Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 25-03-10, 18:57   #1
coxaru

Stage 5
 
coxaru's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 316
Default ajutor incinta..

vreau sa fac o incinta bass reflex din MDF si am difuzorul din poze si specificatii(singurele) de pe cutie..
ma poate ajuta cineva, cam ce litraj trebuie sa aiba cutia, plus daca ma dumireste cineva cum ii cu acordajul incitei... metode...

multumesc...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	24092008(001).jpg
Views:	94
Size:	175.3 KB
ID:	1387949   Click image for larger version

Name:	24092008(003).jpg
Views:	89
Size:	175.0 KB
ID:	1387950  

Last edited by coxaru; 25-03-10 at 19:00.
coxaru is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:25   #2
TheADX

Stage 4
 
TheADX's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 278
Default Re: ajutor incinta..

ha ha imi era dor de dansu , sunt difuzoare fake facute pe vapor si nu vei gasi specificatii, eu am avut 2 de 10 si am facut cutie dupa ureche. Intre timp s-au gasit cativa cocalari care au crezut ca sunt de valoare si amramas fara ele. Cumpara si tu un brand de difuzoare care iti ofera si specificatii. Here take a look la ce am avut eu.

https://www.youtube.com/watch?v=SgCLNSX4bio
TheADX is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:33   #3
coxaru

Stage 5
 
coxaru's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 316
Default Re: ajutor incinta..

am gasit intre timp urmatorii parametri la dif:
Fs 40.5
Vas 30 litrii
Qts 0.492
Qes 0.516
Qms 10.639
Xmax 10mm

acu imi explica cineva cum sta cu acordajul?
coxaru is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:34   #4
coxaru

Stage 5
 
coxaru's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 316
Default Re: ajutor incinta..

am citit pe un forum ca modelele mai mici is naspa dar cica asta e ceva mai bun.. uite aici o discutie interesanta...

http://www.elforum.ro/viewtopic.php?...st=0&sk=t&sd=a
coxaru is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 19:35   #5
TheADX

Stage 4
 
TheADX's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 278
Default Re: ajutor incinta..

Quote:
Originally Posted by coxaru View Post
am gasit intre timp urmatorii parametri la dif:
Fs 40.5
Vas 30 litrii
Qts 0.492
Qes 0.516
Qms 10.639
Xmax 10mm

acu imi explica cineva cum sta cu acordajul?
sa nu fie cumva parametri de la Boschmann original, oricum asigurate de 2 ori ca sunt corecte cifrele. Mult succes
TheADX is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 20:39   #6
ZDRMircea

Stage 2
 
ZDRMircea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 57
Default Re: ajutor incinta..

difuzoru pt pretul care il are este excelent...suporta fara probleme puterea rms declarata si canta binisor...nu e chiar asa petarda cum s-ar crede..nu tot ce e facut pe vapor automat e facut si prost...majoritatea wooferelor de pe piata...si firme mult mai bune ca boschmann sunt facute tot in china...deci pastrand oarecum proportiile se poate spune ca in multe cazuri platesti brand-ul de pe eticheta cu pana la 100% din pret...poate chiar mai mult.
__________________
NAKAMICHI+SPL DYNAMICS all in Opel Astra Caravan
ZDRMircea is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 20:41   #7
ZDRMircea

Stage 2
 
ZDRMircea's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 57
Default Re: ajutor incinta..

cat despre incinta...avand in vedere ca difuzoru e rigid..si are fs-ul cam sus...ai putea face o incinta undeva intre 50 si 60 L si un acordaj pe la 35 hz...iar ca suprafata a portului..sa ai cam intre 25%-50% din suprafata radianta a difuzorului...
ZDRMircea is offline   Reply With Quote
Old 30-03-10, 22:17   #8
coxaru

Stage 5
 
coxaru's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 316
Default Re: ajutor incinta..

alte pareri?
poate un calcul ceva?
coxaru is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 00:48   #9
Stage2

Stage 3
 
Stage2's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 141
Default Re: ajutor incinta..

Boxa 60 litrii acordata la 43 hz cu tub reflex dreptunghiular 40 latime/ 300 lungime/ 250 adancime mm.
Spor la treaba.
Stage2 is offline   Reply With Quote
Old 05-05-10, 14:51   #10
MDL_20gl

Stage 2
 
MDL_20gl's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 25
Default Re: ajutor incinta..

salutare tuturor,ma poate ajuta si pe mine cineva cu calcul unei incinte si cu schita acesteia.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Photo-0061.jpg
Views:	62
Size:	166.4 KB
ID:	1454689  
MDL_20gl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -