Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 25-02-10, 16:44   #16
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

poate putin off topic:

nu inteleg de ce la noi tre sa cumperi bilet? poate unii dintre voi imi veti raspunde ca nu se poate ca si in alte tari sa platesti la sofer ca e aglomeratie. Acum vin si va povestesc cateva lucruri. Vara asta am avut ocazia sa merg in Palma de Mallorca. Surpriza insa a venit acolo de la mijloacele de transport in comun, care erau foarte asemanatoare ca stil cu ale noastre, atat ca erau mai ingrijite si mergea aerul conditionat. Insa acolo cumperi biletul direct de la sofer. Si va spun ca si acolo am stat inghesuit exact ca si pe 6-le nostru sau pe 35. De abia puteam respira. Insa oamenii toti urcau pe usa din fata si plateau, iar la coborare se foloseau usile de la mijloc si spatele autobuzului. Oare de ce la noi mai trebuie platite alte cateva zeci de persoane care vand bilete, controleaza, in loc sa puna mecanisme automate de crtela si plata la sofer. Astfel s-ar reduce considerabil costurile....cred ca nu se prea vrea, desi e absurd, fiindca asa ar avea profitul mai mare.
__________________
it\'s never fast enough
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 18:48   #17
jmf_

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 146
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

Ca sa nu stai prea mult in statie?
jmf_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 07:39   #18
underline

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 39
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

e perfect adevarat ce zice vali..dar nu are rost sa ne batem capul. si cand ii vad pe controlorii aia ce aere au ei de oameni foarte importanti si sunt "ciumegi"..mai vad din cand in cand ca se iau de o fata si arata ei cat sunt de marinimosi ca nu ii dau amenda. in arad acum cativa ani, "bocterii" au prins n tiganel fara bilet. deja au inceput sa faca figuri, iar la 10 metri erau verisorii acestuia. sa vezi ce mama de bataie au luat acest controlori ca nu stiau pe unde sa mai fuga iar toti din autobuz au zis ca nu au vazut nimic )
asa ca off topic.

ca sa nu mai vorbesc de nesimtirea a peste 70-80% din soferii de bus, zici ca ei stapanesc soselele.
underline is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 08:49   #19
HardWorker

Stage 5
 
HardWorker's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 683
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

va plangeti de multe chestii din tara asta pt ca asa ati fost obisnuiti si de catre cei mai in varsta,nu ca v-ar deranja pe voi niste treburi cu adevarat importante.
sunt multe chestii de care se pot plange romanii insa nu cred ca s-ar numara printre ele si faza asta cu mij de transport in comun despre care vorbeati mai inainte si nici un oras mare nu foloseste acest sistem de taxare pt biletwe mia putin in zonele mai rurale cum spuneati mai sus.ar fi o bataie de joc la aglomeratia de la noi din oras sa taxezi biletul la intrare in bus.
HardWorker is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 09:45   #20
flip
Ford Driver

Stage 3
 
flip's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 143
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

Eu am mers prin Belgia mai mult cu autobuzul, acolo e acelasi sistem: platesti la sofer. O chestie foarte faina era ca avea un aparat care-l ajuta sa sorteze monedele ce le primea si sa dea rest mai rapid. Mergea foarte repede, daca n-avea careva bani foarte mari.
Da' nu vad cum ar merge asta intr-o tara ca a noastra
flip is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 12:41   #21
underline

Stage 2
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 39
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

asta nu e aglomeratie deloc. spania, anglia, franta, acolo sa vezi aglomeratie si ei asa fac. in toata tara numai in bucuresti daca este o oarecare aglomeratie din cauza semafoarelor de kakao, insa in cluj este aglomerat doar la 7:30, 12-13 si 16-16:45...in rest se circula chiar lejer
underline is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 13:34   #22
vali_cd

Stage 3
 
vali_cd's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 147
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

Quote:
Originally Posted by HardWorker View Post
va plangeti de multe chestii din tara asta pt ca asa ati fost obisnuiti si de catre cei mai in varsta,nu ca v-ar deranja pe voi niste treburi cu adevarat importante.
sunt multe chestii de care se pot plange romanii insa nu cred ca s-ar numara printre ele si faza asta cu mij de transport in comun despre care vorbeati mai inainte si nici un oras mare nu foloseste acest sistem de taxare pt biletwe mia putin in zonele mai rurale cum spuneati mai sus.ar fi o bataie de joc la aglomeratia de la noi din oras sa taxezi biletul la intrare in bus.
uite cred ca nu ai citit cu foarte mare atentie topicul meu si de aceea interpretezi gresit. vorbeam de aglomeratii similare cu cele de la noi, insa ei pot sa fie civilizati, dar noi nu, ca noi nu avem rabdare...in plus acolo autobuzul statea tot atata timp oprit in statie...gandestete ca in timp ce unii urca, ceilalti coboara...deci e de fapt mai eficient
vali_cd is offline   Reply With Quote
Old 27-02-10, 14:05   #23
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

Zicea careva de profit. Crezi ca le pasa? Nu e firma privata si 'trebuie' sa aiba cat mai multi angajati ca altfel nu merge nepotismul.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 28-02-10, 02:23   #24
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

Totul tine de nivelul de educatie al populatiei , poate odata cu generatia noasta se v-or schimba unele lucruri .
In general Europa e un continent educat , suntem pe drumul cel bun , mai trebuie sa treaca insa cativa ani ( poate o generatie)

Trebuie sistemul pus la punct , si poate tranzita se v-a face repede.
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -