Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 09-10-11, 18:12   #1
florin_nms

Stage 2
 
florin_nms's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Protest rovignieta

Salutare la toata lumea
Sunt unul dintre cei care ca multi altii dintre Romanii care circula mult pe drumurile patriei detin rovignieta pe un an de zile. De la inceputul anului pana astazi am reusit sa rup 3 jante, 2 cauciucuri, bucse, amortizoare,pivoti si nu in ultimul rand multi nervi.
Propunerea mea este urmatoarea!
Sa stabilim o data fixa in care sa ne intalnim toti cei care avem jante indoite,rupte la fel si anvelope pe care sa le depunem in mod organizat si in liniste in fata primariei, si CNADNR. Banuiesc ca daca acest lucru se face in toata tara simultan atunci va fi de efect sper eu.
Cu datul in judecata nu prea merge deoarece nesimtitii te pun sa vii cu 10.000 de probe pentru a tegiversa dosarele.
E timpul sa facem ceva.
Astept propuneri din partea voastra si rog si adminii sa ma ajute in cazul in care vreti sa facem ceva.
Vreau sa mentionez faptul ca nu vreau si recomand totodata sa nu incalcam spatiul privat al institutiei sau sa recurgem la fapte ce contravin legii.
Bafta tuturor
Florin
florin_nms is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 18:41   #2
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Protest rovignieta

Florin, te strofoci degeaba, aminteste-ti de protestul impotriva scumpirii combustibilului, n-ai cu cine sa faci asa ceva.
Eu mi-as dori sa reluam protestele impotriva scumpirii carburantilor.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 18:46   #3
florin_nms

Stage 2
 
florin_nms's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Protest rovignieta

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
Florin, te strofoci degeaba, aminteste-ti de protestul impotriva scumpirii combustibilului, n-ai cu cine sa faci asa ceva.
Eu mi-as dori sa reluam protestele impotriva scumpirii carburantilor.
Vrei sa afli o informatie?
Motorina se va scumpi iar pana la sfasitul anului la 6 lei/l si dupa aia o sa sara iar pretul.
Anul care va veni va fi crunt.
florin_nms is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 20:28   #4
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Protest rovignieta

Un protest de genul asta are sens in totalitate. banii de pe rovignete se duc direct in bugetul companiei de hirtoape si canale, pardon, drumuri si autostrazi - spre deosebire de cei de pe carburanti dar in afara de faptul ca-s accizati de 2 ori in mare masura se cam duc la cei carora statul de hoti si idioti le-a dat gratuit petrolul tarii si care la rindul lor pastreaza trendul ascendent al pretului petrolului la nivel mondial - deci am putea zice ca "asta este".

Eu mi-am spart 3 perechi de rulmenti in 14 luni (din aprilie 2010 pina in iunie 2011). Daca nu aveam rovigneta si ar fi fost drumuri platind amenda as fi iesit mai ieftin.

Quote:
Originally Posted by florin_nms View Post
Anul care va veni va fi crunt.
De 2013 imi este cel mai frica.

Last edited by mituc; 09-10-11 at 20:34.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 20:52   #5
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Protest rovignieta

Si inca un lucru pe care-l consider important: ar trebui sa protestam impotriva folosirii incorecte si/sau ineficiente a banilor rezultati din incasarile taxelor de drum, nu impotriva taxelor propriu-zise.
Aceste taxe sint normale, drumurile care NU se fac cu ele nu sint normale. Eventuala eliminare sau micsorare a acestor taxe va oferi hotilor de la conducere inca un prilej sa se scuze cind le aratam gropile din asfalt astupate cu pietris.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 09-10-11, 21:12   #6
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Protest rovignieta

Quote:
Originally Posted by florin_nms View Post
Vrei sa afli o informatie?
Motorina se va scumpi iar pana la sfasitul anului la 6 lei/l si dupa aia o sa sara iar pretul.
Anul care va veni va fi crunt.
Stiu chesti asta, dar cum am zis atunci cand au inceput sa apara vorbe de la unele persoane ca eu si cu broasca incercam sa ne afirmam, nu ma mai intereseaza. Am sa renunt la visul de a-mi lua masina si imi aduc compressor pentru acasa si o sa ma doara in 14
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 10:02   #7
florin_nms

Stage 2
 
florin_nms's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Protest rovignieta

Tocmai aici vreau si eu sa ajung Mituc!!
Vreau ca aceste taxe de drum pe care le platim sa se regaseasca in calitattea drumurilor pe care circulam.Daca facem un calcul simplu la cati bani se incaseaza zilnic din aceste vigniete ar trebui ca in fiecare zi sa avem asfaltat un km de autostrada.
Eu protestez cu urmatorul lucru: -platesc vignieta pe un an iar in acest an sunt obligat sa platesc anvelope, jante, bucsaraie, service pentru incompetenta sau dezinteresul celor din CNADNR sau primarii.
Ajungem din nou la acea replica corecta care este..............
DACA FURI DE LA STAT E PENAL!!!
DACA TE FURA STATUL E LEGAL!!!
florin_nms is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 10:05   #8
florin_nms

Stage 2
 
florin_nms's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Protest rovignieta

Rog cu aceasta ocazie cei care vor sa ni se alature sa posteze aici daca sunt de acord si eventual propuneri.

P.S.
Sper sa nu ramanem doar la vorbe. E timpul sa ne trezim putin si sa mai scoatem si noi capul deoarece am impresia ca cei responsabili se cred cam singuri in tara asta.
florin_nms is offline   Reply With Quote
Old 10-10-11, 15:09   #9
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default Re: Protest rovignieta

macar...da macar de am iesi toti membri 4tuning....eu zic ca ar fi ok...tre sa facem ceva..sa nu ne mai fie frica ..efectiv aruncam banii...
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 12-10-11, 21:22   #10
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Protest rovignieta

cu vechime in taiat pneuri si jante indoite/cioplite in minunatul iasi..sunt de acord cu aceste forme de protest
daca ar fi si ceva mai in masa promovata 4tunning..gen campanie..ar fi si mai bine
__________________
Honda Civic 5D GT - 2011
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 12-10-11, 21:26   #11
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default Re: Protest rovignieta

ar fi ceva..si nu numai in iasi ...in toata tara..eu tocmai mi-am indreptat azi baia de ulei ..datorita drumurilor noastre buneee..
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 11:28   #12
florin_nms

Stage 2
 
florin_nms's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Protest rovignieta

Salutare la toata lumea,
Din pacate cum spune pe forum si un prieten de al meu nu avem cu cine sa facem treaba. Din cate vad eu pe aici suntem doar vreo 5 care avem aceasta problema iar restul nu. De ce spun asta? Ei bine am postat pe forum ca cei care sunt de acord sa participe sa se exprime pe aceasta sectiune. Rezultatul il vedeti si voi, asa ca eu unul m-am lamurit.
Daca totusi ne gasim vreo 30 macar care sa mai avem sange in instalatie va propun data de 8 noiembrie.
Bafta tuturor.
florin_nms is offline   Reply With Quote
Old 19-10-11, 22:55   #13
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Protest rovignieta

Va fi un traseu sau se va protesta punctual in fata primariei (administratorul drumurilor publice din iasi) si CNADNR?
mituc is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 13:37   #14
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default Re: Protest rovignieta

eu 1 is prezent da-i un gatu masi cu drumurile lor..si noi platim la greu ..
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 20-10-11, 18:06   #15
florin_nms

Stage 2
 
florin_nms's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 29
Default Re: Protest rovignieta

Eu propun sa ne intalnim in parcare la stadion sau eventual o parcare mai mare cm ar fi la casa studentilor, sa mergem in coloanala CNADNR si dupa aceea la primarie. Nu stiu ce se aude de prin tara vis a vis de preeturile la combustibili si motivul cresterilor( acelasi profit la vanzari mi mici)?
florin_nms is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -