Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 04-03-13, 20:55   #1
ovidiu95

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Ce masina m-ati sfatui sa aleg ?

salut tocmai m-am apucat de scoala de soferi si dupa ce iau carnetul as vrea sa-mi iau si eu o masina, cam pana in 12000 e. Ce masina mi-ati recomanda ?
ovidiu95 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 00:05   #2
sabothor

Stage 4
 
sabothor's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 296
Default Re: Ce masina m-ati sfatui sa aleg ?

In cazul in care asta nu este doar un alt post pus la misto (ca deh, nici nu e plin forumul), si avand in vedere faptul ca nu ai dat niciun fel de detaliu, cu exceptia pretului (motor, tractiune, caroserie, an, marca, etc), iti recomand sa intri pe binecunoscutul site auto din vitan si sa selectezi doar pretul maxim 12,000. Apoi iti alegi ce masina vrei. Sunt sigur ca vei gasi ceva care sa-ti placa in banii aia.
__________________

BMW 328ci (E46) / Topaz Blue / Modena Heritage Nappa Leather
BMW 320i (E36) ///M-Technick II Motorsport
EX: Opel Astra Coupe ЪERTONE
Disclaimer: Posts written by me are my views, ideas and opinions only, and should not be taken as facts, unless stated otherwise, or as trying to force my views on others! Thanks!
sabothor is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 16:07   #3
ovidiu95

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 3
Default Re: Ce masina m-ati sfatui sa aleg ?

pai eu m-am gandit la un audi a4 2007-2008... sau un bmw seria 1 de prin 2010 . Dar totusi vw shirocco l-asi alege in secunda 1 doar ca pentru unul bun imi trebue mai multi bani.
tu ce masina ai alege ?
ovidiu95 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 22:06   #4
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Ce masina m-ati sfatui sa aleg ?

In banii aia ai multe variante interesante. Depinde in principiu ce vrei tu de la viata. 2/4 usi ? diesel/benzina? masina mica/mare/suv? intretinere mica/masina mai deosebita.

Trebuie sa iti gasesti niste prioritati.

Tinand cont ca abea ai luat carnetul eu nu m-as duce pe bugetul maxim, si un motor de maxim 150 de caluti.

Eu sa fiu in locul tau, fiind incepator tanar in floare, as face o extravaganta si mi-as lua o decapotabila cu pret mai mic (sub 10k) si dupa 1-2 ani cand mai acumulezi experienta si te mai plictisesti de ea as schimba-o cu ceva mai serios. Arunca o geana dupa un megane coupe-cabrio (dupa 2004) preturi foarte bune, sau un astra tot coupe-cabrio, gasesti lejer la ~9000.

Daca nu m-as orienta spre un hatchback.

Daca banii nu sunt o problema, exista si varianta de seria 3 modelul post 2009, sau passat CC, care le gasesti cam la banii aia, dar daca le lovesti dupa iti cam smulgi firele de par.

Dar sugestia colegului e cea mai buna, intrii pe autovit, iti setezi niste criterii generale si iti faci o idee de ce vrei
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 25-04-13, 20:25   #5
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Ce masina m-ati sfatui sa aleg ?

subscriu la cele scrise mai sus de colegul nostru .
In conditiile in care doar acum ti-ai luat carnetul ( si ai varsta maxima de 25 ani ) cred ca cea mai bestiala masina ar fii o decapotabila .
ca prima masina nu as alege una de 12 000 euro ......
__________________
2006 Mitsubishi Outlander 2.0L 4x4
2002 BMW E39 2.0L
1980 Fiat X1/9 1.3L-UT
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 28-04-13, 20:51   #6
Fixius


Stage 5
 
Fixius's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 3,976
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[MERCEDES]
[VW]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: Ce masina m-ati sfatui sa aleg ?

te poti orita pe ceva sigur, in ziua de azi bolizii sunt pe mana la toti retardatii iar daca-ti iei un cabrio sau ceva sport nu te vad facaduti famile...

orienteazate dupa un suv care sa-ti expire incredere maxima in caz de impact
diesel si cu cutie automata pt a nu avea probleme cu volanta si ambreajul la o masina second

suv, pe cat posibil sa fie japoneza, in cel mai rau caz nemteasca...
__________________
Fixius is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -