![]() |
un sfat daca se poate
salutari la toata lumea
am un amp boston acoustics gt 24 si vreu sa stiu ce subwoofer pot sa pun am un e36.am avut un gzrw 30 xd-al 500w rms dar l-am ars probabil volumul prea tare, zic eu pot folosii un sub de 1000w rms s-au e mic amp ast un raspuns,un sfat orice ca trebuie sa cumpar sub dar nu stiu ce ms anticipat astea sunt specificatiile amp 14.4VDC Power @ 4 Ohms 2x250W 2x175W @ 2 Ohms 2x450W 2x275W @ 4 Ohms (mono) 1x900W 1x550W @ 2 Ohms (mono) 1x1350W 1x900W 12.6VDC Power @ 4 Ohms 2x200W 2x120W @ 2 Ohms 2x350W 2x200W @ 4 Ohms (mono) 1x700W 1x440W @ 2 Ohms (mono) 1x1100W 1x750W max rms |
Re: un sfat daca se poate
puterea amplificatorului este de 550W cu motorul pornit sau cu 2 baterii la 14.4V, sau 440W la 12.6V, cu motorul oprit. Mi se pare imposibil sa arzi difuzorul de 500W RMS cu amplifu asta, doar daca nu este cumva stricat. Puterile alea de 2 ori mai mari din prima coluana, cum ar veni cred ca sunt puteriile maxime. Deci un dif de 500W ar trebui sa mearga perfect.
sau cel mai bine ia un difuzor cu 2 bobine de 1000W si leaga bobinele in paralel sa ai 900W. Daca difuzorul ce l-ai ars avea 2 bobine in paralel si suporta 500W normal ca s-a ars cand i-ai dat 900W. |
Re: un sfat daca se poate
Quote:
dif avea o singura bobina nu stiu care a fost problema de s-a ars baterie am de 100 amperi,si ca putere a amp in prima coloana sunt puterile maxime si la 14,4 si la12,6,iar in a doua coloana puterile rms 14,4v nu ridica capacitorul voltajul? app dif i-l aveam legat la amp in bridge oricum ms pt sfat,o sa incerc cu un gzrw 30 spl |
Re: un sfat daca se poate
condensaturul acela nu ridica voltajul, este pus doar pentru a nu exista fluctuatii de tensiune, pt ca statia suge mult curent dintr-o data, iar capacitorul incarcanduse va da curent statiei din el si tot asa cand se descarca se incarca la loc s nu dintr-o data. curentul de 14.4V este atunci cand motorul este pornit, deoarece si alternatorul da curent.
|
| All times are GMT +2. The time now is 17:41. |
- Copyright 2026 4Tuning