Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > SPL (Presiune Sonora)

Reply
 
Thread Tools
Old 18-11-11, 20:35   #196
MH-79-TUN

Stage 4
 
MH-79-TUN's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 204
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Ionut,spor la treaba!!!
Comentariile cel putin rautacioase sunt cele mai simple si foarte accesibile pentru unii, care in viata lor nu au avut o masina proprie care sa "cante"...gratuitati fara rost.
__________________
MOTO SAPIENS DROBETA TURNU SEVERIN
MH-79-TUN is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:08   #197
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Sper ca multi altii sa fie un exemplu pentru Ionut, astfel incat lucrarile astea minunate sa fie vazute de mai mult de 5-6 oameni. Traim in aceeasi tara, mi se pare absurd sa le stim doar din poze. Tie nu?

Sau te refereai la calitatea materialului foto... Nu de alta dar pozele nu canta. Nici tare, nici bine.
Claudiule, de ce esti rau? atat de adanci sunt ranile voastre din razboaile voastre vechi? se apropie sfarsitul anului , ar trebui sa fim (macar acum ) mai buni!!! am scris si eu ca vreau sa vad si sa aud un proiect de-a lui Ionut.... am convingerea ca am sa vad si am sa aud!!!!

Last edited by ludo_ludovic2003; 18-11-11 at 21:27.
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:12   #198
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by MH-79-TUN View Post
Ionut,spor la treaba!!!
Comentariile cel putin rautacioase sunt cele mai simple si foarte accesibile pentru unii, care in viata lor nu au avut o masina proprie care sa "cante"...gratuitati fara rost.
parerea mea este ca ar trebui aplanata situatia, in nici un caz pus gaz pe foc...

pana una alta amandoi sunt in aceeasi situatie (cel putin asa vad eu lucrurile) in sensul ca (eu ) nu am vazut si nu am auzit nimic din lucrarile lui Ionut , iar Claudiu chiar NU vrea sa isi faca ceva al lui , cel putin asta a declarat si nu odata .... amandoi totusi sunt buni consilieri !!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:12   #199
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by MH-79-TUN View Post
Ionut,spor la treaba!!!
Comentariile cel putin rautacioase sunt cele mai simple si foarte accesibile pentru unii, care in viata lor nu au avut o masina proprie care sa "cante"...gratuitati fara rost.
"Gratuitatile" au fost perfect on topic si sustinute de realitate. Aia adevarata, nu aia imaginara.

Un exemplu de rautate gratuita este tocmai mesajul tau... din pacate. Faptul ca masina e proprietate personala nu adauga punctaj la SQ si nici decibeli in SPL. In schimb conteaza in argumentatii bazate pe orgolii si motivatii "mioritice". Care nu cred ca te caracterizeaza.

Important e ca Ionut stie cum sta treaba. Pozele's faine, restu e Can Can. Presupun ca ii este greu sa atinga un rezultat pe care sa-l considere demn de aratat publicului si inteleg in acelasi timp ca materialul foto si efectul acestuia ii aduce vizibilitate si plus pe partea de marketing (personal sau de brand). Diferenta intre noi e ca eu pot sa vad mai departe de asta, cand stau si-astept degeaba cu discul in mana o masina anuntata si ne-prezentata.

De asta am si zis mai devreme. Sa ne AUZIM bine. Nu doar sa ne VEDEM bine.

Ce nu intelegi nici tu si nici altii (ca deh, orizontul e ingust si presupunerile's multe) este ca si cei mai necredinciosi (ca-s mai multi, si ma numar si eu printre ei) apreciaza SINCER munca depusa de Ionut, abordarea tehnica si realizarea practica. Si asta nu e o noutate. Dar intelege ca in Car Audio se cantaresc realizarile efective, nu materialul foto! Altfel ramane sa ne prezentam la competitii cu cate un album plin de fotografii frumoase. Nu ti se pare pueril sa aplauzi reusita unor poze? Chiar deloc??

Sau daca e masina care concureaza doar la sectiunea "Aspect instalatie"... No comment. Imi retrag toate interventiile.

In fine, ca de obicei, cine vrea (sau cine poate) sa inteleaga, o sa inteleaga. Cine nu.... Nu.

Bafta Ionut! Nu stiu cat o sa apuc sa urmaresc pozele dar SIGUR sunt curios sa experimentez pe viu rezultatul final.
__________________
www.melodix.ro
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:28   #200
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
parerea mea este ca ar trebui aplanata situatia, in nici un caz pus gaz pe foc...

pana una alta amandoi sunt in aceeasi situatie (cel putin asa vad eu lucrurile) in sensul ca (eu ) nu am vazut si nu am auzit nimic din lucrarile lui Ionut , iar Claudiu chiar NU vrea sa isi faca ceva al lui , cel putin asta a declarat si nu odata .... amandoi totusi sunt buni consilieri !!!
Asta e o minge care mi-a mai fost ridicata la fileu. De data asta o sa las modestia la o parte si o sa spun ca am facut (integral sau partial) suficiente masini "campioane" sau cu colectii respectabile de premii incat sa ma consider implinit la capitolul asta. Nu sufar deloc de faptul ca nu au fost ale mele. Din contra.

Nu am fost niciodata motivat de aspectul material si nu tin la asta. Merg cu masini vechi si proaste, care mi-s dragi si care-mi plac. Uneori mai prind cate una cu radio stock, si sunt fericit.

Dar pot sa te asigur ca am facut pentru alti oameni tot ce nu am facut pentru mine. De la prima etapa dB Drag am fost prezent cu masini facute de mine (desi eu nu aveam masina sau carnet). Am decis ca e mai util sa sprijin performanta altora, chiar daca asta inseamna sa cheltui resurse proprii. Iar in momentul de fata mi s-ar parea aiurea (avand in vedere cunostintele si potentialul tehnic) sa-mi fac o masina ca sa bat un competitor privat. E o chestie de principiu. O intelege cine poate.

Cat despre "consilierea", munca sau interventia mea in cazul unor instalatii, de ani buni se vede acolo unde conteaza, adica pe podium. Si probabil o sa se mai vada. Cine si cat isi da seama, nu ma prea intereseaza. Momentan nu plang dupa piedestal si spoturi de lumina. E ok asa cum este.

Am prostul obicei sa judec domeniul Car Audio dupa rezultate. Si in lipsa acestora orice alt aspect mi se pare aproape inutil si lipsit de importanta. Degeaba e munca multa, investitia mare, sange varsat si poze frumoase. Reclama nu tine loc de rezultat. Dar rezultatul tine loc de reclama.

Data viitoare cand va mai trec "romanisme" prin cap legate de subiectul asta, recititi mesajul meu. Nu cred ca a mai fost altul si nici nu o sa mai fie, pe tema asta.

PS: Ma gandesc cum sa mut toata discutia asta la topicul de serviciu, ca sa lasam prezentarea lui Ionut in pace.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:33   #201
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
Claudiule, de ce esti rau? atat de adanci sunt ranile voastre din razboaile voastre vechi? se apropie sfarsitul anului , ar trebui sa fim (macar acum ) mai buni!!! am scris si eu ca vreau sa vad si sa aud un proiect de-a lui Ionut.... am convingerea ca am sa vad si am sa aud!!!!
Nu mai simt nici un fel de rana sau razboi. Consider ca daca au fost, s-au vindecat toate, spre bine. Cel putin de unde ma uit eu, asa se vede. Am spus direct exact ce am gandit si daca mai verific o data realitatea... e cum spun eu. Cred ca sunt un om bun tot timpul si nu doar de Sarbatori. Dar asta nu inseamna ca nu pot sa vorbesc liber si deschis. Imi pare rau daca se interpreteaza ca fiind o rautate. Daca se poate, imi doresc sa fiu contrazis de un fapt, nu de o opinie. Si-mi doresc asta la modul cel mai serios si pozitiv!

Eu nu stiu cum sa-l motivez pe Ionut. Nu stiu daca am mai incercat. Poate imi iese acum. Vorba ta, nu cauta semnificatii sau motivatii ascunse. Citeste exact ce am scris. Atata tot am vrut sa spun, si nimic mai mult.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:37   #202
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

cam acelasi lucru am spus si eu ...CA TU NU VREI , DAR POTI SA FACI !!!!

si daca stau bine si ma gandesc Ionut este mai mult spre SQ iar tu clar SPL....deci fiecare este bun consilier in doua segmente separate dar apropiate ...muzica.... nu am zis nimic cu rautate , ba din contra !!!
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:44   #203
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
cam acelasi lucru am spus si eu ...CA TU NU VREI , DAR POTI SA FACI !!!!

si daca stau bine si ma gandesc Ionut este mai mult spre SQ iar tu clar SPL....deci fiecare este bun consilier in doua segmente separate dar apropiate ...muzica.... nu am zis nimic cu rautate , ba din contra !!!
Pai si fac.... dar nu pentru mine. Ca nu fac in public... asta e altceva. O sa vina si vremea prezentarilor, daca o sa ma loveasca plictiseala. Pana atunci mai gasim si alte lucruri de facut.

Mai, eu stau foarte bine cu trofeele obtinute in SPL (in vreo 3-4 tipuri de competitii). Chiar nu stiu cum sta Ionut cu alea obtinute in SQ.

Ludo, eu am invatat sa-ti citesc printre randuri. Iti apreciez sinceritatea si intentia de mediator chiar si atunci cand, poate, nu reusesti sa o asezi perfect in cuvinte. Chestia asta cantareste mai mult decat multe altele. Asta asa, ca o interventie personala.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:52   #204
ludo_ludovic2003

Stage 5
 
ludo_ludovic2003's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,700
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

eu cand am spus CA TU NU VREI , DAR POTI!! , m-am referit la faptul ca daca vrei neaparat iti faci o masina , concurezi intr-o clasa pe care ti-o alegi , si bati tot , DAR NU VREI ...asa am spus-o !!!! in nici un caz ca nu poti sa iti iei o cazatura si sa faci SPL in ea .... sau ca nu ai lucrat , sau construit proiecte la care s-au vazut rezultatele ...departe de mine gandul asta !!!

foarte adevarat ca nu prea imi place sa dau detalii in tot ce gandesc, am pretentia ca vorbesc cu oameni care mai si gandesc nu doar .....

cat despre faptul ca esti un om bun sau nu.... fiecare avem partile noastre bune si rele... de la tine nu stiu decat una rea ...SFORAIIIIII!!!!! )

RESTUL NU PREA MA INTERESEAZA ATATA TIMP CAT NU MA AFECTEAZA IN MOD DIRECT ...
ludo_ludovic2003 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-11, 21:54   #205
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Quote:
Originally Posted by ludo_ludovic2003 View Post
eu cand am spus CA TU NU VREI , DAR POTI!! , m-am referit la faptul ca daca vrei neaparat iti faci o masina , concurezi intr-o clasa pe care ti-o alegi , si bati tot , DAR NU VREI ...asa am spus-o !!!! in nici un caz ca nu poti sa iti iei o cazatura si sa faci SPL in ea .... sau ca nu ai lucrat , sau construit proiecte la care s-au vazut rezultatele ...departe de mine gandul asta !!!

foarte adevarat ca nu prea imi place sa dau detalii in tot ce gandesc, am pretentia ca vorbesc cu oameni care mai si gandesc nu doar .....

cat despre faptul ca esti un om bun sau nu.... fiecare avem partile noastre bune si rele... de la tine nu stiu decat una rea ...SFORAIIIIII!!!!! )

RESTUL NU PREA MA INTERESEAZA ATATA TIMP CAT NU MA AFECTEAZA IN MOD DIRECT ...
Maxim! Promit sa ma revansez... cumva.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 00:21   #206
Black[Angel]

Stage 3
 
Black[Angel]'s Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 131
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Mai, eu stau foarte bine cu trofeele obtinute in SPL (in vreo 3-4 tipuri de competitii). Chiar nu stiu cum sta Ionut cu alea obtinute in SQ.
Sincer as dori si eu sa vad(si este suficient in imagini) niste masini cu care tu ai castigat niste trofee dar nu in competitia romaneasca deoarece pe asta tu o organizezi de ceva ani buni si mie unul personal mi se pare subiectiv rezultatul, As dori sa stiu si eu daca exista ceva rezultate in competitii de afara unde eu consider ca sansele sa existe subiectivism sunt mai mici.
Nu vreau sa imi fie luata in nume de rau afirmatia, doresc doar sa stiu si eu o masina la care tu ai lucrat si a avut rezultate intr-o competitie afara.
Spun toate astea si pt ca tu ai fost de acord cu afirmatia lui ludo ca daca ai concura intr-o anume clasa in Romania ai bate tot(nu contest lucrul asta, departe de mine gandul asta) dar mi-e greu sa cred ca un om cu o asemenea experienta nu a dorit la un moment sa-si masoare puterile cu cineva de nivelul lui, tocmai de asta intreb de o competitie externa.
__________________
Pioneer PRS, Infinity, Ground Zero
Black[Angel] is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 00:43   #207
Black[Angel]

Stage 3
 
Black[Angel]'s Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 131
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post

Un exemplu de rautate gratuita este tocmai mesajul tau... din pacate. Faptul ca masina e proprietate personala nu adauga punctaj la SQ si nici decibeli in SPL. In schimb conteaza in argumentatii bazate pe orgolii si motivatii "mioritice". Care nu cred ca te caracterizeaza.
Faptul ca masina nu este a ta inseamna ca nu sunt banii tai investiti in ea, venind doar cu informatiile nu si cu capitalul care fie vorba intre noi este principalul motiv pentru care nu se finalizeaza anumite proiecte ale fiecaruia dintre noi.
Black[Angel] is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 01:00   #208
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Arlequin / VW Passat Kombi - Pure Music

Quote:
Originally Posted by Black[Angel] View Post
Sincer as dori si eu sa vad(si este suficient in imagini) niste masini cu care tu ai castigat niste trofee dar nu in competitia romaneasca deoarece pe asta tu o organizezi de ceva ani buni si mie unul personal mi se pare subiectiv rezultatul, As dori sa stiu si eu daca exista ceva rezultate in competitii de afara unde eu consider ca sansele sa existe subiectivism sunt mai mici.
Nu vreau sa imi fie luata in nume de rau afirmatia, doresc doar sa stiu si eu o masina la care tu ai lucrat si a avut rezultate intr-o competitie afara.
Spun toate astea si pt ca tu ai fost de acord cu afirmatia lui ludo ca daca ai concura intr-o anume clasa in Romania ai bate tot(nu contest lucrul asta, departe de mine gandul asta) dar mi-e greu sa cred ca un om cu o asemenea experienta nu a dorit la un moment sa-si masoare puterile cu cineva de nivelul lui, tocmai de asta intreb de o competitie externa.
Scuza-ma ca te intreb... Vrei sa le masor pe un Termlab unguresc? Sau preferi unul din Africa de Sud? Nu de alta dar daca ai vreo preferinta prefer sa fac un import decat sa duc masinile pana acolo.

dB Drag si EMMA sunt competitii internationale. In ambele am avut masini cu rezultate foarte bune. Iar la ora actuala CNCA este o competitie mai mare si mai sanatoasa decat orice alta competitie in Romania, de la inceputuri si pana in prezent. Si dupa dimensiune, si dupa vizibilitate si in mod special, DUPA REZULTATE.

Pozitia senzorului si metoda de masurare din CNCA este aproape identica cu cea din dB Drag (si exista un motiv pentru asta). Dupa cum intuiesti, ca sa putem sa folosim un termen bun de comparatie intre rezultatele noastre si alea de afara. Gen... Aceeasi pozitie la parbriz, aceleasi sinusuri, usi inchise si marea majoritate a restrictiilor prezente (in functie de clase). Nu mai enumar ca nu face sens.

Mie imi e clar ca te plimbai pe marginea baltii cu un batz in mana, si nu stiai ce sa faci cu el. Cum nu stii probabil nici ce e ala Termlab sau cum functioneaza. Ca altfel nu-mi explic de unde ai scos textul ala.

Daca te referi la nivelul competitiilor de afara si castigarea unei etape acolo, singura competitie pe care o iau ca etalon este dB Drag. In Romania nu a existat niciodata o masina suficient de bine pregatita sau cu o instalatie suficient de buna (si aici totul a fost limitat exclusiv de bugete) incat sa ne gandim macar sa emitem vreo pretentie in Top 3, la oricare dintre clasele dB Drag. Si mi-e clar ca nu ai habar ce presupune o astfel de instalatie.

dB Drag - Street A - Cea mai mica clasa de concurs - 1 x 12", 1 amplificator, 1 baterie, tot sistemul in portbagaj, sub linia geamurilor, masina 100% stock. - 160 db+

Daca stii tu vreo masina din tara cu pretentii de genul asta....

Da' eu nu sufar sa ma compar cu "aia de-afara" si nici nu prefer sa fac....nimic.... fiindca vezi Doamne oricum nu am cum sa ajung la nivelul ala. Nu cu atitudinea asta a crescut nivelul competitional.

Eu zic sa ne raportam la nivelul accesibil noua si sa-l crestem, ca sa ajungem si noi acolo unde au ajuns altii dupa 10-12 ani de munca sustinuta. Daca stii tu o cale mai usoara.... te rog sa o impartasesti.


PS: Acum 2 ani am avut ocazia sa achizitionez cu o suma modica (pentru o masina la care s-a muncit enorm timp de 6 ani de zile) un audiomobil de Extreme (dB Drag) capabil de 180db + cu un singur 18". Aveam nevoie de 2 saptamani ca sa dam un 179+ in tara si afara, avand in vedere ca la nivel european era masina Nr 1 in clasa Extreme 1-2. Aveam pana si aparatura necesara. Dar chiar nu vad unde era farmecul.

Si nu-mi spui si mie, totusi, cum faci Termlab-ul sa fie subiectiv? Daca ati ajuns sa contestati rezultate din SPL... trist, jenant si deprimant. Si comic... pentru mine.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 01:14   #209
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

Quote:
Originally Posted by Black[Angel] View Post
Faptul ca masina nu este a ta inseamna ca nu sunt banii tai investiti in ea, venind doar cu informatiile nu si cu capitalul care fie vorba intre noi este principalul motiv pentru care nu se finalizeaza anumite proiecte ale fiecaruia dintre noi.
Ce-ti place tie sa te bagi unde nu cunosti. Da-i bine si asa.

Daca am spus mai sus ce am spus inseamna ca nu-i cum spui tu aici. N-are sens sa exemplific.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 19-11-11, 11:03   #210
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Talking Re: Ganduri si trairi din audiomobilia romaneasca

- Domnule Inger Negru. Cand vorbesti de unul ca: Claudiu, Bigu, Adrian MNC, Norbi si un pic de Raidaru, Seal, Ludovic, Tibitzu, Dolha etc. de reparatile lui MGM ar trebui sa tremuri.
Vorbesc de baietii cu care m-am intalnit nu de legende.

Claudiu in industria CAR AUDIO
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine0560.jpg
Views:	49
Size:	436.4 KB
ID:	2229946  
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -