Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-11, 20:12   #31
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Protest rovignieta

Vineri am avut ceva treaba prin Bucuresti. Dimineata la 7:30 cind am ajuns unde aveam treaba tocmai terminasera de facut niste santuri transversale pe o strada.
Seara pe la 6 cind am plecat erau asfaltate. Am crapat de curiozitate care-i miscarea incit m-am intors inapoi si am inceput sa pun intrebari, cum de e posibil.
Cica la ei astia de la inspectoratul teritorial de constructii is foarte feroce. Stau cu imprimanta de bonuri de amenda in masina si pe cine prind le imprima un top de hirtie pe loc de-i baga in faliment.

In tirgul iesilor insa lucrurile par sa functioneze total diferit. In seara asta tocmai ce era sa iau in plin hirtoapa aia de pe splai bahlui mal drept de la bosch (pe cealalta de mai incolo o stiam, ca are citeva saptamini deja). E total de neconceput in conditiile in care exista institutii sau regii care platesc oameni bu bani de la buget ca sa faca asta si de fapt nu se face absolut nimic!
mituc is offline   Reply With Quote
Old 20-11-11, 23:27   #32
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Protest rovignieta

So..azi imi iau si eu ce mai primesc prin cutia postala 90% spam....si hop o amenda?! stiam ca am fost cuminte in ultimul timp. ma asteptam totusi la una (si inca ma astept) ...in bucuresti prin august..de viteza...mi-a urlat detectorul pe langa mioritei...si aveam 80-90..iar pe sensul celalalt politia.
bun..dar sa revin la actuala..citesc...hop..ca am mers fara rovignieta...
eu?wtf? dupa ce mi-am invatat lectia acum 1 an de zile..de fiecare data cand ies din oras imi cumpar una..de 7 zile
citesc bine data...11 mai 2011 ) de acum 6 luni si un pic [iar ca sa nu se prescrie...procesul verbal a fost facut pe 7 noiembrie..cu 4 zile inaitne de a se anula]
ma uit la locatie valea lupului.. mai exact mi-a picat fisa..cand mergeam la Carrefour ERA [carrefour pe care eu il prefer deoarece e mai liber..mai bine aprovizionat etc]
250 ron amenda + 120 ron despagubire pentru DADR...wtf?
bun..acum asta ca asta....dar fiind "fan" carrefour era...am tot mers la el....de cel putin 100 de ori de atunci...si da..fara rovignieta..ca in pana mea e la 100 de metri de indicatorul de iasi..ptr mine tot in iasi
..ca sa nu mai zic ca pana acu o luna credeam ca amenzile ptr rovignieta sunt doar in afara localitatilor nu si in ele [insa cica doar in resedintele de judet]
deci ma pot astepta la un teanc de vreo 50-60 de amenzi de astea din mai pana acum..cate una pe saptamana, nu?
auzisem parca un caz asemanator undeva pe la tv...sper sa nu ma vedeti si pe mine la stirile de la ora 5...ca am amenzi de rovignieta de vreo 200 milioane lei vechi
nici nu stiu cum pot sa imi aflu situatia din acest punct de vedere
oricum...o sa fac contestatie...nu stiu cat o sa am castig de cauza...ci la voia judecatorului: plangerea mea o sa fie pe baza faptului ca am mers la carrefour era, nu stiam ca am nevoie de rovignieta pentru asta, iar ca dovada ca respect "legislatia" anexez toate rovignietele cumparate de mine in acest timp cand am iesit din oras..
deci..dumnezeu cu mila :nuke:
__________________
Honda Civic 5D GT - 2011

Last edited by Hyperyon; 20-11-11 at 23:33.
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 22:27   #33
alex_maf2007

Stage 4
 
alex_maf2007's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 190
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Protest rovignieta

hyperion nu esti singurul care a iesit pana la carrefour sau metro...sper sa nu-mi apara si mie)
alex_maf2007 is offline   Reply With Quote
Old 21-11-11, 23:01   #34
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Protest rovignieta

Din cite stiu camera aia e la toyota, deci tre' sa treci mult de metro ca sa ajungi acolo. Si acolo esti pe europeana in afara lcalitatii, deci...
mituc is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 14:23   #35
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Protest rovignieta

mituc, nu exista nici o camera fixata la iesire din iasi(sursa sigura), ci doar un logan alb sau duba de la ARR care vine cu asa zisele camere... pe care le'am intalnit si la borcan si vis-a-vis de toyota.

asa arata:
__________________
https://img515.imageshack.us/img515/728/lcosignature.jpg
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 22-11-11, 20:32   #36
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Protest rovignieta

si pe proces verbal scrie clar "Valea Lupului"..acolo nu mai e valea lupului la toyota..e letcani de acu
in ce priveste locatia camerei..nu am nici un dubiu ca e inainte de a ajunge in rondul cu era pe partea stanga cum vii dinspre iasi [pe celalalt sens adica]
deseori am vazut masina politiei..duba arr pe acolo si controla tiruri
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 25-11-11, 21:39   #37
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Protest rovignieta

ai dreptate...este si un indicator pe care scrie iasi ...pana acolo ai voie sa mergi cu masina fara rovinieta...

Quote:
Originally Posted by Hyperyon View Post
si pe proces verbal scrie clar "Valea Lupului"..acolo nu mai e valea lupului la toyota..e letcani de acu
in ce priveste locatia camerei..nu am nici un dubiu ca e inainte de a ajunge in rondul cu era pe partea stanga cum vii dinspre iasi [pe celalalt sens adica]
deseori am vazut masina politiei..duba arr pe acolo si controla tiruri
SeRee is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 21:51   #38
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Protest rovignieta

mda..din pacate am aflat acest aspect de curand...traiam cu impresia ca in localitati in general nu trebuie rovinieta
dar asta e..acest proces verbal il contest...desi sunt slabe sanse sa iasa castig de cauza...dar nha incerc..merg pe situatia ca "nene...cand ies din localitate imi iau rovinieta..uite am roviniete din iulie..august etc vreo 5...roviniete luate inainte sa imi faca astia proces verbal. acolo nu stiam.."
si merg la "atitudinea" lor...insa sa nu ma mai trezesc cu inca vroe 20 ca tot am mers la era...
legi si reguli de ***..puteau sa puna si ei camera unde zice mituc...pe la toyota..ca nha..acolo clar ca plecam din localitate fara rovinieta..dar o pui asa inainte de carrefour..metro etc...e bataie de joc.
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 26-11-11, 23:57   #39
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Protest rovignieta

Pai cum era...in intravilanul localitatilor resedinte de judet si municipiilor nu este nevoie de rovinieta...

Daca esti pozat in afara...esti vinovat 'sadea'.Daca nu...cere-ti drepturile!
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-11, 00:10   #40
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Protest rovignieta

legal ei au dreptate..am trecut de indicator de iasi...te-ai ars...
moral ..nu stai cu camera la 100 de m de indicator mai ales cand ai un carrefour langa
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -