Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Car Audio > Coltul incepatorului

Coltul incepatorului Intreaba si afla ce vrei sa stii

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-10, 21:46   #1
Dan bv

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 208
Member of:
[CHEVROLET]
Default iesire RCA de la cd-player

Am un cd-player Blaupunkt cu magazie de 5 cd-uri, nu stiu exact modelul, as vrea sa aflu de ce conector am nevoie pentru iesire RCA. Am vb cu cineva si mi-a zis ca e un conector care se monteaza in spatele cd-playerului, dar nu am primit poza cu el. Oricum, nu cred ca se refera la Adaptor de nivel high-low. Cine stie despre ce e vorba e rugat sa intervina.
Ms.
Dan bv is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 07:53   #2
blacired

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 122
Default Re: iesire RCA de la cd-player

E probabil un Blau mai vechi. Are o mufa mare lata in spate peste mufa de alimentare ISO(cele doua: una de alimentare si una de iesiri catre difuzoare), deasupra la siguranta, aceea unde se introduce si magazia de cd-uri, in ea sunt pinii cu iesirile de semnal cu nivel mic.
blacired is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 13:53   #3
Dan bv

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 208
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: iesire RCA de la cd-player

Am cautat pe net si am gasit cate ceva. E model CDC - A08. Nu am poza cu el dat jos, doar din fata. Legat de conectorul de care spuneam mai devreme, nu ma ajuta cu nimic, el cred ca se baga exact in mufa magaziei de cduri. Deci, in conditiile in care nu vreau sa renunt la magazia de cd si vreau si iesire RCA, cum procedez? Mai exista o alta varianta, in afara de adaptorul de nivel high-low?

Asta e conectorul care cred ca trebuie pus exact in locul magaziei de cd:


Asta e schema de montare a magaziei:
Dan bv is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 16:06   #4
blacired

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 122
Default Re: iesire RCA de la cd-player

Se poate scoate din player semnal de dinaintea finalului, si cu o preamplificare minima se poate aplica la niste RCA-uri, pentru canalele la care se doreste amplificare externa.(improvizatie!!!)
O treaba mai nesingeroasa ar fi un amplificator care are intrari hi-level si prin asta ai scapat de costul unui adaptor.
Ideal ar fi sa schimbi pe ceva mai calumea player.
blacired is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 17:12   #5
Dan bv

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 208
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: iesire RCA de la cd-player

Chiar are intrare high level ampliful pe care vreau sa-l iau, stiu ca asta presupune legarea la firele difuzorului. In cazul asta mai am nevoie de adaptor de nivel high low? Sau, daca nu e obligatoriu, ar fi indicat si un adaptor?

Last edited by Dan bv; 24-01-10 at 17:36.
Dan bv is offline   Reply With Quote
Old 24-01-10, 19:01   #6
blacired

Stage 3
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 122
Default Re: iesire RCA de la cd-player

Daca are intrari high level amplificatorul atunci nu mai ai nevoie de adaptor de nivel de semnal. Legi iesirile din player la intrarile high level al amplifului si iesirile din statie legi la difuzoare. Reglezi comutatorul de pe statie pe pozitia Hi-Level. Nu se recomanda legarea concomitenta a iesirilor din player la difuzoare si la amplif! Ori una ori alta!
blacired is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -