Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-06, 09:55   #76
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

Quote:
Originally Posted by saxo
Mah , pentru mine e clar : ma duc si iau o masina GATA facuta d-afara sa va rup pe toti !!
Saxo,
Ma bucur ca totul este clar... de obicei mai apar si confuzii...

Daca vrei sa aduci o masina de afara te ajut cu platforma mea sa o aduci, iti fac o reducere substantiala la pretul per km extern!

Hai sa iti reinprospatez memoria:
Iti aduci aminte de discutiile de la prima etapa de anul trecut, unde mi-am exprimat parerea ca nu este corect ca noi, importatorii si instalatorii sa participam in clasele mici, pentru ca nu ar fi corect fata de clientul nostru, care de multe ori face eforturi extraordinare pentru asi realiza sistemul... si care... spuneam eu atunci: "ar merge descult o saptamana pentru a-si schimba cablurile in loc sa-si cumpere o pereche de pantofi...:"
Mi-ati spus ca daca am vreo nemultumire, sa trimit o scrisoare la forumul international dB Drag!
Noi, ca importatori am hotarat sa participam numai in clasele Super-Street si Extreme...
Mi se pare destul de FAIR-PLAY deoarece aici participa cei care au resurse substantiale si de cele mai multe ori sunt sustinuti de firme importatoare sau distribuitoare, instalatori...

Numai ca atunci cand participi in aceste clase, avand in vedere valoarea sistemului... vrei sa obtii maxim de performanta si incerci sa excluzi orice compromis!!!
Pentru asta ai nevoie de KNOW-HOW, si APARETE DE MASURA SI ANALIZA PROFESIONALE!
Pentru a ne usura munca si a ne scuti de insuccese, multe ore de lucru experimental... construiesti-modifici-construiesti-modifici-construiesti-iar modifici-notezi rezultatele-construiesti din nou-constati ca nu e bine si te intorni la faza nr. 2... no, astea toate costa bani, timp...etc... Dl. Lautner ne-a vandut masina, platind pretul componentelor, fara absolut nici un discount, plus pretul masinii!!!
Nu stiu daca iesim mai ieftin incercand sa o construim noi, dar am pierde foarte mult timp si desigur am fi ratat anul competitional 2006! In schimb am investit de curand peste 1000Euro in sistemul de masurare, analiza spectrala, etc... CREOS, de la Domino Design... sistem foarte atractiv din punct de vedere al raportului pret/performanta - sistem indispensabil in realizarea oricarui sistem audio auto performant!
Ce vreau sa spun este ca atunci cand ne jucam cu jucarii scumpe, trebuie sa eliminam la maxim riscurile de a da kicx!

Sa ma intorc la masina "de afara" - masina aceasta este deja uzata moral.
A fost folosita in 2004 in competitii si ca DEMO in 2005!
Dar, reconstruind sistemul, modificand-ul pe aici si pi colea... in partile esentiale... speram sa il ridicam din nou la un nivel competitiv.

Mah Saxo, m-ai dezamagit, in loc sa apreciati faptul ca v-am oferit sansa sa vedeti LIVE o masina lucrata bine si cu rezultate... inca foarte bune,... insinuezi ca am facut un lucru rau...

Nu stiu cati dintre voi ati remarcat rezultatul de la Oradea cu Doblo-ul... 150dB intr-un patul de masina cu multe suprafete vitrate si usi imense intr-un singur cheder... obtinad maxim SPL LA... 43HZ, cu doar 6000Wrms!!!
OOOOAAAAUUUU!!! Incredibil nu!!!
Daca pentru Bucuresti reuseam sa pozitionez incinta ca perete, precum o proiectasem, ati fi fost uimiti de rezultat... reducand volumul din masina cu peste 60% si dubland in acelasi timp puterea... venisem cu 2 amplificatoare de 6000Wrms!
Sistem 100% proiectat si realizat IN TARA!



Mah Saxo,
m-ai dezamagit tottal!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 10:32   #77
viperu

Stage 5
 
viperu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 386
Member of:
[Moderators]
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

Quote:
Originally Posted by Ground Zero
Iti aduci aminte de discutiile de la prima etapa de anul trecut, unde mi-am exprimat parerea ca nu este corect ca noi, importatorii si instalatorii sa participam in clasele mici, pentru ca nu ar fi corect fata de clientul nostru, care de multe ori face eforturi extraordinare pentru asi realiza sistemul... si care... spuneam eu atunci: "ar merge descult o saptamana pentru a-si schimba cablurile in loc sa-si cumpere o pereche de pantofi...:"
Mi-ati spus ca daca am vreo nemultumire, sa trimit o scrisoare la forumul international dB Drag!
Noi, ca importatori am hotarat sa participam numai in clasele Super-Street si Extreme...
Mi se pare destul de FAIR-PLAY deoarece aici participa cei care au resurse substantiale si de cele mai multe ori sunt sustinuti de firme importatoare sau distribuitoare, instalatori...
Clasele Street, Street Max, Super Street se diferentiaza puternic prin posibilitatea de modificare a masinii si mai putin pe suma investita in sistemul audio.

De exemplu exista sisteme pentru Street A care pot usor depasi bugete de 15.000 euro flexat.

De asemenea exista competitori care vor neaparat sa intre la o clasa mare, gen Super Street 1-2, si il dau exemplu pe Blak care a tinut neaparat sa realizeze un sistem Wall.

Problema ridicata de tine este una sociala, nu una tehnica, si nu cred ca este scopul asociatiei dB Drag sa o rezolve. Daca vine un competitor privat care are posibilitatea sa-si instaleze un sistem de Street A de 15.000 euro si unul care si-a incropit un sistem cu 10 milioane nu cred ca este vina asociatiei dB Drag. Daca vrei sa rezolvi problema asta, iti propun sa intri in politica, pentru ca aici nu cred ca o poti rezolva.

Cat despre masinile din clasele Extrem, masinile care au participat in Romania in clasele extrem au intrat in aceasta clasa pentru ca nu puteau intra in alte clase din cauza unor modificari estetice, iar la o competitie externa multipunct vor intra probabil la clasa Monster.

Cat despre Citroen AX, nu este nimic impotriva regulamentului sa cumperi o masina gata facuta...
__________________
Arguing on the Internet is like competing in the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
viperu is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 11:19   #78
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

Quote:
Originally Posted by Ground Zero
Saxo,

Mah Saxo, m-ai dezamagit, in loc sa apreciati faptul ca v-am oferit sansa sa vedeti LIVE o masina lucrata bine si cu rezultate... inca foarte bune,... insinuezi ca am facut un lucru rau...
Ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa te dezamagesc....
Nu ai inteles bine , nu consider ca ai facut un lucru rau . Ca dovada ca vreau si eu sa fac aceeasi miscare .
Recunosc , nu stiu sa fac masini de spl , stiu ca e foarte greu , dar imi doresc foarte mult si eu o cupa !
__________________
Quality first !

Last edited by saxo; 14-04-06 at 11:32.
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 20:10   #79
Mamut

Stage 3
 
Mamut's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 133
Member of:
[Midnight Racers]
[Observator 4tuning]
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

SUSTIN sus si tare ideea ca Sfigmo e un Manevrist si un Tepar. am patit-o pe pielea mea. am dus masina acolo si m-a pacalit in ultimu' hal. mi-a scos boxele mele infinity de pe fata si mi-a pus niste prastii de herzuri d-alea sau cum le zice. Arata naspa, sunt negre si de plastic si canta fff urat.
Si nu se termina aici...lu' Sfigmo i s-a pus pata pe bateria mea, a luat un Rombat, i-a tras un scoci pe el cu Chinetic si m-a tras in teapa rau de tot, ca am ramas fara curent la ultimu' dBDrag. ca sa nu mai zic de cabluri, distribuitor Audisan care pierde curent pe la simeringuri, izolatie care cade de pe portbagaj, treaba de toata jena.

SI Cireasa de pe tort...mi-a dat jos Rockfordu(basu) si mi-a pus o spurcaciune de Domotec sau ce-o fi ala, urat ca dracu si suna ca porcu', cu care am scos mai putin decat cu Rockfordu.

Deci dragi prieteni, nu va mai lasati pacaliti de Sfigmo. Am anuntat deja OPC-ul, am trimis citatie pe adresa lui si o sa-l intalnesc la Tribunal.
Va rog, toti cei nemultumiti si trasi in teapa, sa va alaturati in aceasta campanie anti Sfigmo sa ne luam banii inapoi cu dobanda si daune morale.

Va multumesc
__________________
Mamut is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 20:14   #80
DR.ZOZO

Stage 5
 
DR.ZOZO's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,146
Member of:
[AirBrush]
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

ma baieti ce santeti asa rai?
AM VRUY SA STIU SI IO CE SA INTAMPLAT CU BMW GAJ,SA MA MAI DOCUMENTEZ SI IO PUTIN,CA DACA NU O SA MOR PROST.DAR O EXPLICATIE CORECTA NAM PRIMIT NUMA GLUME DE PROASTA CALITATE,SI ANTI RECLAMA LA DOUA FIRME CARE INTRADEVAR NU MERITA,
RADULE O SA MA AI LANGA TINE IN CURAND,SI DE ACEA NAM PARTICIPAT ATATA TIMP PTR CA AM FACUT O INVESTITIE SERIOASA,MA REFER LA GARAJUL MEU DE TUNING,CARE MIA LUAT MULT TIMP,SI NU AM PUTUT SA MA DEDIC DB DRAG-ului..DAR DOAMNE FERESTE SA APAR SI IO LA COMPETITII,CA ATUNCI CAM MULTI O SA P[IARA,CAM SE STIU ACEI BAROSANI.....
VAD CA LUMEA INCEPE SA MA IA LA P.....
LE MAI ZIC INCA OPDATA CA EU CAND FACEAM LUCRARI DE GENU CAR SOUND,ALTI NICI NU STIAU CU CE SE SERVESTE,TARA A FOST INVADATA DE TOT FELUL DE MARCI CAR AUDIO,REVISTE,MTV ,PIMP.etc SI SO APUCAT TOATA LUMEA SA FACA PE GENIUL,SI DACA NU ARE INCLINATII SPRE ACEL DOMENIU.
IAR DACA VA INTREABA CINEVA RASPUNDETI CUM SE CUVINE,SAU NU VA CONVINE SA PIERDETI..E.. ASTAI VIATA
NUL TINE PE CAREVA SA MA PROVOACE.DB DRAG.DA PE BANI TATA
PE IONUT DIN T.SEVERIN IL RESPECT LA MAXIM,SI STITI DE CE?A AVUT O GRAMADA DE PROBLEME IN DB DRAG MAI DEMULT,DAR NICIODATA NU A GASIT MOTIVE SA SE SCOATA,SI A RIDICAT CAPUL,NU SA ENERVAT SI A MERS MAI DEPARTE.SI CULMEA E CA A SI AJUNS UNDEVA UNDE EL DORISE.
SI PTR RADU,RESPECTELE MELE.
DA NU UITATI.
I`LL BACK. SOON
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2402.JPG
Views:	224
Size:	580.0 KB
ID:	89103  
DR.ZOZO is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 20:33   #81
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

Io am boala sa i-o "trag" lu blak !!
Pai vine un pushti care habar n-are de nimik si scoate peste 150 cu niste trompete de hertz ??? NU-I CORECT !!! Am vazut eu ca eram acolo !! ( 150,4 parca ....) cu o tigaie de tico facuta pe brinci in 2 zile !!! Va spun eu , copilu NU stie nimik !!!
Tre sa-i aratam ce-i aia PRESIUNE !!!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 20:44   #82
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

Moderatorii oare nu avem... Saxo, sti vreunul???
Si cand te gandesti ca mie una doua imi sunt sterse mesajele off-topic, mesajele care deranjeaza pe unii... sau trimise la topicul cu... barfe, susanele si alte chestii...
Pacat de topic... pana la un moment dat a fost interesant!
Sunt constient totusi de faptul ca sunt si discutii off-topic din cand in cand este normal in Bizonia Mioritika a noastra!
Dar deja am impresia ca ma aflu printre copii de generala, care de plictiseala murmura niste bancuri ieftine...

Dr. Zozo, te rog NU MAI SCRIE cu Caps Lock activ pentru ca va avea lumea impresia ca tipi la ea!!!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 20:52   #83
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

Quote:
Originally Posted by saxo
Io am boala sa i-o "trag" lu blak !!
Pai vine un pushti care habar n-are de nimik si scoate peste 150 cu niste trompete de hertz ??? NU-I CORECT !!! Am vazut eu ca eram acolo !! ( 150,4 parca ....) cu o tigaie de tico facuta pe brinci in 2 zile !!! Va spun eu , copilu NU stie nimik !!!
Tre sa-i aratam ce-i aia PRESIUNE !!!
Ahaaa, domnul moderator are alte ganduri...
...Io am boala sa i-o "trag" lu blak !!...


Pe Blak l-am felicitat personal. Am apreciat foarte mult munca sa. Bravo lui!

Rezultatul in tigaiaTico, in volumul care a fost creat, cu cele 2 "trompete de hertz" de 15inch este Ok, dar nimic spetaculos!

Pentru posibilitatiile lui Blak este insa un lucru extraordinar, si sunt sigur ca daca ar beneficia de resursele si echipamentele de masura de care dispunem noi, ar fi un concurent redutabil!!!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 20:57   #84
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

Dr. Zozo, no ce ii acea "trompeta" - urmand trend-ul acestui topic, ne conformam si noi... - care il sparie atat de rau pe saracul JL de sta sa "cada" din cadru...
Ai vreo intentie cu "trompeta"... vrei sa o bagi in vreo "tigaie" de masina???
Este un brand "naspa" cumva?

Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 21:06   #85
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

Da cei cu "trompeta" aceia din bratele tale Dr. Zozo, ca saracu` JL se simte cam stanjenit in imagine...
In ce "tigaie" de masina vrei sa il bagi???
Este un brand "naspa"???
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 21:33   #86
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

Hai ca SUNA , intru la ore ... revin in recreatia urmatoare !
p.s.
Blak , esti pe lista mea "neagra" !!!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 14-04-06, 21:44   #87
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

te-ai incalzit saxo?? esti gata de razboi?? .... blak, in locul tau as fugii din tzara!!! )
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 01:44   #88
margineanu ovidiu

Stage 5
 
margineanu ovidiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 849
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: dbDrag Etapa II, Bucuresti 1-2 Aprilie - 4tuning day

Quote:
Originally Posted by Mamut
SUSTIN sus si tare ideea ca Sfigmo e un Manevrist si un Tepar. am patit-o pe pielea mea. am dus masina acolo si m-a pacalit in ultimu' hal. mi-a scos boxele mele infinity de pe fata si mi-a pus niste prastii de herzuri d-alea sau cum le zice. Arata naspa, sunt negre si de plastic si canta fff urat.
Si nu se termina aici...lu' Sfigmo i s-a pus pata pe bateria mea, a luat un Rombat, i-a tras un scoci pe el cu Chinetic si m-a tras in teapa rau de tot, ca am ramas fara curent la ultimu' dBDrag. ca sa nu mai zic de cabluri, distribuitor Audisan care pierde curent pe la simeringuri, izolatie care cade de pe portbagaj, treaba de toata jena.

SI Cireasa de pe tort...mi-a dat jos Rockfordu(basu) si mi-a pus o spurcaciune de Domotec sau ce-o fi ala, urat ca dracu si suna ca porcu', cu care am scos mai putin decat cu Rockfordu.

Deci dragi prieteni, nu va mai lasati pacaliti de Sfigmo. Am anuntat deja OPC-ul, am trimis citatie pe adresa lui si o sa-l intalnesc la Tribunal.
Va rog, toti cei nemultumiti si trasi in teapa, sa va alaturati in aceasta campanie anti Sfigmo sa ne luam banii inapoi cu dobanda si daune morale.

Va multumesc
si pe mine au reusit sa ma prosteasca sa-mi iau audison si doamne ce rau imi pare,am ajuns si la Bucuresti cu el,si la cum tuseste saracu cred ca voi mai ajunge si la alte competitii ca am impresia ca si al meu e tot un fel de domotek camuflathertzuri nu mi-am luat inca ca nu au reusit baietii sa-mi convinga buzunarul iar eu fara el nu fac nimic in domeniul investitiilordar cred ca nu va rezista multasta e n-am ce face,audison si hertz,doamne,doamne unde am ajuns
__________________
TEAM SQNLL
DIY Mobile Audio
7ch active,audison&soundstream&u dimension
scanspeak D2904/7100,15M ,21W/8554-00,jl12w7,d511r,h701,400bt,2xhollywood spv20,2xspv45
margineanu ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-06, 23:29   #89
balurutzu

Stage 4
 
balurutzu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 176
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

schimb amplificator audison si boxe si subwoofer hertz ...pe ceva de calitate preferabil magnat sau m.n.c...rog seriozitate
balurutzu is offline   Reply With Quote
Old 20-04-06, 01:27   #90
vpower16v

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 757
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Discutii off-topic, contestatii, barfe, susanele

m.n.c ..?????? vaiiiiii ....dar cum sa le schimbi p asa ceva.....eu zic p SAL sunt mult peste ......asta da afacere
vpower16v is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -