Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-05, 12:57   #16
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

De 3 ori \"BRAVO ADV\" !!!
Exemplu demn de urmat !!!
saxo is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 13:12   #17
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"saxo\"
@Ground Zero si Nils
Nu doresc sa va suparati pe mine,dar imi spun si eu parerea:
-Nu cred ca e cazul sa reinventam noi ( in ro ) apa calda si mersul pe jos....si cind spun asta ma refer la regulamentul dB drag care e respectat de toata lumea pe intreg GLOBUL !!. Hai sa nu fim noi mai catolici ca Papa....
Daca ai fi student, ai privi altfel lucrurile si ai intelege frustrarea STUDENTULUI cand se trezeste in claselele de amatori... cu Aquila, Audio Plus, HQ Profession, etc...


Quote:
Originally Posted by \"saxo\"
-Spuneti ca pentru SPL costurile sunt mari,eu NU cred ca sunt asa mari.In fond o instalatie de SPL nu e formata decit din SUB+Amplificator+baterie !!!.HU-ul e unul normal,etc...
Asta depinde de asteptarile fiecaruia.
Daca ar fi o expozitie, ar fi ok. Nu ne-ar interes rezultatele.
Dar este o COMPETITIE!!!
Si eu inca nu am intalnit pe cineva care sa fie multumit cu ultimul loc!
Iar diferenta dintre ultimul loc si primul loc se traduce tot in BANI!!!

Quote:
Originally Posted by \"saxo\"
-Diferentele intre cei care au pierdut si cei care au cistigat o face pregatirea teoretica !!! Ca de experienta nu poate fi vorba inca.Si chiar asa,cu ce esti dezavantajat daca NU esti importator sau dealer cind CONCEPI o instalatie de SPL ?? A venit cineva la vre-un centru car-audio sa ceara sprijin si nu l-a primit ? Eu nu cred,si daca se va intimpla asa,ori cei de acolo nu sunt profesionisti ori sunt rau voitori si NU vor sa ajute ! ( caz in care ar trebui sa-i stim si noi...)
-Personal, consider ca cei din bransa au o obligatie de \"bun simt\" sa ajute cu consultanta pe oricine o solicita,GRATUIT !!!!!!,atita cit stiu si ei....
-Trebuie sa fii handicapat ca dealer sa nu ajuti,macar pentru a putea pune un colant mic cu firma ta pe masina respectiva....daca nu din pasiune.
-Sfatul pe care EU personal l-am dat si-l dau in continuare este sa se acorde o importanta DEOSEBITA alegerii clasei in care se va merge.Decit sa bagi banii in 2 difuzoare slabute de 12 si intr-o statie modesta pentru ele,mai bine 1 dif BUN cu acelasi amplificator !!!.Restul sunt amanunte care NU costa bani,adica \"stiinta\" de a le face sa sune TARE !
-Daca tot stam pe internet de ni se incing tastele,hai sa cautam fiecare informatii despre CUM se face o masina BINE si veti vedea ca nu e deloc greu...
Apropos,vorbeam zilele trecute cu cineva de pe forum si l-am intrebat daca la o \"liniuta\" intre o solenza si un M3,la care cel din urma i-ar da solenzei 2 lungimi de masina NUMAI,proprietarul careia ar vrea sa fie ????
De fapt asta e esenta oricarei competitii.....
Concluziile le trageti singuri.
Hai sa iti spun eu care sunt dezavantajele dintre importator sau dealer si student!
Pentru importator subwoofer-ul x costa 100RON, pentru dealer costa 130RON, pentru student- a se citi end-user costa 170RON...

Toti cei care activam in domeniu suntem alaturi de competitori-clienti ai nostri cu suport tehnic si nu numai. Un sistem la care am contribuit si noi, ca instalatori si a obtinut un rezultat foarte bun este un castig foarte important pentru imaginea noastra.

Penrtu a face o masina BINE nu e deloc greu daca se apeleaza la un instalator care...
1. Are cunostinte in domeniu
2. Are echipamente de masurare a presiunii acustice, decibelmetru, RTA, etc...

Intradevar, satisfactia cea mai mare o are competitorul atunci cand obtine un rezultat foarte bun doar datorita muncii sale.
Problema este ca sunt foarte multe variabile in ecuatia realizarii sistemului castigator, fiecare trebuind tratata cu foarte mare atentie.

Prima etapa dB Drag a fost o reusita.
Urmatoarele sunt sigur ca vor fi cel putin la fel de interesante... si palpitante.
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 13:30   #18
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re: Cat mai repede sa se organizeze.

Quote:
Originally Posted by \"dani\"
In plus vreau sa va comunic ca am decis ca ADV sa sprijine un numar de 10 masini care doresc sa participe la dbDrag, EMMA sau orice alt concurs.
Si noi anuntam acelasi lucru aici, pe 4tuning

Pentru noi este cea mai mare satisfactie sa avem masini cu rezultate foarte bune in astfel de competitii, masini ale clientilor nostri.

Eu nu vreau sa se schimbe nimic in regulamentul dB Drag.
Am fost inteles gresit!
Cunosc regulamentul.
Nu am facut referire la ceeace a fost.
Am exprimat pur si simplu o constatare a unor clienti din Dr. Tr. Severin referitor la participarea in clasele mici a masinilor importaorilor...
I-am incurajat si le-am explicat ca si ei au sansa lor... si ca satisfactia lor va fi imensa in cazul in care vor reusi sa castige!!!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 13:34   #19
dani

Stage 2
 
dani's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 58
Default

Quote:
Daca ai fi student, ai privi altfel lucrurile si ai intelege frustrarea STUDENTULUI cand se trezeste in claselele de amatori... cu Aquila, Audio Plus, HQ Profession, etc...
Dar iti dai seama cat de mare va fi bucuria daca ii va bate?

Si inca ceva .... eu mi-am dorit de la 17 ani un Porsche 911 si nu sunt frustrat ca nu il am ... dar ma zbat si muncesc si sper ca intr-o zi voi avea dstui bani ca sa-mi permit sa-l cumpar.

Decat sa schimbam regulamente hai mai bine sa-i ajutam pe cei impatimiti. Eu cred ca nici Aquila nici Audio Plus nici ADV sau oricare din importatorii sau dealerii care isi doresc ca acest tip de competitie sa creasca nu va da faliment daca ajuta 2 ... 5 ... 10 concurenti si cand zica ajuta ma gandesc nu sa le ofere cadou sculele ci sa le vanda fara profit cu 100RON in loc de 170RON Astfel de competitiile vor creste si cumparatorii care isi pot permite sa plateasca vor plati si atunci si importatorul si dealerul vor avea de castigat.

Atat timp cat in acest moment in Romania marea masa de oameni nu vrea decat un HU si o pereche de difuzoare ... nu te poti astepta la nimic. Multi din ei nu isi doresc mai mult pentru ca nu stiu ca se poate sau stiu ca se poate, dar nu cred ca in Romania ii poate ajuta cineva sa faca sau ... sau ... sau ...

Hai sa crestem \"miscarea audio\" impreuna.
dani is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 15:00   #20
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: Cat mai repede sa se organizeze.

organizatorii vor hotari ce si cum,iar discutii vor fi ,oricum nu poti multumi pe toata lumea.oricum aceasta etapa nu a lasat loc de interpretari si MAI ALES MAJORITATEA AU AJUNS SA STIE CE MAI AU DE MODIFICAT sa aiba un sitem performant.
dupa 2 sau 3 etape sunt convins ca altfel vor sta lucrurile SI MAI ALES REZULTATELE.
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 15:56   #21
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

@ground zero
spui :\"Daca ai fi student, ai privi altfel lucrurile si ai intelege frustrarea STUDENTULUI cand se trezeste in claselele de amatori... cu Aquila, Audio Plus, HQ Profession, etc... \"
dupa care :\"Hai sa iti spun eu care sunt dezavantajele dintre importator sau dealer si student!
Pentru importator subwoofer-ul x costa 100RON, pentru dealer costa 130RON, pentru student- a se citi end-user costa 170RON...
\"
In final spui : \"Eu nu vreau sa se schimbe nimic in regulamentul dB Drag.
Am fost inteles gresit!\"


NU ai fost inteles gresit,s-a inteles EXACT ce ai spus !!!

spui :Am exprimat pur si simplu o constatare a unor clienti din Dr. Tr. Severin referitor la participarea in clasele mici a masinilor importaorilor...
Da lasa-i pe ei sa posteze !! Si daca nu le convine regulamentul,participarea nu-i obligatorie.

Sincer,NU pricep unde bati....Si nici nu ma intereseaza....
OUT of Story !!
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 16:09   #22
dani

Stage 2
 
dani's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 58
Default

Fratilor si aici sunteti OFF TOPIC

Topicul se numea VIITOAREA ETAPA dbDrag

[/b]
dani is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 16:42   #23
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

\"@ground zero
spui :\"Daca ai fi student, ai privi altfel lucrurile si ai intelege frustrarea STUDENTULUI cand se trezeste in claselele de amatori... cu Aquila, Audio Plus, HQ Profession, etc... \"
dupa care :\"Hai sa iti spun eu care sunt dezavantajele dintre importator sau dealer si student!
Pentru importator subwoofer-ul x costa 100RON, pentru dealer costa 130RON, pentru student- a se citi end-user costa 170RON... \"
In final spui : \"Eu nu vreau sa se schimbe nimic in regulamentul dB Drag.
Am fost inteles gresit!\"

NU ai fost inteles gresit,s-a inteles EXACT ce ai spus !!!\"


Daca imi scoti cuvintele din context nu vei intelege niciodata ideea acestor afirmatii.

\"spui :Am exprimat pur si simplu o constatare a unor clienti din Dr. Tr. Severin referitor la participarea in clasele mici a masinilor importaorilor...
Da lasa-i pe ei sa posteze !! Si daca nu le convine regulamentul,participarea nu-i obligatorie.\"


Ei sunt analfabeti si nu stiu sa scrie. Am avut acceptul lor sa scriu in numele lor.
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 16:44   #24
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

ROG MODERATORUL SA STEARGA OFF TOPIC-URILE!!!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 16:52   #25
WISE GUY

Stage 3
 
WISE GUY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 123
Default

AR TREBUI SA DAM GRATUITATI PENTRU STUDENTI, PENSIONARI SI COPII DE VARSTA PRESCOLARA?
WISE GUY is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 17:09   #26
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

SUPUNEM LA VOT!
CINE ESTE PENTRU
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 17:41   #27
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Am stat sa citesc ultimele 5 minute 2 pagini de post-uri la care nu le vad sensul sub nici o forma.

Va consider pe toti oameni deosebiti tocmai prin pasiunea comuna pt car-audio, pt faptul ca aveti capacitatea de a participa la ceva nou, in crestere. Am avut, spun eu, marea placere sa va cunosc personal. Pe unii mai mult, pe altii mai putin. Cu unii am colaborat, din nou o spun cu placere, cu altii astept colaborari. Pana la urma urmei sunteti oameni, avetii orgolii, interese si planuri de pus in practica. Dar imi pare rau sa va spun ca uneori o dati in mintea copiilor si incurcati merele cu perele. Nimic din ce am citit nu este in interesul clientului in afara de randurile scrise de Dani in care anunta sprijinul a 10 masini si trimiterea lui Ionut catre un anunt asemanator .

Eu consider ca Romania este o piata de consum de car-audio in dezvoltare si probabil la fel si voi, ca altfel nu ati mai face ceea ce faceti. Frumos ar fi sa inteleaga lumea ca este loc pt oricine si ca locurile nu sunt nici ocupate, nici adjudecate. Fie ca e vb de competitii sau planuri de marketing, rezultatele vorbesc de la sine. Inteleg conceptul de promovare agresiva dar ceea ce se intampla aici e deja atac direct, uneori la persoana. Nu face bine nimanui, nici macar voua. Stiti ca scopul vostru final este clientul MULTUMIT. Frumos ar fi sa canalizati energia in directia asta. Crede-ti cu adevarat ca cineva isi va forma o idee despre firma X sau Y din aceaste polemici? Credeti ca vor creste vanzarile? Sa fim seriosi...

Nu aceasta este atmosfera de care are nevoie lumea car-audio in Romania. Nici un om din tara asta nu poate spune ca STIE. Invatam cu totii. Cum s-a mai spus, de aceea avem nevoie de competitii. Dar haideti sa incercam sa refulam orgoliile si ambitiile acolo, cu antifoanele in urechi si ochii pe SPL-metru. Cred ca ar fi de preferat sa priviti putin imaginea de ansamblu a directiei in care merge fenomenul. Lasati clientul sa va judece produsele si performantele si consumati aceasta energie in vederea sprijinului \"studentului\".

Daca e sa fiu franc pana la capat, chiar cu riscul sa va supar, la dB Drag doar 2 masini au facut PERFORMANTA din instalatie si nu din cantitate. Nici una dintre ele nu a fost echipata cu produse promovate sau comercializate de voi. Daca stiti care sunt stiti despre ce vb. Spre deosebire de importatori si dealeri, clientul este FORTAT sa faca performanta ca sa aiba sanse. Ganditi-va mai mult la asta decat la originea produselor, brand-uri si altele de genul.

dB Drag a fost conceput, este si va ramane o competitie deschisa tuturor, de la studenti la importatori. Consider ca este de datoria fiecaruia sa-si dozeze spiritul de fair play si sa-si aprecieze corect performantele la incadrarea in clase. Importatorii pot sa demonstreze destule in clasele superioare. Este alegerea lor (indiscutabila) daca aleg sa concureze si la alte clase, alaturi de altii cu sanse materiale mai mici. Personal am spus-o si ma repet. Am sa respect oricand rezultatul unui participant privat care a facut performanta din investitie fata de un importator sau dealer care a facut acest lucru din cantitate.

Sper sa nu-mi fie judecate cuvintele si la fel sper sa nu-mi fie speculate intentiile. Am spus exact ceea ce am gandit si nimic mai mult, fara aluzii, fara trimiteri si fara presupuneri. Si sunt convins ca indiferent de marcile reprezentate veti fii capabili sa puneti mai presus decat orice PASIUNEA pt acest domeniu si FENOMENUL car-audio in Romania.

Am sa cer blocarea acestor topic-uri pana la intoarcerea lui Radu. Unic moderator aici va decide daca merita re-deschis sau nu.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 29-10-05, 00:53   #28
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

redeschis......
incercati sa nu aduceti si in lumea audio tensiunile si orgoliile de la curse...
am redescis cu credinta ca puteti ajunge la un consens...
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 29-10-05, 00:58   #29
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Ground Zero\"
Referitor la urmatoarea etapa...

Asteptam si noi cu interes anuntarea calendarului competitional pentru sezonul care doar ce a inceput.

Audio Plus si Pro Vision si-au manifestat deja intentia de a fi gazda unei etape in Drobeta Turnu Severin.

ON TOPIC!!!
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 29-10-05, 02:05   #30
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

marfa ca s a redeschis topicul :P
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -