Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 28-08-05, 15:30   #16
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

...numai ca in masina!!!
O mare greseala in opinia mea faptul ca acest test a fost realizat intr-0 camera...
Acustica masinii fata de acustica unei incaperi este incomparabila...
HU-ul are posibilitatea de a realiza alinierea in timp in pasi... milimetrici...
Facilitate pe care nu am vazut sa o foloseasca... si mai ales nu vad cum, avand in vedere ca procesorul este conceput pentru a fi exploatat in habitaclul unei masini...
Cat m-am entuziasmat la inceput, pe atat sunt de dezamagit acum... testul mi se pare chiar ridicol!
Ce echipamente de masura au avut?
Sa nu mai vorbim de camera...
Au folosit HU ca pe niste simple surse de semnal?
Total gresit, in opinia mea pentru ca o foarte mare din banii platiti pe aparat se regasesc in partea de procesare a sunetului...
M-am si mirat, pentru ca revistele de specialitate din occident fac astfel de teste comparative, in conditii de laborator, cu echipament de masura de laborator... dar inca nu am vazut un test de mai multe HU-uri pe aceeasi masina, in aceleasi conditii, pe acelasi sistem...
...
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 28-08-05, 15:34   #17
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Stau si ma intreb, mai ales ca am vazut printre cei din \"juriu\" si judecatori / poate chiar competitori IASCA... de ce nu au folosit o masina?
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 28-08-05, 17:19   #18
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Dupa parerea MEA,diferentele sunt extrem de mici la aparatele respective.Sa nu uitam ca e vorba de Top of the Top....
E drept ca fiecare brand suna in felul lui,fapt constatat si de mine in decursul anilor.Pe de alta parte,intr-o masina EQ-ul si DSP-ul se folosesc la greu pentru a compensa defectele si particularitatile fiecarei masini in parte.Asa ca sunetul \"brut\" ce iese din HU va fi MULT modificat din toate punctele de vedere.Important e sa ai si CUM sa-l modifici ( vezi existenta DSP si EQ ) si deloc in ultimul rind sa mai si STII ce ai de facut......
Parerea MEA personala e ca TOATE sunt aparate formidabile,locul lor fiind NUMAI in masinile preparate corespunzator dpdv insonorizare,izolare,etc....Altfel NU se va simti diferenta vis-a-vis de un entry de la un brand corect....
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 28-08-05, 17:54   #19
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Saxo,
Diferentele sunt... mari... crede-ma!
Numai dupa o disecare amanuntita a fiecarui aparat in parte vom fi in masura sa facem afirmatii cat de cat corecte!
In primul rand, conteaza calitatea componentelor folosite la fabricarea acestor HU-uri de inalta clasa, de la banala carcasa, butoane, rca-urile folosite si pana la calitatea componentelor electronice care se regasesc in interiorul fiecaruia.
Sa nu mai vorbim de tehnologia care se regaseste in unul sau in altul...
Din acest punct de vedere, 9255-ul de la Clarion este lider in clasament din cate am constatat eu! Lucrez de mai mult timp la o expunere detaliata a diferentelor dintre aceste HU-uri... sper sa am si timpul necesar sa o incarc in viitorul apropiat pe un forum!
Vorbesc in cunostiinta de cauza despre 9255, il posed si i-am analizat foarte atent fiecare accesoriu cu care a venit...
Stiu ca pe multi dintre dvs. va intereseaza mai putin latura tehnica atat timp cat produsul suna asa cum va place dvs... si arata pe masura asteptarilor... dar pentru un purist, conteaza extrem de mult fiecare mic detaliu!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 28-08-05, 18:48   #20
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Pioneer ODR Optical Digital Reference
Pioneer RS-D7R 2000Euro
- PLUS -
Amplificator RS-A9 (DSP incorporat) 6000Euro
- PLUS -
Amplificator RS-A7 5000Euro

EGAL

UN SISTEM 4 CAI HIGH-END!

http://www.pioneer.de/de/deskpage.jsp?taxonomy_id=362
in stanga veti gasi link-ul High-End Car Audio - ODR Systeme
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 28-08-05, 19:49   #21
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Pai nu ajungi tot la vorba mea ?
HU-urile de super TOP sunt niste MEGA aparate,si nu cred ca diferentele sunt foarte mari cind e vorba de ELE.. Ma uitam cindva pe configuratiile masinilor care au cistigat locuri fruntase in competitiile consacrate si am observat ca HU-urile NU sunt aceleasi....fiecare prefera altceva.Concluzia pe care EU am tras-o este ca diferentele nu sunt evidente.Daca era UN SINGUR super aparat,toti l-ar fi folosit.E drept ca sunt si problemele de reclama/sponsorizari care intervin,DAR totusi in toata lumea asta sunt CITEVA HU-uri care se intilnesc in primele linii.
E cam ca la masini,cind NU poti spune care e mai buna....sau mai TARE...Sunt citeva undeva acolo SUS...
Ce vreau e sa accentuez totusi e ca un asemenea aparat NU are ce cauta intr-o masina nepreparata !!!.Diferentele de sunet vor fi atit de mici incit investitia in aparat nu se va justifica in veci.
O masina bine preparata si cu un HU bunicel va suna MULT mai bine decit una NEpreparata cu un HU de top.
Ce zici,am dreptate ???

p.s.
Am ascultat acum citeva zile o masina cu un HU bun ( NU TOP ! )+difuzoare ENTRY !!!+preparare FOARTE BUNA,care suna FF BINE !!!
Cred c-o stii si tu....un Doblo...
Inca o dovada a faptului ca prepararea e CEA mai importanta !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 15-12-05, 19:35   #22
3SGE


Stage 5
 
3SGE's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,077
Member of:
[4Tuning International]
Default

Cred ca si Becker Mexico Pro se poate adauga la lista voastra. O unitate de exceptie.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	mexico_pro_7932_big_4_272.jpg
Views:	212
Size:	23.3 KB
ID:	57512  
3SGE is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 09:46   #23
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default

Ar mai fii Alpine Cda 9835r folosit impreuna pxa H700 chiar daca nu se ridica la nivelul competitorilor de mai sus, si in legatura cu testu facut de catre cei trei reprezentanti iasca, nu au facut altceva decat sa testeze niste unitati super performante dupa caracteristicile sunetului cu rerglajele pe zero, diferenta este dupa parerea me ca in masin intervine Time Alignament, high pass, low pass, band pass, Parametric EQ si sunetul devine total altceva,cum spune saxo trece prin multe transformari.Totul depinde instalatie si reglaje.In testul facu de catre cei trei, Alpine, Piooner, Nakamichi, Denon, Mchintosh nu au nici o sansa in fata Clarion-ului fara Procesor separat.

Oricum super misto subiectul de discutie.
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 07-02-06, 18:24   #24
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default

Pai...tocmai asta e ca ei n-au folosit procesoarele incorporate acolo unde a fost cazul. Au vrut sa vada calitatea sunetului si atat ! Si in masina este de evitat procesorul daca se poate. Din pacate, in majoritatea cazurilor nu se prea poate !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 14-03-06, 12:52   #25
zlii

Stock
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5
Default Re: Cele mai performante HU de pe planeta

Quote:
Originally Posted by Ground Zero
O mare greseala in opinia mea faptul ca acest test a fost realizat intr-0 camera...
Acustica masinii fata de acustica unei incaperi este incomparabila...
HU-ul are posibilitatea de a realiza alinierea in timp in pasi... milimetrici...
singurul loc unde as organiza eu un concurs de genul asta ar fi in padure, cu pamant si frunze pe jos... sau in camp pe iarba...
eu am fost de cateva ori la Snagov cu sculele de casa... si suna total diferit de casa
zlii is offline   Reply With Quote
Old 23-05-06, 22:59   #26
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Talking Re: Cele mai performante HU de pe planeta

Unul ceva mai special
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	9c_1.jpg
Views:	122
Size:	15.5 KB
ID:	105228   Click image for larger version

Name:	9d_1.jpg
Views:	86
Size:	21.5 KB
ID:	105229   Click image for larger version

Name:	10_1.jpg
Views:	123
Size:	24.0 KB
ID:	105230  

Click image for larger version

Name:	99_1.jpg
Views:	134
Size:	17.3 KB
ID:	105231   Click image for larger version

Name:	d0_1.jpg
Views:	134
Size:	20.5 KB
ID:	105232   Click image for larger version

Name:	fb_1.jpg
Views:	98
Size:	18.2 KB
ID:	105233  

Marinu is offline   Reply With Quote
Old 24-05-06, 00:37   #27
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default Re: Cele mai performante HU de pe planeta

he he. un aparat foarte rar si in ciuda faptului ca este un sony acel aparat are multe de spus sau mai bine zis de cantat. Bineinteles pretul acestui aparat este zdruncinator.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -