Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Ramnicu Valcea

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-08, 23:44   #2896
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

sambata la sibiu se face un fel de raliu, daca ai casca, centura la masina, si permis, te poti baga... cel putin asa am auzit... Interesati-va si poate dati o tura pana pe aici...asta daca nu sunteti numai soferi de oras
__________________

Cineva zicea ca cercul de prieteni nu il faci cu compasul....
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 00:34   #2897
Adytzu_JerrY

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,037
Member of:
[Opel]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

soferi de oras ? tu te bagi ? tu nu esti sofer de oras ? (vl-sb) ?
Adytzu_JerrY is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 11:53   #2898
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

Quote:
Originally Posted by Adytzu_JerrY View Post
soferi de oras ? tu te bagi ? tu nu esti sofer de oras ? (vl-sb) ?
pai intre vl si sibiu nu sunt orase prietene, si eu ma refeream daca nu exista numai soferi care sa se plimbe doar, fara sa concureze Plus ca nu s-a voit a fi atac la persoana nimanui...
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 13:17   #2899
Adytzu_JerrY

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,037
Member of:
[Opel]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

prietene, ne`am imprietenit cam repede...
m`am exprimat eu gresit......vl (1) ...sb(2) ....cand vei concura cum a facut rainman , atunci sa vb de altii ca tu esti in acelasi cazan cu noi...! soferi de oras

Last edited by Adytzu_JerrY; 12-06-08 at 13:21.
Adytzu_JerrY is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 13:28   #2900
TIR

Stage 5
 
TIR's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,120
Member of:
[VW]
[Fiat]
[AUDI]
[SEAT]
[SKODA]
[RENAULT]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

asta e cel mai al draq sofer... in viata ma...
TIR is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 16:22   #2901
DiabloXXX

Stage 4
 
DiabloXXX's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 211
Default Re: Discutii Diverse Intre Useri

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
referitor la filmuletul cu acel volvo care se rasturna si airbag-urile.
In primul rand un mare procent din masinile cu 4-5 stele la testele ncap le au obtinute fara airbag-uri laterale (daca nu sunt standard nu se testeaza), si scot scoruri mai bune decat masini care le au standard. Siguranta volvo e un renume castigat inainte ca masinile sa fie invadate cu toate pernutele de aer, si provine de la sasiu, caroserie, capacitate de absorbtie a impactului etc.
Referitor la masina din film, senzorii pentru airbag-urile laterale sunt pozitionati in stalpi, in praguri, etc, si activeaza numai la un anumit impact, masina cum s-a rasturnat e posibil sa nu fi intalnit rezistenta laterala. Acum cum zicea lupalb k de ce n-a sarit cel frontal si daca lovea un copac atunci ii spargea moaca k nu e sarit. Dimpotriva daca lovea copacul sarea, altfel i-ar fi spart airbag-ul moaca degeaba.

Si sa va faceti o idee totusi despre ce inseamna siguranta cu adevarat
https://youtube.com/watch?v=k0kB2SqZqZ0
Are f mare dreptate.
In orice masina cu airbag-uri exista un calculator central care in caz de impact sau o decelerare f mare, el primeste informatii de la zeci de senzori poziuinati in diferite locuri in masina. Ca un airbag sa fie declansat tre sa se indeplineasca mai multe conditii. Daca una din conditii nu este indeplinita acel airbag nu este declansat. In multe cazuri un aibag poate sa fac mai mult rau decat bine. De ex. , daca circuli sa zicem cu 200km/h pe autostada si dai peste un caine, decelerarea o sa fie de 10km/h, chiar daca botu masinii este varza si senzori din bara au detectat impactul, calculatorul vede ca viteza masini nu a scazut decat cu f putin si nu declanseaza airbag-urile. Ganditiva daca la 190km/h se declanseaza airbagu din partea soferului, cum mai controleazi masina. Sunt lucruri gandite ani intregi de sute de ingineri.
DiabloXXX is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 18:53   #2902
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Discutii Diverse Intre Useri

dureaza ani intregi pentru k e un proces lent si oarecum ineficient, si acei ingineri sunt medici, fizicieni, matematicieni, progamatori etc...
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 00:04   #2903
L4uR

Stage 5
 
L4uR's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,445
Default Re: Discutii Diverse Intre Useri

Safety:

You are a Very Safe Driver
Your Safety Score: 92.5 %

The average score among all people who have recently taken this test is 69.19%

Aggressiveness:

You are a Aggressive Driver
Your Degree of Aggressiveness: 77.5 %

The average score among all people who have recently taken this test is 57.02%

Courtesy:

You are a Very Courteous Driver
Your Courtesy Score: 85 %

The average score among all people who have recently taken this test is 73.75%

Rage:

You are a Driver with Very High Potential for Road Rage
Your Degree of Rage: 90 %

The average score among all people who have recently taken this test is 55.55%%

vai de capu meu)) inseamna ca daca voi proceda asa cum am raspuns la intrebari inseamna ca voi fi un sofer model
L4uR is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 01:09   #2904
DjRainManFast

Stage 5
 
DjRainManFast's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 981
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

Am auzit si eu de VTM ul de la Sibiu! Intradevar este pentru amatori+licentiati!
Grupele :
pana in 1600
1600-2000
2000 +
Turbo si compresor au coeficient de 1.7 deci urca o grupa mai sus !
Licentiatii au categorie separata!
Mie unul imi pare destul de rau ca nu pot participa! Daca exista vreun doritor care vrea sa mearga..sa ma anunte...ca vin si eu sa ma uit !

PS: Daca vreti sa folositi masina dar va e frica...eu am casca si nu cer mult pentru a conduce )))
__________________
Frate....si cand i-am dat a 2-a si am pus-o de-a latu'....drift nu alta!!!
DjRainManFast is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 09:57   #2905
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

Quote:
Originally Posted by TIR View Post
asta e cel mai al draq sofer... in viata ma...
La cine te referi tu mai exact?


Quote:
prietene, ne`am imprietenit cam repede...
m`am exprimat eu gresit......vl (1) ...sb(2) ....cand vei concura cum a facut rainman , atunci sa vb de altii ca tu esti in acelasi cazan cu noi...! soferi de oras
Intrebare, la intalnirea de la Z****, parca nu te-am vazut sa te bagi, deci eu daca am cu cine sa ma dau, ma dau, nu imi e frica, la intalnirea de la **** *********** nu te-am vazut sa te dai cu frana de mana, eu m-am dat.
Pana una alta, eu nu stau sa ma invart prin oras numai asa, sa impresionez femei.Eu daca merg prin oras, merg cu treaba.
Cat despre faza cu ne-am imprietenit cam repede , nici o problema, putem fi doar cunostinte, ca nu ma supar sa stii, daca nu vrei nici asa, nici asta nu ma afecteaza sa stii.

Last edited by trafy-vr6; 13-06-08 at 10:00.
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 10:14   #2906
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

Quote:
Originally Posted by recBeat View Post
nu merge sa primesti p.m. arunca o privire prin setarile userului
ai aflat pana la urma, daca nu lasa un id de mess.
"The following errors occurred with your submission:
  1. Victor_WRC has chosen not to receive private messages or may not be allowed to receive private messages. Therefore you may not send your message to him/her.

    If you are trying to send this message to multiple recipients, remove Victor_WRC from the recipient list and send the message again."
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 10:19   #2907
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Discutii Diverse Intre Useri

cipy, primesti un urs 32* la dyno? in curand
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 11:07   #2908
recBeat

Stage 5
 
recBeat's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 585
Member of:
[Opel]
Default Re: Discutii Diverse Intre Useri

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
cipy, primesti un urs 32* la dyno? in curand
da cum sa nu scumpul meu, doar bricheta sa ii mearga si sa stie greutatea masinii
recBeat is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 11:26   #2909
Adytzu_JerrY

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,037
Member of:
[Opel]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

Quote:
Originally Posted by lupalb View Post
La cine te referi tu mai exact?




Intrebare, la intalnirea de la Z****, parca nu te-am vazut sa te bagi, deci eu daca am cu cine sa ma dau, ma dau, nu imi e frica, la intalnirea de la **** *********** nu te-am vazut sa te dai cu frana de mana, eu m-am dat.
Pana una alta, eu nu stau sa ma invart prin oras numai asa, sa impresionez femei.Eu daca merg prin oras, merg cu treaba.
Cat despre faza cu ne-am imprietenit cam repede , nici o problema, putem fi doar cunostinte, ca nu ma supar sa stii, daca nu vrei nici asa, nici asta nu ma afecteaza sa stii.
nu vezi ca vorbesti sa te afli in treaba ? la ce intalnire la care v`ati dat am fost prezent eu cu masina ...
te`am intrb eu cand te`ai dat cu frana de mana ? sau cand te`ai dat ? poti sa te dai si pe olt ...
Am masina noua si n`am chef sa o rup de`acum ...deci SUBIECT INCHEIAT.BAFTA

Last edited by trafy-vr6; 13-06-08 at 11:32.
Adytzu_JerrY is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 12:12   #2910
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalniri membrii 4tuning Rm.Valcea

Quote:
Originally Posted by Adytzu_JerrY View Post
nu vezi ca vorbesti sa te afli in treaba ? la ce intalnire la care v`ati dat am fost prezent eu cu masina ...
te`am intrb eu cand te`ai dat cu frana de mana ? sau cand te`ai dat ? poti sa te dai si pe olt ...
Am masina noua si n`am chef sa o rup de`acum ...deci SUBIECT INCHEIAT.BAFTA
Tocmai asta ziceam, ca nu stiu de ce vorbesti tu, daca tu iti folosesti masina numai sa "impresionezi" ... desi ... ca fapt divers, ce nume scrie pe actele masinii, al tau sau al taticului??
Tu ai zis ca eu sunt sofer de oras ca si tine, si eu ti-am demonstrat ca exista totusi o diferenta. Cat despre datul cu masina pe Olt, nu ma prea pricep, dar daca imi arati tu, cine stie, poate ma bag.
Daca erai cu masina la vreo intalnire, te dadeai? Nefiind masina ta (presupun, nu stiu sigur) nu cred ca te dadeai, asa ca nu mai incerca sa pari ce nu esti.
Cat despre SUBIECT INCHEIAT, eu stiu ca intr-o conversatie trebuie sa cada toti conversantii de acord cand se incheie subiectul, ori eu mai aveam de zis ceea ce am scris mai sus.
Apropo, eu nu zic sa iti rupi masina, dar nici sa nu te compari cu rainman de exemplu, sau cu alexica (asta ca sa nu zic cu mine, ca poate interpretezi gresit) la capitolul sofat. Din cate am vazut eu, tu inca mai ai lamaia in geam.
In cazul in care ma insel, imi cer scuze. Daca nu ma insel totusi, eu zic sa mai faci ceva km, nu de alta, dar nu cred ca ai tu km cu fata facuti cat am eu cu spatele.
Si acum poti sa zici ca e subiect incheiat.
lupalb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -