Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-09-08, 19:47   #1
timestoper

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default raliul avram iancu 20-21 septembrie

www.raliulavramiancu.ro

pe site veti gasi intr-o zii sau 2 mai multe detalli ....momentan cam 50 de masini inscrise ,speram la cat mai multe........va fii un raliu greu de macadam cu lupte interesante la toate clasele la cluj urmand a se stabilli probabil campionii la unele dintre ele.....
vineri 19 superspeciala in parcare la iulius malll......
__________________
SPIDER SHOP shop@spidertuning.ro for details call 0744.574905
timestoper is offline  
Old 10-09-08, 21:17   #2
sfigmo

Stage 5
 
sfigmo's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of:
[Moderators]
[TIME SQUAD]
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

Asta-i reclama mascata !!!
sfigmo is offline  
Old 11-09-08, 01:28   #3
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

cine ma face si pe mine cu o "camila"?
tekno is offline  
Old 12-09-08, 19:52   #4
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

Nu stiu unde ai vazut tu ca e superspeciala vineri, ca pe site scrie in planul orar doar sambata/duminica
bebeko is offline  
Old 12-09-08, 20:40   #5
timestoper

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

nu am vazut ........stiu....poti sa ma crezi pe cuvant......pa
timestoper is offline  
Old 12-09-08, 21:11   #6
bebeko
Peugeot Driver

Stage 5
 
bebeko's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 530
Member of:
[SKODA]
[PEUGEOT]
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

Stii cumva si la ce ora ???
bebeko is offline  
Old 13-09-08, 21:49   #7
timestoper

Stage 3
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 162
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

cred ca de la 7 ,+ -,o ora ....urmeaza a fii stabilit.........oricum cred ca o sa fie ceva misto......sambATA nu stiu inca cum sunt probele noi ,iar duminica jumpuri prin livada si sus spre ciurila pe vechea "superspeciala" care se face dus intors........
timestoper is offline  
Old 17-09-08, 10:21   #8
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

68 de echipaje s-au inscris oficial la Raliul “Avram Iancu - Ecomax”, termenul limita de depunere a cererilor expirand luni, 15 septembrie, la ora 20,00. Concurentii vor alerga pe niste probe absolut noi, dupa cum a tinut sa sublinieze directorul organizatoric al raliului, dl. Dacian Banca, in conferinta de presa de astazi:”Raliul Avram Iancu- Ecomax a fost schimbat anul acesta. Am gasit probe care nu s-au mai parcurs niciodata, probe de munte, trei segmente de drum fiecare cu alta configuratie, care vor fi parcurse de mai multe ori sambata. Suprafata este buna si aceste probe nu pun probleme din punct de vedere al securitatii, chiar daca sunt inguste si nu sunt prea multe locuri de parcare. Ne-am straduit sa organizam cat mai bine acest eveniment intr-un timp destul de scurt, am gasit, din fericire, sprijin atat la Consiliul Local Cluj Napoca cat si la Consiliul Judetean Cluj si am gasit intelegere la conducerile celor trei comune prin care vor trece concurentii: Capus, unde va fi organizat si parcul de service o zi intreaga, Rasca si Ciurila. Primarii au inteles ca Raliul “Avram Iancu – Ecomax” va aduce si o popularizare a comunelor pe care le pastoresc. Duminica avem cea mai spectaculoasa parte a probei de anul trecut din livada, partea de final cu celebrele saritori si o reeditare a primei super-speciale din automobilismul romanesc, declarata astfel in 1994, daca imi amintesc bine: drumul de pe platoul din Faget spre laclul Micesti. Si sa nu uitam ca vineri seara avem “Iulius Mall Show”, o proba-spectacol asemanatoare cu cea de la Transilvania Rally Show. Timpii nu conteaza in clasament, dar participarea echipajelor este obligatorie, este o proba facuta pentru publicul clujean care nu poate sa ajunga pe probele raliului” spune Dacian Banca.

Danny Ungur a participat la conferinta de presa de astazi in calitate de organizator: “Nu va fi un raliu usor, vor fi 475 de kilometri de parcurs timp de trei zile. In calitate de organizator prin Clubul Sportiv “Danny Ungur Racing” dar si prin Napoca Rally Team nu pot decat sa imi doresc decat ca acest raliu sa aiba o nota cat mai mare. E o etapa in care se poate decide titlul de campion national absolut, titlul grupei A, al grupei H si poate chiar al Cupei Dacia Ursus, o etapa extrem de importanta in campionat. Si la Iulius Mall va fi spectacol, speram sa vina multa lume. Se pare ca si vremea va tine cu noi, meteorologii anunta ca precipitatiile vor inceta incepand de joi seara, va fi un raliu frumos si spectaculos” a incheiat Danny Ungur.

Bogdan Marisca a tinut sa sublinieze ca implicarea Napoca Rally Team in organizarea Raliului “Avram Iancu – Ecomax”, nu impieteaza asupra egalitatii de sanse, pilotii clujeni neavand nici un avantaj fata de ceilalti concurenti: “Noi, sportivii Napoca rally Team ne-am implicat cat mai putin in ceea ce priveste organizarea directa. Aceste indatoriri au cazut in sarcina staff-ului tehnic si organizatoric al echipei, a celorlalti colegi, noi, pilotii am decis sa nu avem legatura cu probele speciale si sa pastram astfel sanse egale pentru toti participantii. Sper ca spectacolul sa fie pe masura asteptarilor publicului clujean, atat pe probele speciale, cat si la “Iulius Mall Show”. In alta ordine de idei, vreau sa mai spun ca asocierea cu firme serioase, de prestigiu, nu poate decat sa ne maguleasca, sa ne oblige”, a declarat Bogdan Marisca.

Directorul general al Ecomax General Investments, sponsorul principal al competitiei, domnul Marius Dascal, a dorit sa scoata in evidenta colaborarea deosebita dintre firma pe care o conduce si organizatorii Raliului Avram Iancu. “Suntem mandri ca putem sustine o parte din Napoca Rally Team, mai exact echipajul Daniel Ungur/Petru Jucan. In mai putin de un an am reusit sa punem si noi umarul la promovarea sportului cu motor din Cluj printr-o colaborare fructuoasa cu Motorhome - Napoca Rally Team si, mai apoi, cu Napoca Rally Team. Avem asadar acumulata ceva experienta, acesta este al doilea raliu, am trecut si peste doua rally-show-uri. Sper ca si editia din acest an a Raliului “Avram Iancu – Ecomax” sa se desfasoare in conditii bune si sper ca acesta cooperare sa continue in viitor si in alte proiecte si alte evenimente automobilistice. Urez succes tuturor competitorilor, dar mai ales echipajelor Napoca Rally Team”, a incheiat dl. Marius Dascal.

Raliul “Avram Iancu – Ecomax” se va desfasura in perioada 19-21 septembrie la Cluj. Sunt programate 12 probe speciale, 8 sambata si 4 duminica, insumand 139,7 de kilometri de macadam. Vineri, 19 septembrie, de la ora 19,00, este programata “Iulius Mall Show”, o proba super-speciala in parcarea Mall-ului din cartierul Gheorgheni, parte integranta a programului raliului, chiar daca timpii obtinuti de concurenti nu vor conta in clasamentele finale ale competitiei.
Kent8 is offline  
Old 17-09-08, 17:17   #9
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

5. Participarea la Iulius Mall Show este obligatorie, startul probei fiind programat vineri, 19.09.2008, la ora 19.30
Kent8 is offline  
Old 18-09-08, 16:32   #10
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

Superspeciala va fi in parcarea de jos de langa lac? sau unde gasesc ei 750 de metrii de proba speciala acolo? ?
RA_2fast4u is offline  
Old 18-09-08, 18:50   #11
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

acolo acolo
ii facut sa tina la dincolo ca cusca lui ala care are grija de parcare, aia alba din fata de la ise, pana la vechea baza sportiva de la cug(cred)
ii un triunghi traseul...dar nu mai gasesc poza
Kent8 is offline  
Old 18-09-08, 21:40   #12
smoke
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
smoke's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 942
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

pune-ti un un program compelt.. pe cele 3 zile..
smoke is offline  
Old 18-09-08, 22:54   #13
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

http://www.raliulavramiancu.ro/documente/plan_orar.xls


http://www.raliulavramiancu.ro/
Kent8 is offline  
Old 20-09-08, 15:54   #14
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

Raliul Avram Iancu - Ecomax - PS1
Prima proba speciala, Ecomax 1, s-a incheiat.

The first stage, Ecomax 1, has ended.

Clasament PS1: Szabo 9:10.5; Miettinen 9:16.5; Marisca 9:23.6; Tempesta 9:30.8; Girtofan 9:38.2; Ungur 9:40.2; Porcisteanu 9:47.8; Cismaru 9:52.0 Aur 10:10.3

Girtofan: Am lovit directia, avem directia stramba We had a hit and damaged the steering
Tempesta: Deocamdata e OK, insa raliul este la inceput It is OK for now, but the rally has just started
Marisca: Drumul e foarte periculos si foarte alunecos, am lovit roata dreapta fata si am ajuns la sosire pe pana The road is very slippery, we had hit the right hand front wheel and had a puncture
Miettinen: OK, specialitatea mea It was OK, my speciality
Szabo: E foarte, foarte greu de stapanit masina pe acest traseu It was very hard to control the car on this stage
Mihalache: A avut probleme la motor(un furtun sarit la turbo) Had engine trouble(A turbo hose broke loose)
Ungur: Foarte noroios,greu de controlat Very muddy, hard to control
Porcisteanu: Nu mi-a placut, am avut suspensii foarte moi Didn't enjoy the stage, had very soft suspension settings
Mihai Leu - abandon tehnic pe etapa Mihai Leu - retires before the stage
Kent8 is offline  
Old 20-09-08, 15:55   #15
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: raliul avram iancu 20-21 septembrie

Raliul Avram Iancu - Ecomax - PS2
A doua proba speciala a raliului, Inteltrade 1, in lungime de 9,1 km s-a incheiat. Gergo Szabo a fost din nou cel mai rapid, marindu-si avansul in fata lui Jarkko Miettinen la 8.0 secunde.
The second stage of the rally, Inteltrade 1, 9,1 km of length, has ended. Gergo Szabo was the fastest again and now leads with 8 seconds ahead of Miettinen.

Clasament PS2: Szabo 8:02.7 Miettinen 8:04.5; Marisca 8:10.3; Tempesta 8:16.0; Porcisteanu +16.7; Girtofan 8:21.8; Ungur +24.9; Mihalache +28.9

Girtofan: Probleme cu directia, roata stanga fata e inchisa prea mult si gliseaza Problems with steering, the left hand wheel is too closed and the car slides
Tempesta: Proba foarte alunecoasa The stage was very slippery
Marisca: O proba foarte grea, nu mi-a placut ritmul in care am mers A very slippery stage, I didn't like the rhythm I had
Miettinen: Proba foarte alunecoasa Very slippery stage
Szabo: Proba a fost OK, sunt multumit de ritmul avut, conditiile au fost grele The stage was OK, I am happy with the rhythm I had, the conditions were difficult
Mihalache: Proba foarte alunecoasa Very slippery stage
Ungur: Proba a fost diferita fata de recunoasteri The stage differred from the recce
Porcisteanu: Proba alunecoasa, avem mici probleme la motor Slippery stage, we are having small engine problems
Aur: Probleme cu setarile diferentialului Had trouble with the differential setup

Clasament dupa PS2: Szabo 8:02.7; Miettinen +8.0; Marisca +20.9; Tempesta +33.8; Girtofan +47.0; Porcisteanu +54.2; Ungur +54.2; Cismaru +1:22.1
Kent8 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -