Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-12, 01:15   #241
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: My Renault 5 GTR project

Era vorba despre scorul tau obtinut la o competitie ce foloseste in sectiunea sa pe acest forum si la prezentarea rezultatelor evenimentelor, denumirea de Event Loudest Car. Am presupus ca la acest fapt se refera persoana respectiva deoarece acel scor mentionat in acest topic nu a fost obtinut la EMMA ESPL...
Ciudat cum un Campionat National al unei tari vorbitoare de Limba Romana foloseste o denumire dintr-o alta Limba, denumire folosita de EMMA...
M-am referit strict la Event Loudest Car si nu am adus in discutie Loudest Car.
Referitor la spusele tale :
"Putin respect pentru brandul care la ora actuala este loudest in RO...."
... mai ai ceva de lucru pana la 160dB obtinuti oficial in dB Drag Racing in Romania...
__________________
Pure Music
"The myth is stronger than the truth,
And the truth can sometimes lie
To see all from what it was
You need an uncorrupted eye..."
ionutmocioiu-on-facebook.com
IM is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 01:27   #242
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: My Renault 5 GTR project

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Era vorba despre scorul tau obtinut la o competitie ce foloseste in sectiunea sa pe acest forum si la prezentarea rezultatelor evenimentelor, denumirea de Event Loudest Car. Am presupus ca la acest fapt se refera persoana respectiva deoarece acel scor mentionat in acest topic nu a fost obtinut la EMMA ESPL...
Ciudat cum un Campionat National al unei tari vorbitoare de Limba Romana foloseste o denumire dintr-o alta Limba, denumire folosita de EMMA...
M-am referit strict la Event Loudest Car si nu am adus in discutie Loudest Car.
Referitor la spusele tale :
"Putin respect pentru brandul care la ora actuala este loudest in RO...."
... mai ai ceva de lucru pana la 160dB obtinuti oficial in dB Drag Racing in Romania...
Argumentul era ca ,cu brandul respectiv s-a obtinut INTR-O COMPETITIE(nu conteaza care) un rezultat bun (in acest caz cel mai mare) fapt ce impunea un respect pt brand.

Ce legatura are asta cu EMMA?
Ce legatura are asta cu 160db?
Ce legatura are sistemul meu cu sistemul care a obtinut 160db?

La ora actuala este vorba de un sistem ACTUAL , la asta se refera la "ora actuala".Daca consideri o expresie care te denigereaza asa cum am considerat eu "lipsa de maturitate" e normal sa intrebi ca sa poti fi lamurit ceea ce am vrut sa exprim.

Eu cred ca citesc foarte atent atat ce scriu eu cat si ce scriu altii iar atunci cand nu citesc se vede prin raspunsurile care le dau.
Sa mai citesc atent inca o data?
__________________

157.7DB...CAN'T STOP THE ROCKs.....
2013=> 158.7DB
basic is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 01:32   #243
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: My Renault 5 GTR project

Basic, trebuia sa faci si tu un import de 160 db ca sa poti sa retrogradezi la nivelul de performanta de la care sa poti purta discutia asta pe picior de egalitate cu OS"IM"-ul competitiilor de sunet. In fine.

Sunt prea obosit si lipsit de chef, dar promit sa raspund maine pe larg tuturor.

IM, te rog sa-mi lasi un PM si sa-mi spui pana dimineata daca vrei avertisment (pe fiecare post in parte) sau BAN temporar (pentru toate posturile). Motiv? Ca de obicei. Bagare in seama si Flame inutil. Da' ne ocupam maine si de asta. E tarziu... mergem la somn.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 02:04   #244
Marius_FTU

Stage 4
 
Marius_FTU's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 212
Default Re: My Renault 5 GTR project

Eu cred ca suntem multi vinovati de bagare de seama cam de pe la pagina 6 incoace O curatenie generala nu ar strica
Fiecare cu ce-l doare...
__________________
Pioneer, Ground Zero, In Phase, PowerBass
Marius_FTU is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 20:50   #245
Black[Angel]

Stage 3
 
Black[Angel]'s Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 131
Default Re: My Renault 5 GTR project

Important e cine a reusit sa faca termlab-ul sa afiseze cifra de 160 db...restu o consider can can
Black[Angel] is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 20:53   #246
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: My Renault 5 GTR project

Quote:
Originally Posted by Black[Angel] View Post
Important e cine a reusit sa faca termlab-ul sa afiseze cifra de 160 db...restu o consider can can
Eu cu Sfigmo (Vlad), in Clasa Monster - dB Drag, 160.3 db cu un difuzor de 16 cm (JL) si 500W (Audison), acum vreo 5 ani. Si Relu chiar putin mai mult, numai ca a masurat al doilea dupa noi. Made in Ro.

Eh.... va trece anul asta. De tot. Ajungeti ca babele la sezatoare, cu amintirile in poala.

PS: Chiar n-am glumit cu scorurile alea.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 21:32   #247
TAZ

Stage 5
 
TAZ's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 607
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: My Renault 5 GTR project

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Eu cu Sfigmo (Vlad), in Clasa Monster - dB Drag, 160.3 db cu un difuzor de 16 cm (JL) si 500W (Audison), acum vreo 5 ani. Si Relu chiar putin mai mult, numai ca a masurat al doilea dupa noi. Made in Ro.

Eh.... va trece anul asta. De tot. Ajungeti ca babele la sezatoare, cu amintirile in poala.

PS: Chiar n-am glumit cu scorurile alea.
Am fost de fata
"monstrii" au avut nevoie de ajutor pe parte de tractiune si au fost trasi )
Ce vremuri...

Apropos, eu am inventat mersu pe jos! si cine merge pe jos ma imita pe mine.
__________________
TAZ is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 07:12   #248
Black[Angel]

Stage 3
 
Black[Angel]'s Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 131
Default Re: My Renault 5 GTR project

Quote:
Originally Posted by TAZ View Post
Apropos, eu am inventat mersu pe jos! si cine merge pe jos ma imita pe mine.

Interventie din capitolul "hodoronc-tronc" Si eu am inventat apa calda!
Black[Angel] is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 09:12   #249
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Super! Si cat ti-a luat?
Eu doar a trebuit sa dau drumu la robinet

Multumim TAZ ca ne lasi sa mergem pe jos
Pot sa iau eu toate meritele pentru cana cu maner pe stanga?
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 10:19   #250
Black[Angel]

Stage 3
 
Black[Angel]'s Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 131
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Multumesc ca am onoarea ca apa calda inventata de mine sa treaca prin instalatiile tale.
Black[Angel] is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 11:33   #251
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Quote:
Originally Posted by Black[Angel] View Post
Multumesc ca am onoarea ca apa calda inventata de mine sa treaca prin instalatiile tale.
"Like!"
IM is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 11:52   #252
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: My Renault 5 GTR project

EMMA nu s-a nascut in Anglia iar in State sau Australia si pe unde se mai vorbeste engleza e umpic cam greu de crezut . European blabla

Ciudat este cum tu, un mare patriot (vezi tema de la eurofinale, steaguri chiar si culorile ce vrei sa le folosesti la Passat etc) creezi un difuzor 100% romanesc cu nume strain, suna prea "crappy" Proiect 88 - Energie ? Si daca tot o dam in romanisme, lui ArleQUIN care urmeaza sa fie vopsit tricolor , de ce nu i se spune simplu Arlechin
Deci nu prea e loc de remarci gen
Quote:
Originally Posted by IM View Post
Ciudat cum un Campionat National al unei tari vorbitoare de Limba Romana foloseste o denumire dintr-o alta Limba, denumire folosita de EMMA...
Cat despre CNCA a copiat EMMA... Macar noi ne-am oprit la masurarea presiunii pe parbriz si nu pe scaunul soferului... Intelegi unde vreau sa ajung?

Si la modul cel mai prietenesc te intreb acum, nu te-ai saturat de atatea "flameuri" (citat Rellax) aruncate fara pic de inspiratie in bataia sortii?

PS: Pure Music e in romana din aia cum se invata pe vremuri? Iron Gates, etapa romaneasca cu participanti exclusiv romani? Mai continuam?

Last edited by ReLLaXX; 17-01-12 at 12:02.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 12:19   #253
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: My Renault 5 GTR project

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Event Loudest Car este denumirea folosita de EMMA, inclusiv EMMA Romania incepand cu 2006... din cate stiu, Basic nu a obtinut acel scor la o competitie EMMA. Referitor la GZ, asa este, are modele fabricate integral in China, asamblate in China, dar si manufacturate in EU!
Epic fail. Nu vorbea nimeni de Event Loudest Car. Flame si mult pe langa subiect. Mai departe.

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Wrong!
M-am referit la Event Loudest Car si nu la Loudest Car! Daca citeai mai atent observai ceeace am scris... Putin mai multa maturitate nu ar strica...
Event Loudest car este folosit la CNCA, copiid EMMA. Punct!
Eh, daca veneai si tu la o etapa sau daca aveai o masina care da tare si castiga premiul, puteai sa citesti pe cupa. Ii spune SPL Event Record la CNCA, profesore. Am observat ca la postarea rezultatelor pe forum s-au folosit si alti termeni. Dar numele premiului este cel scris pe cupa si folosit oficial. Adica SPL Event Record. Putina maturitate? Stii tu ce e aia? Nu-mi doresc sa copiez EMMA la nimic. Nu de alta dar eu vreau o competitie mare, sanatoasa, prospera, cu rezultate solide si competitori multumiti. Deci chiar nu am ce sa copiez de la EMMA.

PS: Ne-a dus capul de am facut singuri de la 0 un regulament cu mult peste medie. Ma gandesc ca ne descurcam si la 2-3 denumiri.

Citat din regulamentul CNCA, de unde se deduce si numele premiului:
Clasamentul general pentru premiul cel mare - Event Record @ SPL Challenge - este alcatuit din masinile care concureaza la toate probele de concurs organizate, rezultatul final luat in calcul fiind media tuturor rezultatelor obtinute in probele individuale. In cazul in care se tine o singura proba de concurs masina cu cel mai bun rezultat primeste si acest premiu

Sau iti place sa fii penibil, sau nu esti in stare sa te documentezi. Din doua una.




Quote:
Originally Posted by IM View Post
Era vorba despre scorul tau obtinut la o competitie ce foloseste in sectiunea sa pe acest forum si la prezentarea rezultatelor evenimentelor, denumirea de Event Loudest Car. Am presupus ca la acest fapt se refera persoana respectiva deoarece acel scor mentionat in acest topic nu a fost obtinut la EMMA ESPL...
Ciudat cum un Campionat National al unei tari vorbitoare de Limba Romana foloseste o denumire dintr-o alta Limba, denumire folosita de EMMA...
M-am referit strict la Event Loudest Car si nu am adus in discutie Loudest Car.
Referitor la spusele tale :
"Putin respect pentru brandul care la ora actuala este loudest in RO...."
... mai ai ceva de lucru pana la 160dB obtinuti oficial in dB Drag Racing in Romania...
Ai vreun patent pe limba engleza? Ai vreun patent si pe cuvintul Zero?
Lasa jos discutia cu nationalismul ca pierzi detasat (vezi mai sus). Hai sa gasim un subiect real, eventual.

Nu ne dicteaza nimeni regulamentul si denumirile, inca o data. Folosim ce vrem si ce ne cade bine.

Oamenii vorbeau de loudest car, nu de Event Loudest Car. Ia o pastila, treci peste asta.

Ciudat este cum nu ai tu alta treaba decat sa analizezi CNCA. Nu te pune putin pe ganduri?

Last edited by ReLLaXX; 17-01-12 at 12:31.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 12:39   #254
IM

Stage 5
 
IM's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 811
Default Re: My Renault 5 GTR project

Proiectul meu P88 s-a vandut si in Italia prin prietenii mei si nu m-as fi oprit cu el momentan daca situatia in car-audio era buna. Deci, era foarte normal sa fie denumit: Project 88 / Energy 12. Si daca l-as fi manufacturat in Romania, tot asa l-as fi denumit!

Arlequin este tema proiectului, precum a fost Dracula Re-loaded la Picasso.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Arlequin
Foarte simplu!
Sa nu uit, culorile sunt: rosu, negru si albastru. Tu stii ce culori are tricolorul?


CNCA este un campionat n a t i o n a l, adica se rezuma la granitele tarii, Romania.
Sunt sigur ca initiatorii acestor competitii sunt pe deplin pe intelesul tuturor romanilor.
Mentionarea altor discutii purtate in particular / citate... nu isi au rostul.


Ceeace deranjeaza pe "unii" sunt considerate flameuri... dar ceeace deranjeaza pe "altii"???
Calea dialogului, chiar in contradictoriu, este un drept la libera exprimare al fiecaruia.
Recunosc ca am gresit sa extrapolez aici spusele lui V.Roberto... dar este parerea mea personala si am exprimat-o. Nu se va mai intampla.

Referitor la acel Citroen AX, se vede foarte clar ca a deranjat "pe unii" de cand l-am adus.... dar spre marea mea satisfactie personala, l-a motivat indeajuns de mult pe Ciprian aka Blak incat sa incerce sa construiasca un sistem si mai bun si sa incerce sa doboare recordul de 160dB oficial (+162dB neoficial) obtinut de noi in Romania. Proiectul AX upgradat de noi a fost apreciat de "unii" si privit cu invidie de "altii" precum s-a constatat... trist. La fel s-a intamplat si cu rezultatul lui George Stanculeanu aka Peste cu locul 4 la Finala Europeana EMMA din 2008 de la Wels/Austria... luat in bataie de joc, tratat cu dispret... si data reusita lor pe seama norocului...


Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
EMMA nu s-a nascut in Anglia iar in State sau Australia si pe unde se mai vorbeste engleza e umpic cam greu de crezut . European blabla

Ciudat este cum tu, un mare patriot (vezi tema de la eurofinale, steaguri chiar si culorile ce vrei sa le folosesti la Passat etc) creezi un difuzor 100% romanesc cu nume strain, suna prea "crappy" Proiect 88 - Energie ? Si daca tot o dam in romanisme, lui ArleQUIN care urmeaza sa fie vopsit tricolor , de ce nu i se spune simplu Arlechin
Deci nu prea e loc de remarci gen

Cat despre CNCA a copiat EMMA... Macar noi ne-am oprit la masurarea presiunii pe parbriz si nu pe scaunul soferului... Intelegi unde vreau sa ajung?

Si la modul cel mai prietenesc te intreb acum, nu te-ai saturat de atatea "flameuri" (citat Rellax) aruncate fara pic de inspiratie in bataia sortii?
IM is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 12:46   #255
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: My Renault 5 GTR project

Quote:
Originally Posted by IM View Post
Proiectul meu P88 s-a vandut si in Italia prin prietenii mei si nu m-as fi oprit cu el momentan daca situatia in car-audio era buna. Deci, era foarte normal sa fie denumit: Project 88 / Energy 12. Si daca l-as fi manufacturat in Romania, tot asa l-as fi denumit!

Arlequin este tema proiectului, precum a fost Dracula Re-loaded la Picasso.
http://fr.wikipedia.org/wiki/Arlequin
Foarte simplu!
Sa nu uit, culorile sunt: rosu, negru si albastru. Tu stii ce culori are tricolorul?


CNCA este un campionat n a t i o n a l, adica se rezuma la granitele tarii, Romania.
Sunt sigur ca initiatorii acestor competitii sunt pe deplin pe intelesul tuturor romanilor.
Mentionarea altor discutii purtate in particular / citate... nu isi au rostul.


Ceeace deranjeaza pe "unii" sunt considerate flameuri... dar ceeace deranjeaza pe "altii"???
Calea dialogului, chiar in contradictoriu, este un drept la libera exprimare al fiecaruia.
Recunosc ca am gresit sa extrapolez aici spusele lui V.Roberto... dar este parerea mea personala si am exprimat-o. Nu se va mai intampla.

Referitor la acel Citroen AX, se vede foarte clar ca a deranjat "pe unii" de cand l-am adus.... dar spre marea mea satisfactie personala, l-a motivat indeajuns de mult pe Ciprian aka Blak incat sa incerce sa construiasca un sistem si mai bun si sa incerce sa doboare recordul de 160dB oficial (+162dB neoficial) obtinut de noi in Romania. Proiectul AX upgradat de noi a fost apreciat de "unii" si privit cu invidie de "altii" precum s-a constatat... trist. La fel s-a intamplat si cu rezultatul lui George Stanculeanu aka Peste cu locul 4 la Finala Europeana EMMA din 2008 de la Wels/Austria... luat in bataie de joc, tratat cu dispret... si data reusita lor pe seama norocului...
Nu raspund la tot postul, ca am uitat deja 3 sferturi din el.

Stiu campionate Nationale in diverse domenii in care participa si concurenti din alte tari. Cum ar fi cele de raliu. De ce crezi tu ca denumirea de "National" limiteaza participarea la granitele tarii? Care e logica?

Nu e vorba de faptul ca gresesti sau nu. E vorba ca in orice discutie de genul gasesti tu o legatura abstracta la tine, EMMA sau GZ. Si chiar nu e cazul! O fi asa greu de inteles?

Last edited by ReLLaXX; 17-01-12 at 12:52.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -