Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 15-05-06, 13:56   #121
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

Sinsheim 2006 - dB Drag Racing
Din cate imi aduc aminte a scos aprox.154dB.
Incinta este foarte bine ranforsata, MDF 22mm, peretele frontal fiind construit din 5 placi lipite iar peretii laterali din 3placi...
Foloseste 2 amp. GZPA 1.6000D
3 acc. 12V 90Ah 3500A
...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SINSHEIM06 Kicker powered byy GZ.jpg
Views:	103
Size:	62.1 KB
ID:	102343   Click image for larger version

Name:	SINSHEIM06 Kicker powered by GZ.jpg
Views:	147
Size:	68.2 KB
ID:	102344  
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 15-05-06, 15:32   #122
blak
Banned

Stage 5
 
blak's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 783
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

C-am putin 154db...pt ce difuzor era acolo...
blak is offline   Reply With Quote
Old 15-05-06, 19:51   #123
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

Vad 3 acumulatori acolo, din care unul e GZ, dar toti 3 la 12V. In cazul ideal si cu 13,8 V in sarcina amp-urile alea dau cam 9 Kw pe difuzor, ceea ce nu e foarte mult comparativ cu cat se "chinuie" acesta prin alte parti.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 01:06   #124
dj81bas

Stage 5
 
dj81bas's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 877
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

Problema este alta. Daca vrei SPL trebuie sa faci un mare compromis. Dupa parerea mea o masina care este in stare sa sara de 150db nu prea va mai canta muzica. Si atunci ce faci, incepi sa elimini tot ce ti-ar sta in cale pt a obtine acest lucru. Incepi cu locurile din spate, capitonaje, mochete si termini prin a sigila geamurile aeroterma si o gramada de facilitati obligatorii in viata de zi cu zi a unei masini.
god2me: Parerea mea este ca mai ai ceva de tras pana va fi gata sistemul tau si nu ma refer ca ti-ar mai trebui amplificatoare sau difuzoare. decat sa mergi cu doua difuri de clasa dar sa nu ai cu ce sa le misti mai bine mergi cu unu dar da in el cu ce trebuie. Masina ta e departe de a fi pregatita pt SPL. In primul rand iti lipseste o antifonare serioasa, doi: difuzorul ala are nevoie de putere si cand spun putere ma refer la dublu RMS-ului lui. trei: ca sa obtii puterea aia trebuie curent pe masura, conectica pe masura, alternatoare tapene, si nu in ultimul rand O INCINTA PT SPL care la solox e al dracului de mare. Sa zicem ca le strangi pe toate astea dar si aici mai apar probleme. Unde le instalezi pe toate pe langa faptul ca toata distractia poate sa depaseasca 400-500 kg. Si usor usor masina de strada in care te simteai bine si te plimbai cu prietenii ajunge sa stea in garaj si sa iese afara odata pe luna la cate un concurs sau vreun show pt ca in masina aia muzica nu va mai canta dar ai avea o masina adevarata de SPL. Tu ai un difuzor foarte bun in jurul caruia poti sa construiesti o masina de SPL dar cam atat. O sa ai surpriza ca o masina cu un difuzor la de 5 ori mai slab ca putere decat al tau sa impinga mai mult spl decat tine, de ce?, simplu pt ca nu necesita un sistem atat de complex si costisitor cu ii trebuie difuzorului tau ca sa impinga la adevarata lui valoare.
__________________
Civic EG
A4 B7
Accord CL7
dj81bas is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 13:10   #125
god2me

Stage 5
 
god2me's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 672
Member of:
[Moderators]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

deci:

al doilea solox il iau pt ca imi place enorm de mult wooferul si as vrea sa il montez in casa nu vreau sa pun 2 in ibiza mea.

Muzica mea de pe masina e facuta strict pt placerile mele auditive si nu pt spl. V-am zis ca atunci cand mi-am luat soloxul nici nu stiam ce inseamna spl sau dbdrag. Mie imi place sa ascult muzica tare in masina si nu o sa-mi transform ibiza intr-o masina de spl, dar daca tot pot sa particip cu ea la dbdrag de ce sa nu ma bag. Mi-am luat un renault expres care as vrea sa-l fac pt spl dar nu cred ca voi reusi in viitorul apropiat. Pt mine participarea la db drag este doar for fun deocamdata tinand cont ca la noi inca nu sunt masini sa scoata cine stie ce db...
god2me is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 20:17   #126
pesteimputit

Stage 5
 
pesteimputit's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 1,052
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

152 de db din t5ico cum iti suna
pesteimputit is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 20:46   #127
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

god2me.... eu zic sa te prezinti tu la urmatoarea etapa sa vezi cat face Solox-ul tau si dupa aia sa ne spui si noua cat de "cine stie ce" inseamna aia 160 masurati in tara, sau 152 daca te incalzeste mai mult un rezultat privat. De pe margine pare foarte simplu.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 04:26   #128
god2me

Stage 5
 
god2me's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 672
Member of:
[Moderators]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

...cu masini de spl si cu cateva exceptii... si sincer respect tutor mai ales lui blak caruia ii sunt fan pt rezultatul obtinut

Last edited by god2me; 17-05-06 at 04:29.
god2me is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 17:31   #129
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

hai god2me cu banu sa-ti dau un solo x cu care o sa scoti mai mult decat cu al tau ...difera omajul si suna mult mai bine pe colossus , plus ca am si cutie de SPL la el , si ca totul sa fie si mai fain mai am si un colosus ca al tau , daca te tine pune 2 colosusuri si sigur o sa ai un cuvant de spus .
ugod is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 21:27   #130
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

Lasati mai omul in pace. Imprimanta de bani si cerneala nu cred ca are acasa....
Dupa ce a bagat o gramada de bani in niste scule care NU au cum sa sune la justa lor valoare in masina aia, vreti sa-i mai dati altele ??
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 22:32   #131
ugod

Stage 5
 
ugod's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,804
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

pai daca a intrat in joc cu scule tari , sa continue cu ele pana scoate din ele tot ce poate .
ugod is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 22:46   #132
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

Degeaba ai scule tari daca n-ai ce sa le dai sa manince si difuzoarele nu stau in incinte corespunzatoare. MARE pacat si cheltuiala inutila !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 22:51   #133
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

lasati ma omu' in pace... a avut si el o boala si probabil un vis, sa stea cu animalu'-n spate, si a reusit! de la mine felicitari inca odata ca ai facut ce ai vrut cum ai vrut!
cat despre dbdrag, cred ca are pretentii doar sa vada cat scoate asa cum e acuma, ca altceva nu-mi pot imagina.
numai bine
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 23:04   #134
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

Evident ca merita felicitari, si le-a primit si de la mine. E un pasionat si are o masina unica in felul ei. Dar de aici pina la a mai "upgrada" sistemul e cale lunga si evident inutila.
Si-a dat seama de mai multe lucruri si acum lucreaza la alimentari. Excelent si spor la treaba in continuare !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 18-05-06, 00:43   #135
god2me

Stage 5
 
god2me's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 672
Member of:
[Moderators]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

povestea mea a spus-o bad boy2k cu mai putine cuvinte; cheers mate!!!



da... belea mare cu alimetarea asta... cred ca o sa-mi trag niste fire de la metrou sau imi pun si eu sus pe masina ce are tramvaiul

Last edited by god2me; 18-05-06 at 00:47.
god2me is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -