9
Default Re: un sfat daca se poate

Quote:
Originally Posted by ralphmandl View Post
puterea amplificatorului este de 550W cu motorul pornit sau cu 2 baterii la 14.4V, sau 440W la 12.6V, cu motorul oprit. Mi se pare imposibil sa arzi difuzorul de 500W RMS cu amplifu asta, doar daca nu este cumva stricat. Puterile alea de 2 ori mai mari din prima coluana, cum ar veni cred ca sunt puteriile maxime. Deci un dif de 500W ar trebui sa mearga perfect.
sau cel mai bine
ia un difuzor cu 2 bobine de 1000W si leaga bobinele in paralel sa ai 900W. Daca difuzorul ce l-ai ars avea 2 bobine in paralel si suporta 500W normal ca s-a ars cand i-ai dat 900W.
ms pt raspuns
dif avea o singura bobina nu stiu care a fost problema de s-a ars
baterie am de 100 amperi,si ca putere a amp in prima coloana sunt puterile maxime si la 14,4 si la12,6,iar in a doua coloana puterile rms
14,4v nu ridica capacitorul voltajul?
app dif i-l aveam legat la amp in bridge
oricum ms pt sfat,o sa incerc cu un gzrw 30 spl
cristi4all25 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 14:29   #4
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: un sfat daca se poate

condensaturul acela nu ridica voltajul, este pus doar pentru a nu exista fluctuatii de tensiune, pt ca statia suge mult curent dintr-o data, iar capacitorul incarcanduse va da curent statiei din el si tot asa cand se descarca se incarca la loc s nu dintr-o data. curentul de 14.4V este atunci cand motorul este pornit, deoarece si alternatorul da curent.
ralphmandl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -