Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-04, 13:52   #46
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default

Pana la ceva peste 150 cp vreau sa o mai ameliorez un pic. De fapt ar fi o intrebare si anume: daca schimb filtrul de aer ce fac cu conducta care iese din motor si aduce aer cald?
__________________
Gratziela te ubim k k tine nu gasim.
dogarel is offline   Reply With Quote
Old 18-05-04, 19:46   #47
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Quote:
Originally Posted by \"X-Ray-Eyes\"
Ai zis de Fiat Turbo sau Renault 5 turbo ... Dar de Lancia delta Turbo Integrale Evo sau Audi Coupe care au facut ravagii ??? Plus ca Grupa lor de participare a fost desfiintata din cauza accidentelor care s-au intamplat ...
Andrei: cu Fiat Uno Turbo am mers si... mancati-as, e belea senzatia. Daca stai sa te gandesti ca esti intr-o \"buburuza\" cu motor 1.4 si 180+ cp, senzatia e mult superioara decat cea simtita intr-un BMW, Mertz, sau orice altceva cu \"pretentii\".
Cat despre Delta sau S1... tot respectu'. Grupa B rulles. Pacat ca la vitezele pe care le aveau, mai dadeau in cate 1,2,3,4,5,...,100 de spectatori
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 18-05-04, 23:07   #48
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"dogarel\"
De fapt ar fi o intrebare si anume: daca schimb filtrul de aer ce fac cu conducta care iese din motor si aduce aer cald?
Ce conducta iese din motor si aduce aer cald ?
Furtunul colector ? sau care ?
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 18-05-04, 23:11   #49
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
Andrei: cu Fiat Uno Turbo am mers si... mancati-as, e belea senzatia. Daca stai sa te gandesti ca esti intr-o \"buburuza\" cu motor 1.4 si 180+ cp, senzatia e mult superioara decat cea simtita intr-un BMW, Mertz, sau orice altceva cu \"pretentii\".
Cat despre Delta sau S1... tot respectu'. Grupa B rulles. Pacat ca la vitezele pe care le aveau, mai dadeau in cate 1,2,3,4,5,...,100 de spectatori
Bwu Ha ha ha ha ...
Sambata daca am bulan ma plimb cu un Renault 5 Alpine turbo de vreo 200 Cp ... Preparat ptr VTM , cu turbo la 1.6-1.8 Bar ... De abia astept !!! He he he ... Vreau sa ma pish pe mine putzin ... ca am inteles ca are vreo 650 Kg masina !!!
Imi iau si niste pungi in caz ca borasc .. cica prinde suta in 3,9 ....
In fine ... ramane de vazut ... tipu' este serios oricum si nu mananca rahat ! Garantat ...!!!
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 18-05-04, 23:14   #50
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default

Sincer sa fiu nu stiu cum se cheama dar pot sa iti explic:
Acum (filtru stock) arata asa:in partea de jos a cutiei intra o conducta care aduce aer din priza (de aer ) si mai intra alta conducta care vine dinspre motor (dinspre galerii?). In partea superioara se afla conducta care duce aerul filtrat la motor. Eu ma refer la conducta care aduce aer de la galerie (cred eu).
dogarel is offline   Reply With Quote
Old 19-05-04, 00:51   #51
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"dogarel\"
Sincer sa fiu nu stiu cum se cheama dar pot sa iti explic:
Acum (filtru stock) arata asa:in partea de jos a cutiei intra o conducta care aduce aer din priza (de aer ) si mai intra alta conducta care vine dinspre motor (dinspre galerii?). In partea superioara se afla conducta care duce aerul filtrat la motor. Eu ma refer la conducta care aduce aer de la galerie (cred eu).
AAAAAAAAAAAa Gata .. stiu .. pe tablitza aia care acopera galeriile este un tub tot din tabla care duce in filtrul de aer ..
Mi se pare mie sau poate ma insel ... ca de acolo trage aer cald cand dai drumul la aeroterma in masina ...pe cald .. sau in fine .. poate sunt eu tampit si gresesc .. eu nu am asha ceva la al meu , insa am avut la cel de 1.6 !!! Clar ...
Bagatzi p#l@ in el de furtun !!!
Anuleaza-l !!!
Si trage burlan deirect din bara de fata , din priza de aer ... sa traga numai aer rece !
Sfatul meu .. tu faci cum crezi !
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 19-05-04, 06:35   #52
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default

Multzam. Mi-ai confirmat ce vroiam si eu sa fac. Revin cu vesti noi
dogarel is offline   Reply With Quote
Old 06-06-04, 19:36   #53
CT-00-DNS

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 326
Member of:
[Opel]
Default

X-Ray-Eyes, in leg cu masina ta, am vazut-o acum ceva timp (cred ca vreo luna). Ce a patit saraca in fata ? spoilerul si masca dintre faruri(am uitat cum ii zice) erau cam distruse. M-am uitat putin pe geam, super interiorul
CT-00-DNS is offline   Reply With Quote
Old 06-06-04, 19:46   #54
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CT-00-DNS\"
X-Ray-Eyes, in leg cu masina ta, am vazut-o acum ceva timp (cred ca vreo luna). Ce a patit saraca in fata ? spoilerul si masca dintre faruri(am uitat cum ii zice) erau cam distruse. M-am uitat putin pe geam, super interiorul
LoL //
Nu am bushit bara daca asta ai crezut !
Masca aia nu prea era facuta calumea .. adica era imbinare dintre plastic si fibra care dupa 2-3 luni crapa ...
Si am scos masca care era lipita de bara de fibra , iar acum urmeaza sa o fac din nou numai din fibra .. dar cu alta forma ...
Spoilerul ( bara propriuzisa ) nu are nimik .. e ok ... !
Mersi ... ptr aprecierea interiorului .. mai am de lucrat putzin la el ...
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 06-06-04, 19:50   #55
CT-00-DNS

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 326
Member of:
[Opel]
Default

Spoilerul avea doua gauri mari, cred ca scosesei proiectoarele. Parca ziceai altundeva pe aici ca o sa schimbi jentile, asa sa faci
CT-00-DNS is offline   Reply With Quote
Old 06-06-04, 20:02   #56
CT-00-DNS

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 326
Member of:
[Opel]
Default

M-am uitat acum cateva minute pe site-ul de la semnatura ta si m-am prins ce era cu gaurile alea din spoilere. erau de la \"The Cold Air Induction\"
CT-00-DNS is offline   Reply With Quote
Old 06-06-04, 21:19   #57
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CT-00-DNS\"
Spoilerul avea doua gauri mari, cred ca scosesei proiectoarele. Parca ziceai altundeva pe aici ca o sa schimbi jentile, asa sa faci
Nu am scos proiectoarele ..
Bara originala ... aia vai de mama ei care am avut-o pe masina la 2.05.2004 nu era a mea .. ci a unui tip care a facut o astra praf .. si nu avusese proiectoare ...
Bara de fibra care mi-am pus-o si ai vazut-o tu fara masca si ai zis ca era pahet e a mea dar am scos-o ca sa ii fac niste modificari si finisaje ..
Si are si asta gaura in ea ptr filtrul de aer ...
Si am sa scimb si jentile ... stai calm ... momentan cu ce am facut nu prea se mai potrivesc .. si trebuie sa imi fac rost si de distantiere si pe fata si pe spate ... neaparat ...
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 09-06-04, 22:30   #58
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default

Oameni buni, daca-i scot kat-ul cu cat o mai urc?
dogarel is offline   Reply With Quote
Old 10-06-04, 22:41   #59
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"dogarel\"
Oameni buni, daca-i scot kat-ul cu cat o mai urc?
Pe 500 m ai sa reusesti sa faci o masina care te facea initial ( cu 1-2 masini ) cu 1 masina maxim ...
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 11-06-04, 08:30   #60
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default

Multzam fain. Din cate stiu asta nu imi afecteaza motorul (in rau ma refer) cu nimic. Pb apare doar la ITP. Corect?
dogarel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -