Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 06-07-05, 23:41   #1
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default cand se incadreaza o masina in gama audio profesional

in ce moment putem spune ca intram in gama profesional cu un sistem audio de masina?
ce inseamna asta din punctul de vedere :
1 al componentelor .... adica ce gen de componente folosite?
2 al performantelor
3 al costurilor.... care ar fi o suma medie minima de la care s-ar putea face un sistem audio profi, nu de end comsummer?
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 00:07   #2
KrushX

Stage 4
 
KrushX's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 237
Default

pai pentru un sistem profi pot fi luate in calcul toate 3 punctele de vedere. trebuie sa fie facut cu scule decente pentru a duce la performantze decente, iar pentru toate astea trebuiesc investitzi ceva banutzi mai mult shi peste toate trebuie pasiune si rabdare. un sistem auto care sa sune perfomant se face in timp. O suma cu care se poate face ceva bun, asta depinde de felul cum se invarte fiecare, ca de aia traim in romania shi pretzurile variaza foarte tare de la o sursa la alta. Shi acum ca un exemplu, pentru ca mashina mea sa se auda cum se aude acum am investit in jur de 2000 euro.
__________________
In Bass We Trust!
KrushX is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 00:48   #3
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

nu sunt deloc multumit de raspuns
trebuiesc luate in calcul cele 3 puncte, normal, de aceea le-am enumerat, nu?
tot normal trebuie scule decente, pentru performante decente, pasiune, rabdare, si PRICEPERE.... ASTA E NORMAL, DE BUN SIMT !

iar masina ta e un caz particular, eu nu vroiam un raspuns specific....
puteai sa fi investit 1000? sau 3000?.

as dori sa nu facem offtopic, si sa incercam sa raspundem la intrebarile astea
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 01:18   #4
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Putem considera o masina pregatita profesional daca:
1.Componentele sistemului fac parte din categoria celor foarte bune sau HI-END
2.Performantele obtinute demne de competitii.
3.Dupa parerea mea,sumele MINIME in € ar fi:
HU-1000
Difuzoare fata 500
Sub 700
Amplificatoare 1200
Furnituri + materiale insonorizante 400
Baterie Deep Cycle 400
Manopera 1000
TOTAL=putin peste 5000.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 01:24   #5
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

putem detalia punctle 1-2?
adica ce componente fac parte din gama high-end?
si care este nivelul performantelor pt o competitie?
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 02:09   #6
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Fiecare fabricant cu traditie are categorii de produse printre care si cele special fabricate pentru sisteme high-end,care evident ca sunt si cele mai scumpe.
Poate parea ciudat dar categoria de care vorbim este destul de restrinsa ca numar de produse la fiecare fabricant.Nu toate brandurile sunt prezente in competitii si asta tocmai datorita faptului ca pretentiile sunt foarte mari.
Nivelul de calitate ( afara !!) la care se ridica masinile este deosebit de ridicat,si asta datorita TOCMAI competitiilor !!
Fara competitii NU poate exista evolutie.
In final vreau totusi sa subliniez faptul ca pe linga calitatea componentelor,cel putin la fel de important in realizarea unei sonorizari auto profesionale este experienta si talentul celor care o realizeaza.
Sculele pot costa si 15.000,dar daca nu sunt alese,instalate si reglate corect,nu iese NIMIC !!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 03:35   #7
KrushX

