Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

Reply
 
Thread Tools
Old 21-06-11, 15:34   #406
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by zorro6299 View Post
1 - Vreau sa montez dubla comanda ( pedale in dreapta ) pe un hyundai accent , unde & cat ma costa ?!

2 - Caut un electrician care sa-mi "rezolve " un geam electric la un polo din 2001 , la care a fost schimbat motorasul la geam / vechiu' motor avea ( cred ) un modul pe el ) pt ca asta nou are o mufa cu DOAR 2 pini , iar cel vechi avea 6 .

merci,

P.S. Credeti ca ar fi utila investitia in ideea in care vrea sa conduca si mama care a luat de curand permisu" ?

Ma gandeam sa-i montez o cutie automata / dar cred ca-i prea mare investitia /apoi m-am gandit ca ar fi mai safe si utila o dubla comanda , la care as putea renunta dupa o perioada de timp.
Electrician meserias iti pot da eu, ba chiar am doi care stiu ceea ce fac foarte bine.
Cat despre faza cu pedalierul, e inutil, sincer. Las-o se se obisnueasca asa.
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 19:34   #407
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
mai bine spargi niste benzina si mergi cu ea prin oras ca intr-o saptamana doua se invata !!
Cel mai bine! Preferabil sa conduca la ore in care traficul este mai redus si treptat sa se acomodeze. Practica e cea mai buna solutie. Te complici prea tare parerea mea... Trebuie sa se descurce si singura!
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-11, 23:22   #408
crvalx

Stage 3
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 160
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by zorro6299 View Post
1 - Vreau sa montez dubla comanda ( pedale in dreapta ) pe un hyundai accent , unde & cat ma costa ?!

2 - Caut un electrician care sa-mi "rezolve " un geam electric la un polo din 2001 , la care a fost schimbat motorasul la geam / vechiu' motor avea ( cred ) un modul pe el ) pt ca asta nou are o mufa cu DOAR 2 pini , iar cel vechi avea 6 .

merci,

P.S. Credeti ca ar fi utila investitia in ideea in care vrea sa conduca si mama care a luat de curand permisu" ?

Ma gandeam sa-i montez o cutie automata / dar cred ca-i prea mare investitia /apoi m-am gandit ca ar fi mai safe si utila o dubla comanda , la care as putea renunta dupa o perioada de timp.
eu zic sa mearga sa conduca seara 9-10 cand e mai liber,cel putin asa am facut eu in prima luna de cand am luat carnetul si dupa nu am avut treaba deloc
__________________
Vand piese auto
crvalx is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 10:25   #409
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Merci baieti pt sfaturi DAR va spun ca treaba e hoatarata , nu-i vb de cativa litri de motorina .... , la cat consuma masinutza nici nu se pune problema , dar mama a obtinut permisu" acum la 100 de ani, e incepatoare si credeti-ma n-am idee cum de i-au dat aia permis ( si din prima ) / totusi cred ca o v-a avantaja psihic inca un rand de pedale in dreapta , unde va fi cineva care s-o asiste ( chiar daca NU le v-a folosi prea des , ele trebuie sa fie prezente ) , pana v-a capata increderea ca poate si singura / + se pune problema ca nu prea are timp sa "arda gazu" prin targ doar pt practica / pur si simplu nu prea este timp liber....++ ( la cate gropi sunt + santuri , nu-ti prea vine sa umbli aiurea prin targ )

Deci intreb din nou , stiti undeva unde pot monta dubla comanda ?si la ce pret ?

* una e cand inveti sa conduci la 18 , 19 sau pana-n 35 de ani... si alta e cand obtii un permis la 50 , credeti-ma !

** cate masini de scoala au peste 100 HP ? cred ca e prea riscant ....sa confunzi frana cu acceleratia in conditiile astea, nu credeti ?! se pot intampla prea multe.... rele

Merci,

P.S. Relax n-o las prea curand singura la volan.... sunteti in siguranta ( inca )

Last edited by zorro6299; 22-06-11 at 10:28.
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 11:28   #410
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by zorro6299 View Post
Merci baieti pt sfaturi DAR va spun ca treaba e hoatarata , nu-i vb de cativa litri de motorina .... , la cat consuma masinutza nici nu se pune problema , dar mama a obtinut permisu" acum la 100 de ani, e incepatoare si credeti-ma n-am idee cum de i-au dat aia permis ( si din prima ) / totusi cred ca o v-a avantaja psihic inca un rand de pedale in dreapta , unde va fi cineva care s-o asiste ( chiar daca NU le v-a folosi prea des , ele trebuie sa fie prezente ) , pana v-a capata increderea ca poate si singura / + se pune problema ca nu prea are timp sa "arda gazu" prin targ doar pt practica / pur si simplu nu prea este timp liber....++ ( la cate gropi sunt + santuri , nu-ti prea vine sa umbli aiurea prin targ )

Deci intreb din nou , stiti undeva unde pot monta dubla comanda ?si la ce pret ?

* una e cand inveti sa conduci la 18 , 19 sau pana-n 35 de ani... si alta e cand obtii un permis la 50 , credeti-ma !

** cate masini de scoala au peste 100 HP ? cred ca e prea riscant ....sa confunzi frana cu acceleratia in conditiile astea, nu credeti ?! se pot intampla prea multe.... rele

Merci,

P.S. Relax n-o las prea curand singura la volan.... sunteti in siguranta ( inca )
O subestimezi prea mult, parerea mea, am vazut persoane trecute de 50 care conduc mai bine decat cei tineri. In fine, faci cum doresti, dar dupa mine e o cheltuiala inutila. Cat despre masini de scoala cu 100 caluti, sunt destule. :P
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 12:04   #411
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by zorro6299 View Post
Merci baieti pt sfaturi DAR va spun ca treaba e hoatarata , nu-i vb de cativa litri de motorina .... , la cat consuma masinutza nici nu se pune problema , dar mama a obtinut permisu" acum la 100 de ani, e incepatoare si credeti-ma n-am idee cum de i-au dat aia permis ( si din prima ) / totusi cred ca o v-a avantaja psihic inca un rand de pedale in dreapta , unde va fi cineva care s-o asiste ( chiar daca NU le v-a folosi prea des , ele trebuie sa fie prezente ) , pana v-a capata increderea ca poate si singura / + se pune problema ca nu prea are timp sa "arda gazu" prin targ doar pt practica / pur si simplu nu prea este timp liber....++ ( la cate gropi sunt + santuri , nu-ti prea vine sa umbli aiurea prin targ )

Deci intreb din nou , stiti undeva unde pot monta dubla comanda ?si la ce pret ?

* una e cand inveti sa conduci la 18 , 19 sau pana-n 35 de ani... si alta e cand obtii un permis la 50 , credeti-ma !

** cate masini de scoala au peste 100 HP ? cred ca e prea riscant ....sa confunzi frana cu acceleratia in conditiile astea, nu credeti ?! se pot intampla prea multe.... rele

Merci,

P.S. Relax n-o las prea curand singura la volan.... sunteti in siguranta ( inca )
Eu spun ca raspunsul e la ea. Daca ea este sigura, hotarata si stie ca poate trebuie sa ii acorzi si tu incredere. Dar, pe de alta parte, stiu si eu un caz similar: am o matusa care nu a mai condus de 30 de ani. Am fost cu ea undeva la tara si am insistat sa incerce si ea sa conduca... Era mai grav ca un incepator... nu mai stia nici sa schimbe viteza... I-a dat cu 1-a si se uita la pedale, masina s-a oprit si ea ii dadea a 2a )

Stii ce nu inteleg? de ce te mai complici? daca tot e un sofer langa ea mai bine conduce el si gata.
Daca as fi in situatia ta as lasa-o sa conduca. O pui direct in fata faptului implinit. Trebuie sa ajunga la munca? bine se urca la volan si tu stai in dreapta. esti foarte atent la oglinzile retrovizoare si pregatit sa o asisti... In cazul in care se intampla ceva deosebit ii tragi rapid frana de mana. Daca nu are viteza (ii recomanzi sa nu depaseasca 50) nu are ce sa se intample. Apropo la ce firma de asigurari ai polita? ) E mai greu la inceput pana se obisnuieste cu masina si te duci un pic cu ea cateva zile. Dupa care nu ai sa o mai dai jos din ea :P
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 13:16   #412
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Din cate stiu, dubla comanda se pune DOAR pe masinile ce sunt in regim de scoala de soferi, nu si pe altele. Singurele care se mai monteaza ar mai fi pentru persoanele cu dizabilitati locomotorii. De exemplu, ambreiajul se pune pe schimbator, etc etc. Eu zic ca ar trebui sa te interesezi mai intai daca ai voie sa montezi asa ceva pe masina, ca sa nu mai zic de omologari si costuri. De treaba propriu-zisa, te poate lamuri foarte repede un instructor. Il intrebi unde a facut el si... gata. Dar, vezi mai intai daca ai voie, nu de alta dar Doamne fereste de un accident(fie usor), o faci pe mama ta Vinovata total (plus dosar si altele)pentru ca avea sisteme neomologate montate pe masina.
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 16:40   #413
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by MihaiCsl View Post
O subestimezi prea mult, parerea mea, am vazut persoane trecute de 50 care conduc mai bine decat cei tineri. In fine, faci cum doresti, dar dupa mine e o cheltuiala inutila. Cat despre masini de scoala cu 100 caluti, sunt destule. :P
exact , mama are permis de 1 luna are 52 de ani si imi fura cheile la masina
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 22-06-11, 17:38   #414
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
exact , mama are permis de 1 luna are 52 de ani si imi fura cheile la masina
Probabil de acolo vine si curajul sau nebunia necesare in zilele noastre pentru a supravietui in trafic

"mami meu n-ar fura nici macar un fir de nisip de pe o plaja din Caraibe
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 19:23   #415
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Am nevoie de un sticker 4tuning cine are sa ma anunte! Platesc!
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 19:39   #416
IS19CIP

Stage 5
 
IS19CIP's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 546
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by MnezO View Post
Am nevoie de un sticker 4tuning cine are sa ma anunte! Platesc!
Ai PM o zi buna
IS19CIP is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 19:42   #417
Jockers

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 478
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

cip..vreu si eu stiker...am ajuns in iasi :d
Jockers is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 19:52   #418
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by Jockers View Post
cip..vreu si eu stiker...am ajuns in iasi :d
nu mai are unde face comanda...topicu cu stickere a si fost inchis....asta i-a spus si lui mnezo in pm
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 19:52   #419
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by IS19CIP View Post
Ai PM o zi buna
Vreau si eu! :P Erai cumva aseara pe la 1 prin Copou pe la stadion?
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-11, 19:59   #420
IS19CIP

Stage 5
 
IS19CIP's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 546
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Ajutor între ieşeni: întrebări şi răspunsuri de orice fel.

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
Vreau si eu! :P Erai cumva aseara pe la 1 prin Copou pe la stadion?
Din motive ce tin de Forumul 4TUNING Iasi Stickerele nu se pot acorda membrilor care nu sunt mai vechi de 1 an . Sper sa nu va suparatii.. asta este trb .. O zi buna
__________________


TRACTARI AUTO NON-STOP TEL : 0743 635 005
IS19CIP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -