Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-06, 14:24   #46
bezz

Stage 5
 
bezz's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 869
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

pai si ce masini se aud bine? acustica lor sa ajute sistemul audio instalat pe ele (bineinteles dupa antifonare aftermarket) ca pe la diverse firme am vazut (vorbim de modele common) pejo 206, tigra (parca), saxo , golfuri, X5, japoneze mai sportive (subaru, cecilici etc)...
exista si cutii de conserve la care nu se merita sa investesti efort pentru a realiza un sistem audio performant (pentru propriul ego nu pentru SQ).
merci
__________________
Loud&Proud member of SQNLL Team
Music is my PASSION and CITROEN my LOVE


bezz is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 16:04   #47
marius_eugen

Stage 5
 
marius_eugen's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,497
Member of:
[INSANE RACERS]
Cool Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

Am avut rabdare sa citesc tot topicul . Parerea mea este ca ar fi bine sa scrieti si voi ( cei care va pricepeti ) ce produse ar fi compatibile intre ele , ce ati imperecheat si cam ce performante ati obtinut . Asta pentru ca pana la urma totul se rezuma la experienta fiecaruia si un gest apreciat ar fi cel de a impartasi si celorlalti aceasta experienta .
Eu deocamdata am incredere in Hertz , Pyle , Pioneer si dintre marcile mai slabute dar cu un raport pret/performanta bun as spune Jensen . Chiar va rog sa enumerati ce ati incercat pe propriile masini sau pe ale prietenilor sau pe ale clientilor si de ce ati fost multumiti si ce ati recomanda . Chiar si tipul de masina ar fi bine daca ar fi spus .
marius_eugen is offline   Reply With Quote
Old 23-10-06, 08:56   #48
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

Din sectiunile in care sunt prezentate masinile userilor se pot trage niste concluzii. Dar pina nu asculti citeva, nu vei sti daca sunt si pe gustul tau. Gusturile difera foarte mult.
La fel in legatura cu modurile de instalare sunt ceva masini prezentate pe forum, inclusiv etapele prepararii lor.
Nu exista "sabloane" sau "retete" universal valabile. Depinde mult de buget, masina, componente, sunetul urmarit, etc...
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 12-12-06, 13:19   #49
Nowhere_Man

Stage 1
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 17
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

"masina in gama audio profesional " ?
cum adica "profesional" ?

poate "hi-end"...
Nowhere_Man is offline   Reply With Quote
Old 12-12-06, 13:49   #50
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

Uite asa:
https://forum.4tuning.ro/showpost.php...83&postcount=4
Si in continuare pe aceeasi pagina.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 13-12-06, 20:35   #51
Nowhere_Man

Stage 1
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 17
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

repet, termenul "pro" e folosit total arbitrar - la intimidare.
"pro" inseamna "fabrica de muzica" , studio, orice altceva decat "hai sa ascultam muzica in masina, sa le bubuie geamurile la vecini".
si apropo de auditii hi-end, ca la ele ne referim- nu se folosesc sub-uri; rar exceptii care pana la urma confirma regula.
ce e ciudat, e ca uniii confunda putearea cu calitatea. sii pacat
pana la urma,puterea sunetului neansotita de calitate, nu face doi bani.
singurele difuzoare de foarte buna calitate pe care le-am vazut pe forum, au fost niste Focal-uri (JM Lab) la un pret destul de maricel.
...dar cum calitatea intotdeuna costa...
Nowhere_Man is offline   Reply With Quote
Old 13-12-06, 21:41   #52
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

Mda foarte constructiv topicul tau Nowhere_Man nu se lamurise problema cu "pro"?
Nu am nimic cu tine si te rog sa nu imi raspunzi nu are rost sa fim in afara topicului.
In loc sa aflu ce ar insemna "pro" eu as vrea de exemplu sa stiu daca investind acelasi suma de bani in sistemul audio intr-o masina hactchback obtii aceleas rezultate din punct de vedere calitativ ca intr-un sedan , daca stiti dati si exemple.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 14-12-06, 00:34   #53
alex MG ZR 160

Stage 5
 
alex MG ZR 160's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,218
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

la masini de hi-end sau pro cum vreti sa spune-ti si in general cele pt SQ forma masini are mai putina importanta ca e break/sedan sau cine mai stie ce varianta, ca sistemul compus din 2/3 cai este montant numai in fatza iar si daca subul il pui acolo ai cam rezolvat masina de la stalpi de mijloc.
sunt mai multe difuzoare bune montate pe masini.
alex MG ZR 160 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-06, 19:35   #54
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

Da de fapt eu ma refeream la amplasarea sub.-ului in portbagaj : in ce gen de masina se va auzi mai bine ma refer strict la sq.
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 15-12-06, 19:51   #55
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

Evident ca masinile in 2 volume sunt net superioare dpdv sub. Intr-un sedan e ca si cum ai asculta muzica acasa si ai pune sub-ul in alta camera si ai mai inchide si usa...
Pe de alta parte, nu uitati ca muzica imprimata "stereo", nu are cum sa fie radata "stereo" decit pe DOUA incinte !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 16-12-06, 02:36   #56
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

Da dar la volum mai mare poti obtine fregvente joase la un nivel satisfacator doar dintr-un dif de 16 cm?
De fapt intrebarea ar fi mai exacta : cit de mult te poti apropia de sunetul de la un concert?
Ati ascultat vro astfel de masina?exista?
Se poate sa ai plcerea auditiei maxima si la volum mic si la volum mare apropiat de nivelul unui concert indiferent de gen muzical ?
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 14:10   #57
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

cred ca la pro se incadreaza si sitemul Bang&Olufsen de pe Audi A8... intrebarea mea este daca nu are cineva poze cu el??? va rog foarte frumos
Korne is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -