Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Cluj

Reply
 
Thread Tools
Old 30-01-10, 00:23   #1
Black Fire

Stage 1
 
Black Fire's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 17
Default de ce sa nu circuli cu autobuze

eram aseara in autobuz stateam linistit compostasem biletu..., vine controloru ii dau biletu, cica nu ii bun, e adevarat ca nu o prea mers compostoru da reusisem sa il fac, ma dau jos era inca o fata care a patit exact acelasi lucru, insa desteptii tot mi-au dat amenda, din pacate apucasem sa scot si abonamentul pt ca credeam ca era bun inca, si scapam asa, din pacate a reusit numai sa scoata numele si seria buletinului, am semnat procesul ca cica daca nu intra direct pe impozit si nu pot sa platesc impozitul pana nu platesc amenda, luni cica sa ma duc sa fac contestatie, insa ce pot sa fac?, amenda in ruptu capului nu o sa o platesc si nu as prea vrea sa ajung in judecata


P.S.: de ce oare a trebuit eu sa merg cu troleul?


scuze daca nu am postat bine dar am postat la cluj pentru ca poate cineva are vreo idee despre prostiile de genul
Black Fire is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 02:10   #2
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

Am patito si eu dar m-au lasat fara amenda ,s-a intamplat in urma cu aproape 5 ani,mi-au dat o bucata de hartie care s-a compostat perfect ,mi-au cerut datele s-a dus tata sa ma legitimeze si au zis ca totul e in regula
__________________


viata e plina de suisuri si coborasuri pentru mine ce e important e sa ma simt bine si sa imi traiesc viata la maxim
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 09:44   #3
jmf_

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 146
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

De ce nu vrei sa ajungi la judecata? E simplu si fain Depui o contestatie la ei la sediu si apoi astepti citatia la tribunal. La contestatie anexezi biletul compostat (asa cum e) plus scrii exact in contestatie ce s-a intamplat, cu cat mai multe detalii. De asemenea sa scrii ce ceri (ori anularea amenzii ori transformarea in avertisment - aici poate ai mai multe sanse). La infatisare mai mult ca sigur ca de la ei n-o sa se prezinte nimeni si o sa castigi. Probabil va dura destul de mult "procesul" (la mine a fost cam 1 an), dar what the hell, macar nu le platesti nimic.
jmf_ is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 10:12   #4
Babutz

Stage 5
 
Babutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 444
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

pe vremuri ..am patit si eu.. dupa ce ca am apasat ca tampita cu 2 maini )) si nu s`a compostat ..am luat si amenda ..
ieri am fost cu troleul si am patit same..dar nu a venit nimeni in control
de data asta se schimba putin treaba ...i`l bagam pe gat ))
__________________
Cum sa faci un BAN pe net !
Babutz is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 10:16   #5
Black Fire

Stage 1
 
Black Fire's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 17
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

nu vroiam sa ajung in tribunal ca nu am bani de judecata si cine stie ce sfantu poate pierd, ca doar traim in romania
Black Fire is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 10:18   #6
Babutz

Stage 5
 
Babutz's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 444
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

Quote:
Originally Posted by Black Fire View Post
nu vroiam sa ajung in tribunal ca nu am bani de judecata si cine stie ce sfantu poate pierd, ca doar traim in romania
ai tu dreptate.. ))
cand vezi si ce oameni sunt.. majoritatea cu seminte in buzunar,mancau in troleu..au jignit si lumea ca noah ei sunt smecheri.. so.. la ce dracu sa ne asteptam de la ei?
Babutz is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 10:24   #7
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

... am un prieten ce merge zilnic cu autobuzu la lucru, nu isi face niciodata bilet, cand vine controloru... le zice ca nu are si se intoarce, cateodata scapa.. cateodata nu)
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 12:47   #8
vlad_VSV

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,341
Member of:
[Moderators]
[Fiat]
[2 Roti]
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

Exact cum o zis si jmf , contestatie (martor tipa daca mai o gasesti) si astepti citatia acasa , te duci la tribunal , garantat nu vine nimeni de la ei , stiu pe cineva care a patit la fel , nu era vinovat si a ajuns la tribunal si nu s-a prezentat nimeni de la ei... i-a castigat . Inca o data nu fa prostia sa platesti amenda , daca nu esti vinovat ! Succes !

Last edited by vlad_VSV; 30-01-10 at 12:49.
vlad_VSV is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 21:28   #9
Black Fire

Stage 1
 
Black Fire's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 17
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

asa o sa fac MS! , numa daca se prezinta cineva la tribunal mie mie ca na, totusi si ei erau 2 controlori si si noi 2 inculpati si oare cu cine or tine judecatorii? cum am mai si spus... traim in romania, te poti astepta la orice, si daca mai e sa si pierd trebuie sa cheltui si banii de judecata si amenda, desi pot cere un recurs deala sa ma mai judec odata, dar nici timp nici bani nu am momentan oricum sa mai postez luni dupa ce ma duc sa fac contestatia si va zic ce s-a intamplat :w00t:



P.S.: de tipa nu e problema ca i-am luat numarul ca eram sigur ca o sa imi trebuiasca la ceva deci daca e de judecata va fi si ea prezenta , sper sa nu ma trezesc cu cine stie ce prostii pe cap, oricum de acuma veci nu mai imi cumpar, astazi am cumparat ultimul bilet, si l-am refacut in photoshop, am mutat cate-va cifre ca sa difere seriile si am luat un cutit ca sa apas pe serie ca aia e pusa cu stampila, am rugat un prieten care e grafician (deci le are cu deosebirile) sa imi spuna care e cel adevarat si care e cel fals, si ghiciti... nu a putut sa isi dea seama, sunt niste prostii fara rost ma apuc de productie proprie de bilete de calatorie

Last edited by Black Fire; 30-01-10 at 21:33.
Black Fire is offline   Reply With Quote
Old 30-01-10, 22:20   #10
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

vezi grija la patratelu ala din mijlocu biletului (timbru) daca dai cu mana pe sub el isi schimba culoarea
zN3u is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 12:18   #11
Black Fire

Stage 1
 
Black Fire's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 17
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

de ala roz zici nu? , pe biletul meu original nu se schimba nimic
Black Fire is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:41   #12
zN3u

Stage 5
 
zN3u's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 642
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

da ala roz sau cate unu e albastru iar cand dai cu mana pe el se face alb am incercat si eu sa fac si m-am gandit chiar si la abonament dar na sti cum e nu prea mi-e sa ma joc cu minuni deastea abea astept sa scap de ele autobuze aglomerate pline de putori si figuranti + oameni care te ajuta sa iti usurezi buzunarele .
zN3u is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 22:47   #13
Black Fire

Stage 1
 
Black Fire's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 17
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

am bilet real si nu se face alb nici cum, e deala roz
Black Fire is offline   Reply With Quote
Old 31-01-10, 23:45   #14
HardWorker

Stage 5
 
HardWorker's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 683
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

pe mine m-a prins la fel de multtre ori cu abonamentul expirat chiar fara bilet de multe ori dar.....niciodata nu am platit
daca ajungi la tribunal nu are nimeni treaba cu tine si nu ai nimic de suportat consecinte...stai in sala vreo jumatate de ora apoi te striga si iti zice sa mrgi acasa linistit

totusi motivul principal de la numele topicului....eu nu as umbla cu troleul din cauza....gripei porcine:P
HardWorker is offline   Reply With Quote
Old 01-02-10, 15:39   #15
flip
Ford Driver

Stage 3
 
flip's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 143
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
Default Re: de ce sa nu circuli cu autobuze

daca ajungi la tribunal cu asa ceva nu ai nimic de platit in caz ca pierzi (nu stiu denumirea legala a tipului asta de proces dar cam asa sta treaba)..

am patit si eu cu bilet compostat gresit, si 2 destepti care au vrut sa-mi dea amenda, dar dupa discutii, prelungite, neurmate de prezentarea buletinului, nu mi-au dat nicio amenda

am patit ca alti 2 destepti sa-mi dea amenda ca li se parea fals abonamentul, ca era scris mai gros numarul liniei..am fost la ei la sediu si s-a rezolvat rapid...
flip is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -