Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-11, 15:53   #5806
MnezO
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
MnezO's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,273
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
[MERCEDES]
[ALFA ROMEO]
[4Rally]
[HP Racing Team ]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Foarte Bine. Poi iti doresc succes !
MnezO is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 15:25   #5807
Omulmare

Stage 2
 
Omulmare's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

what's happening forum? am pus mana nu demult pe un passat 1.9 tdi din 2004 ce parere aveti despre masina asta? are potential? cam grelutza ce-i drept.. eu apreciez foarte mult ceea ce faceti voi pe-aici si nu doar pe-aici, ci si pe la competitii care din voi mai participa... ideea-i ca eu mi-am propus si sunt cat de cat pregatit sa investesc in masina asta insa am nevoie de indrumator sau indrumatori priceputi. as vrea mai incolo sa ma inscriu si intr-un club numai ca nu prea stiu care si cum... in fine astyept raspunsuri
Omulmare is offline   Reply With Quote
Old 23-07-11, 15:33   #5808
TuningBoy

Stage 5
 
TuningBoy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 699
Member of:
[FOTO]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

In alta ordine de idei....

https://vimeo.com/26797540

TuningBoy is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 02:00   #5809
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Omulmare View Post
what's happening forum? am pus mana nu demult pe un passat 1.9 tdi din 2004 ce parere aveti despre masina asta? are potential? cam grelutza ce-i drept.. eu apreciez foarte mult ceea ce faceti voi pe-aici si nu doar pe-aici, ci si pe la competitii care din voi mai participa... ideea-i ca eu mi-am propus si sunt cat de cat pregatit sa investesc in masina asta insa am nevoie de indrumator sau indrumatori priceputi. as vrea mai incolo sa ma inscriu si intr-un club numai ca nu prea stiu care si cum... in fine astyept raspunsuri
Are potential,depinde ce vrei sa ii faci,dar o resoftare la motor si o problema e ca si rezolvata...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 11:06   #5810
Omulmare

Stage 2
 
Omulmare's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

da e buna ideea cu resoftatul. dar prima si prima data ma gandeam sa-i schimb suspensia. doar ca as vrea ceva reglabil. pe langa reglarea pe inaltime si rigiditate, as vrea sa pot regla si unghiul de cadere al rotilor, dar si unghiul celalalt nu stiu cum se numeste exact ( daca ai privi masina de, deasupra unghiul rotilor sa fie gen > pe fata si putin < pe spate) nustiu daca se intelege lol... problema-i ca nu stiu unde gasesc asa ceva cat cost si unde as putea sa le montez si sa le reglez
Omulmare is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 11:29   #5811
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Ai nevoie de ceva banuti nu gluma!!!

Pentru resoftare da un click pe semnatura mea sau a lui Mnezo ... !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 11:31   #5812
grg_92

Stage 5
 
grg_92's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 701
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by CRyS` View Post
Ai nevoie de ceva banuti nu gluma!!!

Pentru resoftare da un click pe semnatura mea sau a lui Mnezo ... !
crys te duci la floreni ?
grg_92 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 11:48   #5813
CRyS`
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
CRyS`'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 3,107
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[RENAULT]
[FORD]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Daca sunt grupele de HU, NU! Daca sunt grupele de CP, 80% da!!!! Sa termin cu ambreiajul si putin motorul de revizuit! Ca de pus intercooler nu mai apuc
__________________

Eşti prost ? Aprinde proiectoarele de ceaţă, cu xenon ! Eşti cel mai prost ? Aprinde şi stopul de ceaţă cu led !
CRyS` is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 12:08   #5814
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Omulmare View Post
da e buna ideea cu resoftatul. dar prima si prima data ma gandeam sa-i schimb suspensia. doar ca as vrea ceva reglabil. pe langa reglarea pe inaltime si rigiditate, as vrea sa pot regla si unghiul de cadere al rotilor, dar si unghiul celalalt nu stiu cum se numeste exact ( daca ai privi masina de, deasupra unghiul rotilor sa fie gen > pe fata si putin < pe spate) nustiu daca se intelege lol... problema-i ca nu stiu unde gasesc asa ceva cat cost si unde as putea sa le montez si sa le reglez
Unghiurile de convergenta si cadere la care te referi nu se regleaza din suspensie, ci din geometrie.
Desigur, daca ai flanse de amortizor care sa permita reglarea unghiului de cadere chiar mai mult decit iti suporta partea de geometrie... e ok, insa nu e bine s-o dai in extreme pentru ca nu va iesi nimic bun.
Nu stiu cum e suspensia fata de la passat, insa mi s-ar parea normal sa fie cu dublu brat si nu mcpherson, caz in care un camber prea agresiv nu va face nimic altceva decit sa-ti arate masina "pimp", nicidecum sa frineze, sa accelereze sau sa vireze mai bine (sau macar cit cu setarile din fabrica).

Mare atentie.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 13:40   #5815
Omulmare

Stage 2
 
Omulmare's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

@ CRyS' cu siguranta voi apela la dragos cand va veni vorba de chip. mc fain
@ mituc hmm.. in cazul asta ce mi-ai recomanda pentru partea de suspensie? sau unde as putea sa ma duc sa ma interesez? aveti pe-aici vre-un coleg care se ocupa de chestiile astea? cum e dragos pe partea de chip?

P.S. care-i treaba la floreni? unde gasesc mai multe detalii?
Omulmare is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 14:42   #5816
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Omulmare View Post
@ mituc hmm.. in cazul asta ce mi-ai recomanda pentru partea de suspensie? sau unde as putea sa ma duc sa ma interesez? aveti pe-aici vre-un coleg care se ocupa de chestiile astea?
Depinde ce vrei sa faci cu masina. Daca vrei s-o pui mai jos doar pentru aspect... uita absolut orice teorie a setarilor de suspensie, taie arcurile cu flexul si aia e.

Daca vrei ceva sanatos cauta un kit de suspensie fix pentru masina ta de la Bilstein (cel mai recomandat), KW, H&R, Koni, etc.

In Iasi nu stiu unde ai putea sa-ti setezi o asemenea suspensie. Cel mult o poti regla cu ruleta la aceeasi inaltime peste tot, dar sa fie cineva in stare sa-ti seteze greutatea pe fiecare roata ca la carte (si in linie, si pe diagonale, si pe punti) eu nu stiu sa fie. Nu ca ar fi extrem de complicat, insa toti devin filozofi cind ii scoti din specificatiile din cartile de fabrica pe care au reusit si ei sa le invete in 10 ani de practica si la sfirsit iti fac o treaba de-ti vine sa te faci scuterist.

Daca afli de cineva care sa se priceapa sa nu uiti sa postezi pe aici.
Daca dai de cineva care sa aiba macar vointa si scule (preferabil cintar, dar ne descurcam si cu un tester de amortizoare calibrat omeneste) sa ti-o seteze dar nu are cunostinte sau experienta da-mi un mesaj privat aici pe forum si te ajut eu.

Quote:
Originally Posted by Omulmare View Post
P.S. care-i treaba la floreni? unde gasesc mai multe detalii?
Pai vezi pe topicul cu floreni/vatra dornei.
mituc is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 15:32   #5817
Omulmare

Stage 2
 
Omulmare's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

sa inteleg ca nu prea avem service-uri care sa faca si alte chestii decat cele standard... asta-i naspa. in ceea ce priveste masina mea sa ma fac inteles nu prea ma preocupa aspectul. poate mai tarziu. eu vreau sa ii cresc performantele in priul rand si poate prind tupeu sa ma mai bag pe la o competitie, una alta... eu m-ash baga si asa sincer masina e destul de buna, cuplu mare, la liniute se duce bine. cam aiurea cu ambreajul ca intr-un regim de genul asta nu tine prea mult cred...
Omulmare is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 16:37   #5818
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

La muti Ani CRYS , am auzit ca e ziua ta , de la Radio serios
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 17:02   #5819
mituc

Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 329
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Omulmare View Post
sa inteleg ca nu prea avem service-uri care sa faca si alte chestii decat cele standard... asta-i naspa. in ceea ce priveste masina mea sa ma fac inteles nu prea ma preocupa aspectul. poate mai tarziu. eu vreau sa ii cresc performantele in priul rand si poate prind tupeu sa ma mai bag pe la o competitie, una alta... eu m-ash baga si asa sincer masina e destul de buna, cuplu mare, la liniute se duce bine. cam aiurea cu ambreajul ca intr-un regim de genul asta nu tine prea mult cred...
Daca vrei competitii probabil tre' sa te gindesti la:
1. suspensii;
2. pneuri;
3. in functie de tipul competitiei probabil si frine;
4. motor (sobele de 1.9 si 2 litri de la VAG pot fi duse in destul de multi cai upgrading turbina, injectoare, intercooler si posibil evacuare, numarul de N*M si cai variind in functie de codul motor).

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
La muti Ani CRYS , am auzit ca e ziua ta , de la Radio serios
Valeleu... deja l-ai pus la plata, acum tre' sa de baut (suc si bere fara alcool) la toti membrii subforumului Iasi

Sa ne traiesti, stimabile domn Crys!
mituc is offline   Reply With Quote
Old 24-07-11, 21:14   #5820
Omulmare

Stage 2
 
Omulmare's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 27
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Mc mult mituc pt sfaturi.

La multi ani Crys-ule

Last edited by Omulmare; 24-07-11 at 21:16.
Omulmare is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -