Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   un sfat daca se poate (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/209754-sfat-poate.html)

cristi4all25 19-09-10 20:19

un sfat daca se poate
 
salutari la toata lumea
am un amp boston acoustics gt 24 si vreu sa stiu ce subwoofer pot sa pun
am un e36.am avut un gzrw 30 xd-al 500w rms dar l-am ars probabil volumul prea tare, zic eu
pot folosii un sub de 1000w rms s-au e mic amp
ast un raspuns,un sfat orice ca trebuie sa cumpar sub dar nu stiu ce ms anticipat
astea sunt specificatiile amp
14.4VDC Power
@ 4 Ohms 2x250W 2x175W
@ 2 Ohms 2x450W 2x275W
@ 4 Ohms (mono) 1x900W 1x550W
@ 2 Ohms (mono) 1x1350W 1x900W
12.6VDC Power
@ 4 Ohms 2x200W 2x120W
@ 2 Ohms 2x350W 2x200W
@ 4 Ohms (mono) 1x700W 1x440W
@ 2 Ohms (mono) 1x1100W 1x750W
max rms

ralphmandl 21-09-10 20:33

Re: un sfat daca se poate
 
puterea amplificatorului este de 550W cu motorul pornit sau cu 2 baterii la 14.4V, sau 440W la 12.6V, cu motorul oprit. Mi se pare imposibil sa arzi difuzorul de 500W RMS cu amplifu asta, doar daca nu este cumva stricat. Puterile alea de 2 ori mai mari din prima coluana, cum ar veni cred ca sunt puteriile maxime. Deci un dif de 500W ar trebui sa mearga perfect.
sau cel mai bine
ia un difuzor cu 2 bobine de 1000W si leaga bobinele in paralel sa ai 900W. Daca difuzorul ce l-ai ars avea 2 bobine in paralel si suporta 500W normal ca s-a ars cand i-ai dat 900W.

cristi4all25 22-09-10 11:57

Re: un sfat daca se poate
 
Quote:

Originally Posted by ralphmandl (Post 3674231)
puterea amplificatorului este de 550W cu motorul pornit sau cu 2 baterii la 14.4V, sau 440W la 12.6V, cu motorul oprit. Mi se pare imposibil sa arzi difuzorul de 500W RMS cu amplifu asta, doar daca nu este cumva stricat. Puterile alea de 2 ori mai mari din prima coluana, cum ar veni cred ca sunt puteriile maxime. Deci un dif de 500W ar trebui sa mearga perfect.
sau cel mai bine
ia un difuzor cu 2 bobine de 1000W si leaga bobinele in paralel sa ai 900W. Daca difuzorul ce l-ai ars avea 2 bobine in paralel si suporta 500W normal ca s-a ars cand i-ai dat 900W.

ms pt raspuns
dif avea o singura bobina nu stiu care a fost problema de s-a ars
baterie am de 100 amperi,si ca putere a amp in prima coloana sunt puterile maxime si la 14,4 si la12,6,iar in a doua coloana puterile rms
14,4v nu ridica capacitorul voltajul?
app dif i-l aveam legat la amp in bridge
oricum ms pt sfat,o sa incerc cu un gzrw 30 spl

ralphmandl 22-09-10 14:29

Re: un sfat daca se poate
 
condensaturul acela nu ridica voltajul, este pus doar pentru a nu exista fluctuatii de tensiune, pt ca statia suge mult curent dintr-o data, iar capacitorul incarcanduse va da curent statiei din el si tot asa cand se descarca se incarca la loc s nu dintr-o data. curentul de 14.4V este atunci cand motorul este pornit, deoarece si alternatorul da curent.


All times are GMT +2. The time now is 17:41.

- Copyright 2026 4Tuning