Stage 4
 
KrushX's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 237
Default

totul se incepe cu rabdare, alminteri se ia la rasfoit internetul shi se invatza notziunile de baza, ce componente intra in alcatuirea unui sistem, care sunt high-end sau entry level, care e scopul lor in sistem shi apoi de unde se pot procura. ceea ce vrei tu gratzian sa faci pe topicul asta nu se poate asha ushor, din cauza ca e nevoie de ceva timp pentru fiecare om sa poata sa afle toate notziunile despre un sistem \"profi: audio pe mashina. threadu se chiama \"Forum audio profesional\", shi din cauza asta imi permit sa spun ca discutarea definitziilor de baza nu prea ishi au lokul aici. In alta ordine de idei, referindu-ma la performantze, ele asha cum a zis shi saxo nu se pot arata decat in competitzii, care pe la noi lipsesc sau se simuleaza prost ashi zice eu. Cam asta am de zis la ora asta tarzie.
P.S: am dat exemplu mashina mea pentru ca am reushit sa fac ceva cat de cat competzional cu un pretz relativ mik. este matizul verde care a scos 146dB la arad. Bafta
KrushX is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 07:44   #8
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Subiectul este bun...intrebarea mea e: CE INSEAMNA PROFESIONAL??Din punctul meu de vedere exista doua chestii profesionale...1. Aparatura, sculele...2 masina si instalatia ei...Din punctul de vedere al aparaturii si al componentelor sistemului acestea pot fi profesionale facand parte din gamele HIGH-END ale marcilor prezentate si intalnite in revistele de specialitate, ele fiind foarte scumpe...in ce priveste masina si sistemul pe care il are, este profesional in momentul in care lucrat in detaliu, in momentul in care suna FOARTE BINE...profesional in instalatia masinii inseamna utilizarea cablurilor adecvate, aparaturii si difuzoarelor care se potrivesc cel mai bine...nu poti niciodata face din prima o masina sa sune bine...niciodata...toti cei care au scris la acest topic au schimbat multe sisteme pana sa ajunga la ceva ce sa ii satisfaca...pentru mine profesional inseamna un sistem sau o masina unde nu exista riscuri de incendiu din cauza lipsei sigurantelor pe alimentare, nu exista riscul de a fi strivit de o incinta in cazul unui nedorit impact, o masina unde difuzoarele nu deranjeaza pozitia de condus, tweeterele nu incomodeaza campul vizual ele fiind in fata ochilor, o masina in care suna bine si care e lucrata, o masina in care nu se ard difuzoarele, nu se ard amplificatoarele, nu sare CD-ul etc...acea masina s-ar incadra in \"profesional\"...parerea mea...bafta
__________________

Uischi...I'll never forget you...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 08:02   #9
Wheels

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 22
Default

Ce inseamna pt voi profesional in masina?
Isi executa cineva profesia lucrand pe sculele din masina?

Eu zic ca nu exista asa ceva.Orice scula audio profesionala este o scula bagata in productie,cand asculti muzica pe strada sau cand mergi la competitii nu inseamna ca faci productie.
Nu poti sa spui ca ai un amplificator profesional sau niste boxe profesionale in masina.
La fel cum nu exista sisteme audio home sau pro \"de competitie\" nu poate fi vorba nici de profi in masina.

Nu va suparati pe mine sfigmo,saxo sau cine se mai ocupa cu asa ceva.Nu am zis ca nu exista profesionisti in domeniul asta,am zis ca nu exista scule profesionale.
Daca folosim o exprimare de genul \"instalatie audio executata profesional\"..e cu totul altceva.
Wheels is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 09:35   #10
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

Sugerez sa se citeasca cu atentie posturile inainte de a da reply-uri !
Nu vad unde ai citit de SCULE profesionale ci de EXECUTII profesionale !!!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 11:59   #11
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default

Wheels....in orice domeniu, in orice gama de produse exista cele entry-level si cele profi...asta incepand de la ace cu gamalie pana la calculatoare etc...sunt ace cu gamalie care se indoaie si ace cu gamalie pe care le poti introduce cu ciocanul in lemn...exista scule de gama entry-level si pro...intra intr-un magazin Bosch si vezi cele verzi sunt entry-level(hobby) cele albastre profesionale...la fel e si in domeniul audio...nu poti compara un sony x-plod cu un denon sau hai sa nu mergem asa de departe macar cu un pioneer...intrebarea am pus-o si eu din punct de vedere al clasificarii in gama de \"profesionale\" a aparaturii audio pt masini...e ceva generalizat acest termen de \"profi\"...pot spune ca un HU care are egalizator pe 13 benzi, DSP incorporat, reglaje de faze si alte multe briz briz-uri nu il poti clasifica in gama slaba...si atunci automat se deduce din limbajul uzual al oamenilor ca e o scula \"profesionala\"...bineinteles cat platesti atata ai...de acolo in colo e mana celor ce instaleaza...bafta
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 15:46   #12
Wheels

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 22
Default

saxo,am citit f atent topicul,tu nu ai pomenit nimic de sistem audio sau de scule profi dar ceilalti da,si nu doar o data.

sfigmo dupa parerea mea sculele audio(in general) se impart in 2 mari categorii :

-pt consumatori,clasificate in 3 subcategorii in fucntie de pretentiile lor:low-end,middle-end,high-end
-pt producatori (profi) unde nu exista nici o clasificare,se discuta numai pe specificatiile tehnice

Tot ce este profi este folosit in productie: sonorizari profesionale pt discoteci,studiouri,sali de conferinta,cinematografe,locuri publice,etc.
Denon are produse din ambele categorii,gasim atat dvd-playere universale pt home-use cat si cd-playere pt DJ.
Nu exista activitate productiva pe baza sistemelor audio auto.Nu scoti nici un ban de pe urma muzicii din masina ta si nu exista nici o profesie legata de ea (nu poti fi dj sau sunetist intr-o masina).Facem abstractie de competitii.

Cred ca mai corect ar fi sa vorbim de high-end si middle-end cand ne referim la scule serioase.Parerea mea
Wheels is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 02:26   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

\"Nu exista activitate productiva pe baza sistemelor audio auto.Nu scoti nici un ban de pe urma muzicii din masina ta si nu exista nici o profesie legata de ea (nu poti fi dj sau sunetist intr-o masina).\"

Aici gresesti.
Bineinteles ca EXISTA activitate productiva pe baza sistemelor audio auto.
Exista o intreaga INDUSTRIE care produce echipamente car audio dedicate EXCLUSIV profesionistilor in domeniu.Ca mai e cite unul care vrea sa-si faca singur masina,e cu totul altceva.E ca si cum s-ar apuca Gigi sa imprastie niste boxe printr-o sala de concert,sa intinda firele si in final,jucindu-se la mixer sa se dea \"sunetist\".
Nu vad ce legatura are un DJ cu profesionalismul in tehnica AUDIO...
Vei ramine surprins poate,dar sa stii ca pentru configurarea,setarea si rezolvarea problemelor acustice intr-o masina e nevoie de profesionalism.
In car audio nu se numesc \"sunetisti\" dar evident ca exista.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 08:51   #14
Wheels

Stage 1
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 22
Default

Exact de asta mi-era teama,nu am fost inteles

Eu nu am zis ca nu exista industrie sau ca cei care executa montajele nu sunt profesionisti!Ar fi o enormitate sa spun asa ceva.

Problema e ca nu putem numi un HU \"profesional\",fiindca proprietarul sau nu va exercita nici o profesie cu el,nu va avea nici un castig din faptul ca il foloseste,este vorba numai de placerea lui de a-l folosi.
Cea mai buna analogie este cea cu autoturismele,orice masina poate fi considerata un bun pt consumator dar numai taxi-urile,camioanele,dubele..pot fi considerate \"profesionale\",niste oameni le folosesc in munca lor,au un venit de pe urma lor.

In fine,sa nu exageram prea mult pe marginea acestui subiect fiindca sunt o gramada de alte lucruri mult mai importante de dezbatut.Cert e ca mie nu prea imi suna bine termenul \"profesional\",ma duce cu gandul la boxe de randament mare,puteri de mii de watti,mixere,platane,monitoare de studio..etc
Wheels is offline   Reply With Quote
Old 08-07-05, 15:48   #15
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default

Gratziane schimba in topic cuvantul profesional cu \"high-end\" ca incepe razboiul pe forum

Wheels, trebuia sa te prinzi ca acel \"profesional\" din topic nu avea nici o legatura cu PRO-ul din industria destinata studiourilor/discotecilor/etc ci se referea la sisteme audio auto care suna foarte bine...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -