Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Coltul incepatorului (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului.html)
-   -   ajutor incinta.. (https://forum.4tuning.ro/382-coltul-incepatorului/178763-ajutor-incinta.html)

coxaru 25-03-10 18:57

ajutor incinta..
 
2 Attachment(s)
vreau sa fac o incinta bass reflex din MDF si am difuzorul din poze si specificatii(singurele) de pe cutie..
ma poate ajuta cineva, cam ce litraj trebuie sa aiba cutia, plus daca ma dumireste cineva cum ii cu acordajul incitei... metode...

multumesc...

TheADX 26-03-10 19:25

Re: ajutor incinta..
 
ha ha imi era dor de dansu :D, sunt difuzoare fake facute pe vapor si nu vei gasi specificatii, eu am avut 2 de 10 si am facut cutie dupa ureche. Intre timp s-au gasit cativa cocalari care au crezut ca sunt de valoare si amramas fara ele. Cumpara si tu un brand de difuzoare care iti ofera si specificatii. Here take a look la ce am avut eu.

https://www.youtube.com/watch?v=SgCLNSX4bio

coxaru 26-03-10 19:33

Re: ajutor incinta..
 
am gasit intre timp urmatorii parametri la dif:
Fs 40.5
Vas 30 litrii
Qts 0.492
Qes 0.516
Qms 10.639
Xmax 10mm

acu imi explica cineva cum sta cu acordajul?

coxaru 26-03-10 19:34

Re: ajutor incinta..
 
am citit pe un forum ca modelele mai mici is naspa dar cica asta e ceva mai bun.. uite aici o discutie interesanta...

http://www.elforum.ro/viewtopic.php?...st=0&sk=t&sd=a

TheADX 26-03-10 19:35

Re: ajutor incinta..
 
Quote:

Originally Posted by coxaru (Post 3222016)
am gasit intre timp urmatorii parametri la dif:
Fs 40.5
Vas 30 litrii
Qts 0.492
Qes 0.516
Qms 10.639
Xmax 10mm

acu imi explica cineva cum sta cu acordajul?

sa nu fie cumva parametri de la Boschmann original, oricum asigurate de 2 ori ca sunt corecte cifrele. Mult succes

ZDRMircea 26-03-10 20:39

Re: ajutor incinta..
 
difuzoru pt pretul care il are este excelent...suporta fara probleme puterea rms declarata si canta binisor...nu e chiar asa petarda cum s-ar crede..nu tot ce e facut pe vapor automat e facut si prost...majoritatea wooferelor de pe piata...si firme mult mai bune ca boschmann sunt facute tot in china...deci pastrand oarecum proportiile se poate spune ca in multe cazuri platesti brand-ul de pe eticheta cu pana la 100% din pret...poate chiar mai mult.

ZDRMircea 26-03-10 20:41

Re: ajutor incinta..
 
cat despre incinta...avand in vedere ca difuzoru e rigid..si are fs-ul cam sus...ai putea face o incinta undeva intre 50 si 60 L si un acordaj pe la 35 hz...iar ca suprafata a portului..sa ai cam intre 25%-50% din suprafata radianta a difuzorului...

coxaru 30-03-10 22:17

Re: ajutor incinta..
 
alte pareri?
poate un calcul ceva?

Stage2 31-03-10 00:48

Re: ajutor incinta..
 
Boxa 60 litrii acordata la 43 hz cu tub reflex dreptunghiular 40 latime/ 300 lungime/ 250 adancime mm.
Spor la treaba.

MDL_20gl 05-05-10 14:51

Re: ajutor incinta..
 
1 Attachment(s)
salutare tuturor,ma poate ajuta si pe mine cineva cu calcul unei incinte si cu schita acesteia.


All times are GMT +2. The time now is 03:01.

- Copyright 2026 4Tuning