Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 05-07-05, 07:35   #1
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Exista compromis SQ -SPL ???

Ce inseamna SQ (sound quality)? Ce inseamna SPL (sound pressure level)? Compromisul este SQL (sound quality level)?...Care conteaza mai mult?Parerile voastre aici...
sfigmo is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 12:00   #2
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default

Pt mine conteaza SPL-ul... adik oricum se va auzi bine muzica....si sunt si cu mania ca sa urle muzica in masina....
blak is offline   Reply With Quote
Old 05-07-05, 20:22   #3
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

N-ai nimerit-o....SPL-ul de fapt nu inseamna muzica.
La SPL ori trebuie sa ai ceva nesemnificativ ca putere care sa sune peste 80 hz ori DELOC ca la dbdrag......
Depinde de competitie si de regulile ei.
SQL e cu totul altceva si dupa parerea mea e mai greu de obtinut si decit SPL si decit SQ.....
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 11:18   #4
Piry
TIME SQUAD Member

Stage 5
 
Piry's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 3,105
Member of:
[TIME SQUAD]
Default

carei diferenta dintre SQ si SQL ?
Piry is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 12:34   #5
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

SQ se refera la instalatiile de SOUND QUALITY,unde se apreciaza 100% calitatea sunetului.
SQL este o combinatie intre SQ si SPL adica masini care suna BINE dar in acelasi timp si TARE.
Dupa parerea mea masinile care suna si bine si tare sunt cel mai greu de facut.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 07-07-05, 19:03   #6
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default

poate ma bag si eu ca musca in lapte unde nu ar fi loc...dar, eu zic ca se poate si SQL, si un exemplu ar fi polo LGY...Sfigmo stie ce vorbesc(daca nu vorbesc aiurea....sa zica el ca se pricepe)...el are cam 130 de db (masurati cu SPLmetru) si se aude foarte bine pana la maxim...nici un fel de distorsiuni.
Acum, daca ar fi sa aleg, as alege SQ , ca oricum daca ai calitate absoluta, ai si putere, si am vazut cum e peste 100 de db ...deja nu prea poti rezista in masina aia prea mult, deci SPL e pur competitie, dar SQ e mai util, daca pot spune asa...adik poti asculta si tare si se aude clar, iar la SPL...la maxim nu cred ca mai sta nimeni in masina, plus ca nu te poti folosi de puterea aia pentru a asculta muzica in masina decat la concursuri, ca nu rezista corpul uman...decat \"pana intr-o zi\"
__________________
My wide E36
daflyer_oradea is offline   Reply With Quote
Old 17-07-05, 16:01   #7
dracula

Stage 3
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 148
Default

deci la 130 dB sa nu reziste corpu in masina ? eu la 141 nu am probleme.
Eu la muzica mea am pus importanta pe SQ ! Am incercat intai un woofer care ii facut pentru SQ, Phase Linear Aliante SI LTD. suna intradevar superb, dar ... totusi pentru gustu meu ceva cam prea incet. In Golf era ok, dar in passat imi era prea incet. Asa ca mam decis dupaia pentru 2 Woofere JL Audio 12W6v2 si in incinta cu compresie ca daca ii vorba de calitate ii incinta cu compresie cea mai buna dar cum JL nu sunt numai foarte calitateva woofere au si destula putere. Deci cu aparatu oficial Termpro ( organiztaori de dB Drag ) am facut 141.8 si asta din Incinta cu compresie ( aprox 35L pt fiecare woofer )
deci se poate face o instalatie care suna foarte bine si tare, dar aicea deja incepe sa devina scump. Cine vrea doar tare se poate realiza destul de ieftin, dar cand ii vorba de SQ deja devine scump.

na si asta ii muzicuta mea

dracula is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -