Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 26-10-05, 13:25   #16
mrc

Stage 2
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 62
Default niste melodii

vreau sa adaug si eu cateva piese care suna demential ( le-am ascultat pe monitoare de studio event asp si nu ma laud, pt ca din pacate monitoarele nu sunt ale mele, pretul de 1600 euro fiind cam descurajator
iata lista
mariah carey - without you
jamiroquai - seven days in sunny june
sting - englishman in new york
snoop dog - let's get blown
dj project - privirea ta (ciudat pt o piesa masterizata in rom, dar e posibil ca aceasta sa fi fost trimisa in germania la master pt ca baietii au antecedente in acest sens)

recomandarea mea este sa va feriti de mp3-uri, indiferent de calitatea la care au fost trase. incercati sa faceti testul cu cd audio original daca este posibil. si atentie, nu ajuta cu nimic daca va faceti un cd audio din melodii in format mp3.
mai adaug ca un test foarte util este auditia unui shine wave de la 20 herti la 20000 herti, pt a vedea mai exct raspunsul in frecventa al sistemului.
pt cine nu are de unde sa faca rost de asa ceva id ul meu de messanger este andreimiricescu. il voi ajuta cu cea mai mare placere.
auditii cristaline tuturor
mrc is offline   Reply With Quote
Old 26-10-05, 14:28   #17
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Este greu sa faci comparatia intre auditia pe aparatura home hi-fi si auto, dar sa bagi si monitoarele de studio in discutie, e putin deplasat. Sar peste faptul ca event-urile alea nu sunt stralucite dar adaug faptul ca ele, ca si majoritatea monitoarelor bune reproduc o gama cat mai larga de frecvente, cat de liniar posibil se poate. Sunt monitoarele curate, care agreseaza urechea necunoscatorului in zona 1000-3000Hz tocmai prin lipsa de atenuari in graficul de lucru. Pe acest tip de monitoare se face masterizarea si finisajul materialului. Forma finala pt piata de larg consum se re-masterizeaza ascultand pe asa zisele boom-box-uri, monitoarele care incearca sa imite mai mult sunetul tipic de care dispune consumatorul de muzica. Nici acestea nu sunt rele si din contra, sunt foarte utile. Dar sunt altceva.
Nici unul din ele nu este indicat pt formarea unei opinii, lipsindu-le capacitatea de a reproduce multe alte lucruri ce se cer de la un sistem performant, fie ca e in masina sau in casa.

Albumul pe care este inclusa si piesa \"Privirea ta\" a fost \"lucrat\" in intregime in Germania. Ti-o spun cu certitudine.

Se numeste \"sine wawe\" si se traduce frecventa sinusoidala. Degeaba dai un \"sine sweep\" de la 20 la 20.000 daca iti lipsesc 2 lucruri esentiale pt control. Urechea antrenata si capabila si RTA-ul, fara de care prea multe nu se pot face. In directia asta as recomanda in primul rand o audigrama. Sa stie fiecare cat sa se intinda.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 12:48   #18
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Un CD extraordinar este Michael Jakson - Best of

ar mai fii Best os Sade,Sting - Mercury Family si in principiu orice cd cu Sting, Paul Mcartley, Pink Floyd, Metalica, Faythles, Jean Michelle Jare, si binenteles o mare parte din cele enumerate in post-urile de mai sus
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 02-03-06, 09:29   #19
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

'Mike Oldfield - Out of sight' de pe albumul 'Guitars' > o piesa exceptionala pentru identificarea problemelor de faza si a discrepantelor intre mid-bass si medie in cazul sistemelor pe 3 cai !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 13-03-06, 19:51   #20
zlii

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

am eu un disc care a castigat premiu in Taipei la care nu au scos nici zgomotul de fond nu este prelucrat deloc. pe ala simti cel mai bine diferenta intre sisteme.
zlii is offline   Reply With Quote
Old 13-03-06, 20:23   #21
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Quote:
Originally Posted by zlii
am eu un disc care a castigat premiu in Taipei la care nu au scos nici zgomotul de fond nu este prelucrat deloc. pe ala simti cel mai bine diferenta intre sisteme.
Confirm , EXTRAORDINAR CD-ul !!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 03-06-06, 20:45   #22
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Salvagnini quintet-Golfingers
The latin jazz side
Chesky: The Ultimate Demonstration Disk
Gospel Train
Eric Bibb-Spirit and the blues discul sa fie original
Chesky - Audiophile Test Disc Vol.1
Chesky - Audiophile Test Disc Vol.2
Bineinteles discurile trebuie sa fie trase impecabil.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 21-06-06, 07:06   #23
Heparu_Boy
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Heparu_Boy's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 929
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Exclamation Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Eminem - The Real Slim Shady (Instrumental)--- cam are farmec chiar daca ii hip-jop-hop Alannah Myles - Black Velvet ,
Heparu_Boy is offline   Reply With Quote
Old 23-06-06, 16:37   #24
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Quote:
Originally Posted by zlii
am eu un disc care a castigat premiu in Taipei la care nu au scos nici zgomotul de fond nu este prelucrat deloc. pe ala simti cel mai bine diferenta intre sisteme.
CUM SE NUMESTE....
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 04:22   #25
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

depeche mode - enjoy the silence
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 17:58   #26
pufi

Stage 3
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 99
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Alegerea unui disc pentru evaluarea unui sistem nu e asa simpla si nu se reduce la calitatea inregistrarii.
Duca cum bine au mai spus fusco, viperu, saxo cel mai important lucru este sa stii exact cum trebuie sa se auda respectivul disc.
Apoi in functie de parametrul ce trebuie evaluat sau apreciat se pot folosi inregistrari care sa puna in evidenta acest parametru.
Acum ce insemana parametru: poate fi soundstage , poate fi raspuns in frecventa sau liniaritate, poate fi precizia redarii unei game din spectru, poate fi reproducerea ambiantei, poate fi liniaritatea la volume diferite sau pur si simplu placerea ascultarii.
Dupa ce se urmareste se poate evalua nivelul general al calitatii sunetului unui sistem folosind un algoritm precis care sa defineasca cit conteaza ce semnifica fiecare parametru.
Pentru asa exista deja discuri de evaluare competitionala.
pufi is offline   Reply With Quote
Old 24-06-06, 19:57   #27
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

discul de emma spre exemplu se aude ca o ciubota. am ajuns la concluzia asta dupa ce am ascultat discul pe un sistem cel putin performant, in concluzie un fisc nu trebuie neaparat sa fie special pentru asa ceva ci doar sa fie tras impecabil
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin

Last edited by pesteimputit; 24-06-06 at 19:59.
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 28-08-06, 14:28   #28
Swat-Cat

Stage 5
 
Swat-Cat's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 2,501
Member of:
[SEAT]
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Quote:
Originally Posted by zolee View Post
Timo Maas - Connected sau Loud amandoua suna foarte bine!!!
m-ai spart... misto melodia (first day of the rest of your life)....are 2 propozitii toata melodia....e mai naspa decat o manea ))
Swat-Cat is offline   Reply With Quote
Old 29-08-06, 17:28   #29
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,369
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Toata lumea pune muzica dar care explica si cum se regleaza un sistem de SQ?
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 29-08-06, 20:55   #30
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Muzica de referinta in reglarea unui sistem pentru SQ

Quote:
Originally Posted by xxdadixx View Post
Toata lumea pune muzica dar care explica si cum se regleaza un sistem de SQ?
Experienta si cunostintele in domeniu "regleaza" sistemele SQ.
saxo is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -