Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 27-10-05, 02:57   #1
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default Viitoarea etapa de DbDrag

Regele a murit ... traiasca regele !!! Abia s a terminat DbDragul si hop si eu cu o intrebare referitoare la urmatoarea etapa Intrebarea se cam adreseaza celor mai mult sau mai putin implicati in organizare.
Ce modificari vor fi ??? Sa stie lumea din timp cum sa se pregateasaca
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 02:59   #2
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Si ar fi bine sa vina si lumea cu eventuale pareri/sugestii/constatari ... etc Pt a iesi cat mai bine. A... si era sa uit ... cam pe cand urmatoarea etapa ??? :P
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 03:20   #3
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"NILS_BUCURESTI\"
Si ar fi bine sa vina si lumea cu eventuale pareri/sugestii/constatari ... etc Pt a iesi cat mai bine. A... si era sa uit ... cam pe cand urmatoarea etapa ??? :P
Avand in vedere ca a fost primul eveniment, nu pot sa spun decat, inca odata, FELICITARI!

Acest post al meu nu are scopul de a critica, sau a provoca polemici.
Este doar o parere personala.

Spunea cineva de un rezultat extraordinar cu un sistem in componenta caruia intra un subwoofer de 12inch - 157dB!!!
INCREDIBIL!!!
Cred ca trebuie sa recunoastem, ca fiecare din noi cocheteaza cu ideea de a obtine un astfel de rezultat odata si odata... undeva... intr-o astfel de competitie!
Problema este CUM!!!
Din fericire, la ora actuala exista INTERNET!
Pe internet exista persoane, echipe, care isi impartasesc din experienta lor. Prinde foarte bine!!
DAR EXISTA SI TEORIE!!! PLUS CUNOASTEREA IN TOTALITATE A REGULAMENTULUI!
Fara o abordare riguroasa a notiunilor necesare pentru acest gen de competitii, dezamagirile vor continua sa existe in continuare.
Nu exista echipamente care castiga in astfel de competitii.
Exista sisteme, vazute in ansamblul lor - care castiga in astfel de competitii.
Aceste sisteme se realizeaza extraordinar de greu.
Sunt foarte costisitoare!
Eu cred ca participantii nu concureaza doar de... plictiseala, sau pentru distractie... ci, in opinia mea, TOTI participam in spiritul de a CASTIGA!
Fie ca suntem noi persoane fizice, juridice, etc...
Referitor la aspectul PERSOANELOR... FIZICE-JURIDICE!!!!
O totala nedreptate mi s-ar parea participarea in anumite clase, Street A, B si C... a... importatorilor, dealer-ilor, instalatorilor, sau persoanelor afiliate acestora... etc...
Echipa GZ Romania sau echipa Wizards, Falcon, etc... fiind importatori, au posibilitati nelimitate in realizarea absolut a oricarui sistem!!!
Nu mi se pare echitabil sa concuram noi, alaturi de competitorul care nu face schimbul de ulei la masina pentru a-si schimba cablurile de curent...
In schimb, suntem datori sa ii aducem la cunostiinta clientului nostru absolut toate aspectele de care trebuie tinut seama pentru a scoate maxim de performanta in fiecare caz in parte! Este o munca grea, la un moment dat total neplacuta... dar necesara! Si foarte important, trebuie sa il facem sa creada in NOI, ca suntem 100% alaturi de EL!
Mentionez acest fapt pentru ca acum 3 saptamani am fost intrebat de un client cine participa in clasa Street A? Spunandu-i ca inclusiv noi avem un sistem in lucru pentru aceasta clasa... m-a privit iritat si mi-a spus ca atunci el nu mai vede rostul de a participa... el intelege ca importatorii, instalatorii, - sa participe in Super Street sau Extreme...

Ne dorim ca in viitor sa avem si noi in tara sisteme performante.
Ne dorim, ca in viitor sa ne mandrim si noi, romanii cu rezultate extraordinare...
Si sunt sigur ca nu va trece mult timp si vor incepe sa apara...
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 03:28   #4
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default

Referitor la urmatoarea etapa...

Asteptam si noi cu interes anuntarea calendarului competitional pentru sezonul care doar ce a inceput.

Audio Plus si Pro Vision si-au manifestat deja intentia de a fi gazda unei etape in Drobeta Turnu Severin.

Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 03:36   #5
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Mama ce bine ai zis !!! \"O totala nedreptate mi s-ar parea participarea in anumite clase, Street A, B si C... a... importatorilor, dealer-ilor, instalatorilor, sau persoanelor afiliate acestora... etc...
Echipa GZ Romania sau echipa Wizards, Falcon, etc... fiind importatori, au posibilitati nelimitate in realizarea absolut a oricarui sistem!!! \"
Exact de asta ma plangem si eu lui RELU ,nu mi se pare corec ca eu persoana fizica/student sa concurez impotriva unei mari firme (pt ca sensele de a castiga sunt cele care sunt si am impresia ca particip degeaba si muncesc tot degeaba pt ca oricum nu am cum sa castig si atunci ma limitaz la 4boxe si un sub normal si gata)Si sa fim sinceri cati sunt cei care dupa ce baga cateva mii de euro in audio sa nu aiba pretentii de a castiga (macar un tricou :P )??? Cel mai corect ar fi ca voi firmele sa \"luptati\" intre voi iar noi \"clientii\" intre noi.
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 03:41   #6
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Daca ne asteptam sa vina Columbeanu ca persoana fizica si sa ia cupa din bratele firmelor atunci riscam sa se faca concursurile doar intre 10-20 masini pana in 2010 :P Faptul ca a luat cupa acel Passat e de laudat zic eu dar daca i mi aduc aminte ce ceas din aur MASIV avea... :P Nu sunt multi ca el (bravo lui! ).
Sper ca nu mi a luat o nimeni in nume de rau ! Am zis si eu nu am dat cu paru'! :P
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 03:47   #7
NILS_BUCURESTI
Midnight Racers Member

Stage 5
 
NILS_BUCURESTI's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 757
Member of:
[Moderators]
[Midnight Racers]
Default

Nu ma injurati !!! Ce ar fi sa se faca tot in Bucuresti ??? :P Ca ma gandesc ca find inca la inceput aceasta manifestare tot in Bucuresti ar avea mai mult succes
NILS_BUCURESTI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 05:02   #8
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Hai la un drum de Cluj... sa vezi cum apar schimbarile de idei si ganduri.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 05:06   #9
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default

Frumos ar fi ca etapele sa se desfasoare in zone diferite, eventual in orase de unde vin de obicei participanti. Cum pe noi nu ne tine comoditatea acasa, sunt sigur ca nu o sa-i tina nici pe altii.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 08:23   #10
mansound

Stage 3
 
mansound's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 115
Default Cat mai repede sa se organizeze.

Ce ar fi sa se organizeze urmatoarea etapa la Brasov?
Dupa cum bine stiti numai din brasov au venit la bucuresti 4 masini
Si bine inteles ar fi fain sa se organizeze cat mai curand.
Abia astept urmatoarea etapa.
Deja am comandat niste linii audio performante pentru 3 dintre masini, pentru a fi mai bine pregatit la urmatoarea etapa.
Ce ziceti? Organizam in noiembrie urmatoarea etapa la Brasov?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	primapag_105.jpg
Views:	76
Size:	74.1 KB
ID:	47995  
__________________
Golf Mk3 VR6 Highline+
mansound is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 08:24   #11
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re:

TININD CONT CA LA MULTE CONCURSURI O BUNA PARTE DIN MASINI(NU MA REFER STRICT LA SOUND) SUNT DIN VEST EU AS PROPUNE SE MUTE UNDEVA CATRE VEST.
ORICUM NU STIU CIT O SA MAI TINA TREABA CU MERSU' LA BUCURESTI.
LA CITEVA PARTICIPARI PE AN, PENTRU UNII POATE FI PREA MULT.POTENTIALU' CA VIZITARI CEL MAI MARE E IN BUC. DAR NU SE STIE NICIODATA.
ORICUM (PAREREA MEA)BUCURESTIUL NU ESTE SI CAPITALA MUZICII.(FARA RAUTATE)MERITA SI ALTE ORASE ASEMENEA CONCURSURI.
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 08:53   #12
falconeti

Stage 2
 
falconeti's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 40
Default

Mie unul mi-ar place sa se organizeze concursul de fiecare data in alta locatie(ma refer la oras),de ce? Pentru ca asa mai vedem si noi locuri frumoase din tara noastra ca in rest uni dintre noi sunt foarte preocupati de munca lor si nu prea au timp sa mai si recreeze,si nu ma refer numai la mine.
falconeti is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 09:07   #13
saxo

Stage 5
 
saxo's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,302
Member of:
[Moderators]
Default

@Ground Zero si Nils
Nu doresc sa va suparati pe mine,dar imi spun si eu parerea:
-Nu cred ca e cazul sa reinventam noi ( in ro ) apa calda si mersul pe jos....si cind spun asta ma refer la regulamentul dB drag care e respectat de toata lumea pe intreg GLOBUL !!. Hai sa nu fim noi mai catolici ca Papa....
-Spuneti ca pentru SPL costurile sunt mari,eu NU cred ca sunt asa mari.In fond o instalatie de SPL nu e formata decit din SUB+Amplificator+baterie !!!.HU-ul e unul normal,etc...
-De ce credeti voi ca sunt facute clasele ???? Pai tocmai d-aia,pentru cei cu posibilitati sunt clasele mai mari !!! Daca ai bani sa faci o masina de Super Street ce mai conteaza daca esti firma sau student ?? Daca esti student si n-ai bani,mergi la Street A !!
-Diferentele intre cei care au pierdut si cei care au cistigat o face pregatirea teoretica !!! Ca de experienta nu poate fi vorba inca.Si chiar asa,cu ce esti dezavantajat daca NU esti importator sau dealer cind CONCEPI o instalatie de SPL ?? A venit cineva la vre-un centru car-audio sa ceara sprijin si nu l-a primit ? Eu nu cred,si daca se va intimpla asa,ori cei de acolo nu sunt profesionisti ori sunt rau voitori si NU vor sa ajute ! ( caz in care ar trebui sa-i stim si noi...)
-Personal, consider ca cei din bransa au o obligatie de \"bun simt\" sa ajute cu consultanta pe oricine o solicita,GRATUIT !!!!!!,atita cit stiu si ei....
-Trebuie sa fii handicapat ca dealer sa nu ajuti,macar pentru a putea pune un colant mic cu firma ta pe masina respectiva....daca nu din pasiune.
-Sfatul pe care EU personal l-am dat si-l dau in continuare este sa se acorde o importanta DEOSEBITA alegerii clasei in care se va merge.Decit sa bagi banii in 2 difuzoare slabute de 12 si intr-o statie modesta pentru ele,mai bine 1 dif BUN cu acelasi amplificator !!!.Restul sunt amanunte care NU costa bani,adica \"stiinta\" de a le face sa sune TARE !
-Daca tot stam pe internet de ni se incing tastele,hai sa cautam fiecare informatii despre CUM se face o masina BINE si veti vedea ca nu e deloc greu...
Apropos,vorbeam zilele trecute cu cineva de pe forum si l-am intrebat daca la o \"liniuta\" intre o solenza si un M3,la care cel din urma i-ar da solenzei 2 lungimi de masina NUMAI,proprietarul careia ar vrea sa fie ????
De fapt asta e esenta oricarei competitii.....
Concluziile le trageti singuri.
__________________
Quality first !
saxo is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 12:18   #14
Ground Zero
Guest

Stage 4
 
Ground Zero's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 291
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"falconeti\"
Mie unul mi-ar place sa se organizeze concursul de fiecare data in alta locatie(ma refer la oras),de ce? Pentru ca asa mai vedem si noi locuri frumoase din tara noastra ca in rest uni dintre noi sunt foarte preocupati de munca lor si nu prea au timp sa mai si recreeze,si nu ma refer numai la mine.
Exact!
Sper ca si ceilalti sa isi declare intentia oficial, printr-un document inaintat forum-ul roman, pentru ca astfel, ei sa aibe posibilitatea centralizarii propunerilor pentru viitoarele etape si sa poata lua o decizie.
Prevad cel putin 7 etape.
Daca acest lucru s-ar realiza in timp util, atunci fiecare ar sti din timp calendarul competitional.
Ground Zero is offline   Reply With Quote
Old 27-10-05, 12:41   #15
dani

Stage 2
 
dani's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 58
Default Re: Cat mai repede sa se organizeze.

Quote:
Originally Posted by \"mansound\"
Ce ar fi sa se organizeze urmatoarea etapa la Brasov?
Dupa parerea me e o idee buna ca este in mijlocul tarii si pot ajunge toti \"mai repede\", si cum bine zicea falconeti (imi place numele, de mare angajament) mai schimbam peisajul.

In schimb cred ca se pune problema locatiei! Exista in Brasov o locatie (Hala civilizata) unde s-ar putea organiza competitia? Mansound, ca tu esti de'al casei in Brasov te poti interesa si lua legatura cu dbDrag?

Cat despre Street A,B .... eu zic ca ar trebui respectat regulamentul atata tot. Ca e normal sau nu sa concureze importatorii cu \"studentii\" nu vad care ar fi impedimentul pentru ca si unii si altii au acelasi sistem in masina un sub si o statie. Eu recunosc ca nu am avut timp sa citesc regulamentu foarte bine dar am vazut un tabel pe site la dbdrag USA unde erau clar stipulate conditiile pt fiecare clasa. http://www.termpro.com/dbdrag/rules/2005/matrix.html

Din cate stiu eu EMMA are exact ceea ce spuneti voi se fac clasamente in functie de cat costa echipamentele si daca concurentul este sau nu \"ajutat\" de catre dealerii, importatorii sau fabricantii de \"scule\".

Sunt doua concepte diferite si nu cred ca putem modifica in Romania ceea ce altii au implementat in toata lumea sau daca modificam se va numi ... Romania Drag nu dbDrag sau si mai simplu cei care nu sunt multumiti de regulament sa participe la concursul de SPL de la EMMA. Asta este frumusetea \"concurentei\" chiar si intre concursuri. Din acest motiv, cred eu, regulamentele nu sunt la fel la toate concursurile pentru ca nu poti multumi niciodata pe toata lumea.

Totodata vreau sa spun ca merita toata lauda si suportul \"studentii\" care nu isi pun ulei la masina ca sa-si schimbe cablurile ca masina sa sune mai bine si pentru ei exista aceasta industrie.

In plus vreau sa va comunic ca am decis ca ADV sa sprijine un numar de 10 masini care doresc sa participe la dbDrag, EMMA sau orice alt concurs.

Cat despre \"cand sa fie urmatoarea etapa?\" Eu as propune la sf. Ianuarie inceput Februarie deoarece:
- luna noiembrie cred ca ar fi prea repede
- luna decembrie ... nebunie si concedii
- ianuarie situatia se mai calmeaza si este mai mult timp

Frumos ar fi sa se organizeze evenimente locale iar finalistii acestor evenimente sa participe la marea finala, din nefericire nu cred ca sunt destule masini in fiecare zona pentru a se organiza asa ceva.

Cam atat acum astept sa ma puneti la zid!!!
dani is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -