Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > EMMA

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-07, 10:35   #1
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Vreau si eu pareri !

Aveam ginduri mari cu sistemul audio din masina dar bugetul deocamdata nu imi permite . Ma gindesc sa mai astept o perioada mai lunga de timp pina string mai multi bani si pe urma sa fac un sistem de top.
Achizitonate sau in curs de achizitionare sunt :
Vrx 4.300
Vrx 1.500
HX D2
Toate bune pina aici , eu in principiu as vrea un sistem pe 3 cai cu 2 midbasi pe usa (deci va trebui sa tai fata de usa , lucrare destul de complexa si costisitoare pt ca vreu si calitate si design placut), avind in vedere ce statii am mai am nevoe de cel putin una pe 2 cai mai potenta probabil Vrx 2.400 .
Mai trebue pus la socoteala si unu sau doua sub-uburi bune in incinta custom (cit se poate de mica sa nu ocupe prea mult spatiu), mai am nevoe si de cabluri , baterie insonorizant ...
Asa la un calcul foarte aproximativ mai am nevoe de vro 5-6000 de euro eu deocamdata nu am decit 2000 si mai devreme de 4- 5 luni nu cred ca o sa pot sa-i am pe toti.
Problema mea e ca nu vreau sa stau jumate de an cu difurile stoc ale masini (sau cu niste infiniti cate imi zgirie timpanul )amplificate probabil cu Vrx si as vrea sa iau provizoriu (5-6 luni) niste difuzoare bune dar nu foarte scumpe.

Ma tenta Iridium 6.2i daca s-ar vinde fara crossovere (adica pe la 10 mil) iar ca sub un Ultimate UR12 (era bine pt ca necesita aceias cutie ca helixul meu si ma scutea de alta cheltuiala provizorie)
In sfirsit dupa atita poveste intrebarea este aveti alte idei?
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 16:45   #2
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Thumbs up Re: Vreau si eu pareri !

eu zic ca poti sa iti iei iridium 6.2i si subwoofer ultimate ur12 dar parerea mea este ca mai bine iti pui ceva mai ieftin si strangi bani pt urmatoarea etapa ...poate ceva mai ieftin de la DLS gen reference...
__________________

VAND Cd Playere , Difuzoare , Amplificatoare , Subwoofere HELIX , BRAX , MICROPRECISION , MAC AUDIO , ALPINE , CLARION , PIONEER, HERTZ , FOCAL , MAGNAT , DB AUDIO ,BLAUPUNKT, KENWOOD , AUDISON

www.audiolab.ro Numar telefon : 0724 710 809
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 20:45   #3
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau si eu pareri !

Ma intereseaza mai putin concursurile momentan!
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 23:40   #4
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: Vreau si eu pareri !

am ascultat mai demult o masina cu 2 kickbasi pe usa si sunau f frumos (bine erau helix competition)
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 18:24   #5
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Vreau si eu pareri !

cauta sa tii tweeterul UR1, stii parerea mea, e cel mai bun pt banii lui si cu foarte putin mai sab decat cel de la Braxuri (dar considerand pretul sincer nu cred ca braxul merita la pretul de nou)
p.s
daca dai un telefon poate gasim ceva sh bun la pret si bun calitativ...
__________________
Brax Matrix 3 way + Hertz ML5400D Sub + Genesis Series 3 Amps + Pioneer P9 Combo + Stinger interconnect & deepcycleS
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Timisoara
LOCUL I - SQ Advanced 7Ch EMMA Romania Etapa Drobeta Turnu Severin
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 13-11-07, 23:30   #6
speedbump

Stage 4
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 242
Default Re: Vreau si eu pareri !

am avut ocazia sa ascult mai demult niste tweetere morel dar nu stiu ce serie. sunau extrem de placut. parca erau o combinatie intre dls si focal. in partea de jos se apropiau ca sunet de dls iar in partea de sus mai mult spre focal.
speedbump is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 17:00   #7
_vrx_

Stage 4
 
_vrx_'s Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 299
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau si eu pareri !

Quote:
Originally Posted by pesteimputit View Post
cauta sa tii tweeterul UR1, stii parerea mea, e cel mai bun pt banii lui si cu foarte putin mai sab decat cel de la Braxuri
p.s
asta mi-a placut ...ai gandit-o mult
ur-urile sunt bune dar nu or sa se ridice la acelasi nivel cu matrix-urile ...si cand vorbesc de ur , ma refer strict la cele facute in suedia nu la cele "galbene"
_vrx_ is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 20:35   #8
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Talking Re: Vreau si eu pareri !

Quote:
Originally Posted by pesteimputit View Post
cauta sa tii tweeterul UR1, stii parerea mea, e cel mai bun pt banii lui si cu foarte putin mai sab decat cel de la Braxuri (dar considerand pretul sincer nu cred ca braxul merita la pretul de nou)
p.s
daca dai un telefon poate gasim ceva sh bun la pret si bun calitativ...
Peste nu am decat sa te contrazic in afirmatia de mai sus, nu poti sa zici ca diferentele intre DLS UR1 si BRAX 1.1 nu sunt mari... acum depinde de gusturi am mai scris io in alte topicuri, si nu inseamna ca daca la tine e pozitionat prost tweeterul, nu suna bine , diferentele sunt chiar mari, iar daca mai ai si un player la care nu poti folosii eq fara sa iti adauge distorsiuni, e si mai mare problema fiindca DLS UR1 nu canta bine fara 6 db boost din eq la 20Khz, 4 db la 16Khz, si 1 db la 8 Khz pe cand Braxul e super liniar, mult mia cristalin si neutru ca sunet

PS: si la ceea ce am scris eu sus este valabil pt. tweeterele UR1 vechi de acum 2 ani care erau facute in suedia sau taiwan ........... despre cele di china nici nu merita sa vorbim
__________________
Music lets you know.. You are alive !

More at: https://www.facebook.com/ArtInMotionExclusive
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 21:10   #9
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Vreau si eu pareri !

Mai marinule, ce te pui tu cu experienta lui peste ?
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 21:37   #10
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau si eu pareri !

Quote:
Originally Posted by Marinu View Post
Peste nu am decat sa te contrazic in afirmatia de mai sus, nu poti sa zici ca diferentele intre DLS UR1 si BRAX 1.1 nu sunt mari... acum depinde de gusturi am mai scris io in alte topicuri, si nu inseamna ca daca la tine e pozitionat prost tweeterul, nu suna bine , diferentele sunt chiar mari, iar daca mai ai si un player la care nu poti folosii eq fara sa iti adauge distorsiuni, e si mai mare problema fiindca DLS UR1 nu canta bine fara 6 db boost din eq la 20Khz, 4 db la 16Khz, si 1 db la 8 Khz pe cand Braxul e super liniar, mult mia cristalin si neutru ca sunet

PS: si la ceea ce am scris eu sus este valabil pt. tweeterele UR1 vechi de acum 2 ani care erau facute in suedia sau taiwan pozitionate intr-un loc anume si folosite impreuna cu alta aparatura ........... despre cele di china nici nu merita sa vorbim
o mica corectura
nu poti compara 2 sisteme. chiar si cu aparatura identica, diferente tot o sa apara
asa ca, implicit, detalii legate de ce frecvente trebuie ajustate, ce frecvent si pante de taiere si ce delay-uri sa folosesti poate fi doar un ghid.

gata, hop in costumul de azbest.
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 21:55   #11
Marinu

Stage 5
 
Marinu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 697
Member of:
[Moderators]
[Competitor CNCA]
Wink Re: Vreau si eu pareri !

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
o mica corectura
nu poti compara 2 sisteme. chiar si cu aparatura identica, diferente tot o sa apara
asa ca, implicit, detalii legate de ce frecvente trebuie ajustate, ce frecvent si pante de taiere si ce delay-uri sa folosesti poate fi doar un ghid.

gata, hop in costumul de azbest.
Ai dreptate dar nu si in cazul de fata... fiindca amplificatoarele de top care se preteaza la tweetere Brax Matrix 1.1 sau DLS UR1 sunt destul de liniare in asa fel incat pe spectrul de freq 20 Hz - 20 Khz nu exista fluctuatii mai mari de max. 1 db........, iar eu cand ma refer la un tweeter care suna bine sau nu, iau in calcul abilitatea acestui tweeter de a canta natural nu pe placul meu sau al altcuiva........... iar ce am scris eu acolo cu boost-ul din eq de care are nevoie UR1 (cel vechi facut in suedia), este boost-ul cu ajutorul caruia UR1 este liniar..... si sa stii ca 1 db este (cel putin la echipamente High End) o unitate de masura universala , io nu contest ca poate tie iti place fara boost din eq, dar problema mea este ca nu asa e natural fiindca spre fericirea mea am auzit si instrumente naturale si le pot compara cu inregistrari din cele mai bune......... si problema e ca le-am avut pe amindoua tweeterele si am facut cateva zeci de teste.


Problema e ca nu am vrut sa supar pe nimeni nici macar pe peste...... numai ca io am scris din ce am ascultata intotdeauna nu din ce am auzit de la unul sau altul
Marinu is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 22:00   #12
ceachi

Stage 5
 
ceachi's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 721
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau si eu pareri !

Ziceai ceva de niste teste cu tweetere!
Baga si tu rezultatele!
ceachi is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 22:05   #13
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau si eu pareri !

Quote:
Originally Posted by Marinu View Post
Ai dreptate dar nu si in cazul de fata... fiindca amplificatoarele de top care se preteaza la tweetere Brax Matrix 1.1 sau DLS UR1 sunt destul de liniare in asa fel incat pe spectrul de freq 20 Hz - 20 Khz nu exista fluctuatii mai mari de max. 1 db........, iar eu cand ma refer la un tweeter care suna bine sau nu, iau in calcul abilitatea acestui tweeter de a canta natural nu pe placul meu sau al altcuiva........... iar ce am scris eu acolo cu boost-ul din eq de care are nevoie UR1 (cel vechi facut in suedia), este boost-ul cu ajutorul caruia UR1 este liniar..... si sa stii ca 1 db este (cel putin la echipamente High End) o unitate de masura universala , io nu contest ca poate tie iti place fara boost din eq, dar problema mea este ca nu asa e natural fiindca spre fericirea mea am auzit si instrumente naturale si le pot compara cu inregistrari din cele mai bune......... si problema e ca le-am avut pe amindoua tweeterele si am facut cateva zeci de teste.


Problema e ca nu am vrut sa supar pe nimeni nici macar pe peste...... numai ca io am scris din ce am ascultata intotdeauna nu din ce am auzit de la unul sau altul
pozitionare, pozitionare, pozitionare.
conteaza mai mult decat valoarea aparaturii. si acolo apar diferentele majore.
repet, ce e valabil la tine in masina, sigur nu o sa fie valabil la mine sau la peste sau la oricine.
chiar si daca am muta aparatura ta in alta masina.
obiectivul tau e flat 20hz - 20 khz ? trist...trist...

Last edited by Lil' D; 14-11-07 at 22:07.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 22:14   #14
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Vreau si eu pareri !

Intr-o instalatie cu adevarat buna, nu se foloseste EQ.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-11-07, 22:22   #15
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau si eu pareri !

Quote:
Originally Posted by saxo View Post
Intr-o instalatie buna nu se foloseste EQ.
se foloseste magie neagra ?
revenim la un ton mai serios


sa zicem ca le instalezi toate in asa fel incat sa apara pe RTA un grafic perfect intre 20 hz si 20 khz.
si vine nea Gigel, care are urechile mai sensibile la frecventele de 2.3 khz, 5.8 khz si 12.3 khz.
ce o sa zica ? evident..nu ii place...nu e echilibrat. solutia ? reduce anumite frecvente.
sansele sa montezi / instalezi un sistem care sa placa urechilor fara nici un fel de eq sunt reduse. poate intr-o camera tratata corect. dar intr-un mediu pretentios precum o masina ? procesarea isi are locul ei.
sigur, e mai bine sa ai nevoie de boost in loc de reducere, dar masinile sunt masini si asta nu trebuie uitat.

Last edited by Lil' D; 14-11-07 at 22:26.
Lil' D is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -