Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Iasi

View Poll Results: ....
...... 0 0%
---- 0 0%
Voters: 0. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-10, 12:34   #4816
RazvanMRG

Stage 4
 
RazvanMRG's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 212
Member of:
[SKODA]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

din cate stiu eu alea de pe la semafoare sunt senzori din acel sistem de 4.5 milioane de euro care da verde autobuzelor pentru a le face mai practice. de banii astia luau autobuze si nu se mai plangea nimeni de alea 5 minute in plus sau minus
RazvanMRG is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 20:57   #4817
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

las' ca ele tot pe banda 2 pe independentei merg..si scuza: "ca soferii astia nesimtiti folosesc banda 1 si ei nu pot circula pe ea" de asta intarzie..dea sta e traficul greu etc...iar banda 1 e aproape intotdeauna goala pe independentei
__________________
Honda Civic 5D GT - 2011
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 21:13   #4818
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Hyperyon View Post
las' ca ele tot pe banda 2 pe independentei merg..si scuza: "ca soferii astia nesimtiti folosesc banda 1 si ei nu pot circula pe ea" de asta intarzie..dea sta e traficul greu etc...iar banda 1 e aproape intotdeauna goala pe independentei
apropo de ce spui....toata vara,de cate ori am avut ocazia, i-am intrebat pe soferii de pe bus-uri, de ce NU folosesc banda rezervata lor...si raspunsurile au variat : " e drumul cu denivelari, sunt prea multe gropi,din obisnuinta, ca asa vreau, ca e banda rezervata pt viraj la dreapta ( acolo imediat dupa statie ),ca sa-mi vad de treaba mea. Deci.... e inutil sa-ti bati capul cu ei, astia de pe bus-uri sunt " soferi profesionisti" , nu ca noi

dar nici soferi care sa fie amendati ca o folosesc , n-am vazut, deci e ok, eu pe acolo merg din tg cucu pana la spital ( chiar e ok, fara prea multe autobuze)

drumuri cat mai bune va doresc .....
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 21:20   #4819
Hyperyon

Stage 3
 
Hyperyon's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 165
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

am vazut cum unul a luat amenda ca a folosit banda aia si nu stationa...vroia sa faca dreapta spre Varda...iar politistul se luase de el ca mergea pe ea din statie..deci ai grija
m-am luat si eu in gura cu un dobitoc de "sofer de camion cu oameni"
bineinteles ca eu mergeam pe banda 2 si el a plecat din statie de la diavolo direct spre banda 2 fara nici o jena sa se suie pe mine. bineinteles ca l-am claxonat si tot el ca ce...nu vad ca se pune pe banda...si injuraturile de rigoare ca nu l-am lasat etc etc
ce mi-as dori acolo o brigada de politie sa stea toaa ziua sa puna amenzi doar pentru acest lucru: folosire corecta banda 1
Hyperyon is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 21:56   #4820
Bogdan.IS
Audi Driver

Stage 5
 
Bogdan.IS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 990
Member of:
[AUDI]
[PEUGEOT]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

si acuma sa intervina mucosu care trebuie sa ia permisu , in codu rutier spune ca in statiile cu alveola esti obligat cand vezi ca autobuzul iese din statie sa te incetinesti sau sa opresti si sa-i acorzi prioritate autobuzului ... dar acolo nu e statie cu alveola , acolo se ocupa o banda de circulatie .

Hyperion , stai linistit nu esti singuru caz peste care s-a suit autobuzu , am experimentat si eu vreo 2 cazuri cu un prieten , si tot autobuzistu' cu gura mare
__________________
Urasc cocalarul si taranul marca Romania !
Bogdan.IS is offline   Reply With Quote
Old 07-10-10, 23:34   #4821
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

nici de taximetristi nu ma plang... ori ei ori cei de pe autobuz ..tot aia e )
SeRee is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 17:38   #4822
zorro6299


Stage 5
 
zorro6299's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 674
Member of:
[4Tuning International]
[VW]
Talking Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Hyperyon View Post
am vazut cum unul a luat amenda ca a folosit banda aia si nu stationa...vroia sa faca dreapta spre Varda...iar politistul se luase de el ca mergea pe ea din statie..deci ai grija
m-am luat si eu in gura cu un dobitoc de "sofer de camion cu oameni"
bineinteles ca eu mergeam pe banda 2 si el a plecat din statie de la diavolo direct spre banda 2 fara nici o jena sa se suie pe mine. bineinteles ca l-am claxonat si tot el ca ce...nu vad ca se pune pe banda...si injuraturile de rigoare ca nu l-am lasat etc etc
ce mi-as dori acolo o brigada de politie sa stea toaa ziua sa puna amenzi doar pentru acest lucru: folosire corecta banda 1
ce ti-ai dori tu , nu-i exagerat, dar greu de gasit , ce mi-as dori eu ar fi deja prea mult : cate un bec care sa functioneze la fiecare trecere de pietoni , locuri de parcare macar pt 50% din masinile " domiciliate" in Iasi , "secundele" de la semafoare , pietoni mai responsabili , trecerile de a calea ferata sa fie mai "accesibile", soferi mai responsabili si cateva limitatoare de viteza pe marile bulevarde din Iasi ( cum ar fi prin Tudor pe la mine prin fata blocului ) ca prea se exagereaza cu viteza !!! dar deja exagerez cu dorintele si scriu pe un forum nu lu" Mos Craciun

Cat despre ce spui SeRee, eu NU vad vreo diferenta intre un taximetrist si un carutat beat , intre un sofer de " camion cu oameni" si un taximetrist , sau intre un membru al acestei MARI comunitati care suntem 4tuning si un simplu sofer . Oare ar trebui sa fie , vreo diferenta ?

Oare ar trebui membrii acestui forum sa fie " un exemplu BUN de luat" pentru ceilalti participanti la trafic ?
zorro6299 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-10, 22:44   #4823
DarkDriver
VW Driver

Stage 4
 
DarkDriver's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 255
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Am mai folosit si eu prima banda de pe Independentei, odata m-am bagat pe ea in fata unu autobuz si claxona ala ca un descreierat desi nu il incurcam in nici un fel. De atunci de fiecare data cand prind un bus din tg cucu si pana la spiridon il tin fortat pe banda unu, daca incetineste incetinesc si eu si tot asa. M-am saturat si eu de soferii de la RATP. Nu mai iert pe nimeni in trafic, imi fac prea multi nervi din cauza unor tampiti. Am sa imi bag benzina in dacie si am sa ies intr-o zi la vanat, care nu imi da prioritate, schimba banda fara sa se asigure ca vb la telefon etc nu ii mai iert ma bag in toti si gata.
__________________
Vand Polo 6n Modificat >>> Vand Xbox 360 Ultimate >>> Vand Traxxas Rustler VXL, full RPM, 2S Turnigy.
DarkDriver is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 02:19   #4824
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by DarkDriver View Post
Am mai folosit si eu prima banda de pe Independentei, odata m-am bagat pe ea in fata unu autobuz si claxona ala ca un descreierat desi nu il incurcam in nici un fel. De atunci de fiecare data cand prind un bus din tg cucu si pana la spiridon il tin fortat pe banda unu, daca incetineste incetinesc si eu si tot asa. M-am saturat si eu de soferii de la RATP. Nu mai iert pe nimeni in trafic, imi fac prea multi nervi din cauza unor tampiti. Am sa imi bag benzina in dacie si am sa ies intr-o zi la vanat, care nu imi da prioritate, schimba banda fara sa se asigure ca vb la telefon etc nu ii mai iert ma bag in toti si gata.
Raule, vezi ca si eu "vanez" aproape zilnic...si tot cu o dacie. Dar nu ma lasa inima sa intru cu ea in nimeni, adica sa las sa intre cineva in ea. Ma multumesc (in cel mai rau caz) sa bag la inghesuiala , clason si "ce faci baaaaaa", "invata circulatie", "cine ti-o dat permisu' " si atat. (fara injuraturi)

Specimene de astea gen RATP nu sunt doar din randul lor, ci si ceilalti. Exemplu: acu o saptamana ma intorceam de la Brasov. Totul ok pana in Iasi cand in timp ce urcam de pe Pacurari spre Fundatie, la semaforul de dupa benzinaria M*l una bucata baietel cu golf III si bulina galbena imi taie fata fara sa se asigure sau macar sa semnalizeze intentia. Am franat si m-am urcat putin pe bordura ca de altfel intra in mine. M-am luat dupa el pana la semafor de la Fundatie si l-am intrebat prin semne ce a vrut sa faca, ca nu-i sanatos etc. A plecat pe rosu (prin dreapta) si dus a fost. Am luat nr de inmatriculare dar nu l-am mai intalnit in trafic.

Boala grea nesimtirea si bagatul in fata ta fara sa semnalizeze sau sa te anunte cumva, brusc te trezesti cu ei in lateral fata si te forteaza sa franezi si sa faci loc.

Despre banda de BUS, o folosesc si eu, dar doar inainte de a ajunge in intersectie, ca trebuie sa fac la dreapa (UMF) si sa nu blochez banda de mers inainte. Ar fi bine daca cei de la RATP ar folosi acea banda, cred ca ar fi mai "fluidizat" traficul. Dar na, unii se ghideaza dupa vorba: "Regulile sunt facute de prosti pt a fi incalcate de destepti."
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 09-10-10, 11:13   #4825
DarkDriver
VW Driver

Stage 4
 
DarkDriver's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 255
Member of:
[VW]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Nu prea ma mai intereseaza dacia, acum am si eu un mic polo. Dacia o mai tin cat am itp-ul pana in iulie anul viitor. Pana atunci am de gand sa adun zeci de asigurari sau poate chiar si permise.
DarkDriver is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 21:39   #4826
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

A fost cineva din Iasi la Ianca - Braila ? la Anonymous Drag Race Event
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 23:20   #4827
ocaruntu

Stage 5
 
ocaruntu's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,069
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...ere-video.html
ocaruntu is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 23:35   #4828
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

vai saraca femeie , bine ca a scapata teafara. A inceput sa fuga ca sa poata scapa copilul, banuiesc, altfel nu inteleg de ce nu a oprit, mai ales ca autobuzul a incetinit.
Doamne fereste!
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 11:39   #4829
danielNEC
Mitsubishi Driver

Stage 3
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 127
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Cine ma poate ajuta si pe mine cu o problema? Vreau sa vopsesc un set de pleoape insa nu stiu unde. Ma intereseaza sa imi faca treaba de calitate la un pret de bun simt si sa imi scoata si culoarea ca pe masina. Va rog daca stiti pe cineva si eventual un pret... dau o bere
__________________
give me fuel, give me fire, give me all which i desire... \m/
danielNEC is offline   Reply With Quote
Old 19-10-10, 12:52   #4830
criminales

Stage 5
 
criminales's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 739
Default Re: Cafeneaua Ieşenilor

Quote:
Originally Posted by Victor_Is View Post
vai saraca femeie , bine ca a scapata teafara. A inceput sa fuga ca sa poata scapa copilul, banuiesc, altfel nu inteleg de ce nu a oprit, mai ales ca autobuzul a incetinit.
Doamne fereste!
Tanarul care conducea fara carnet era dat in urmarire pentru furtul autoturismului cu care a facut accidentul.....
probabil ca de asta nu a oprit
criminales is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -