Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-09, 12:29   #4891
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

De pe 26 iunie la poarta 1 festivalul berii )

__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 25-06-09, 10:25   #4892
semjke

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 637
Member of:
[CHEVROLET]
[FOTO]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Quote:
Jumatate dintre politistii rutieri din Constanta sunt cercetati pentru luare de mita.
sursa si live acum la tv s-a discutat, o sa reapara la stiri.
semjke is offline   Reply With Quote
Old 25-06-09, 14:36   #4893
CT18NRG

Stage 5
 
CT18NRG's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 314
Member of:
[VW]
[Black Widow Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

39 de subofiteri sunt cercetati de dga . au fost dusi la parchet 20 pana la ora asta . au fost eliberati 3 restul sunt la audieri . au fost adusi cu 14 dube ( jandarmerie si dga ) . asteptam sa vedem cate mandate / ordonante vor fi emise ... iar imi fac noaptea pe la parchet si judecatorie daca avetzi drum pe acolo aducetzi si voi o apa amaratzilor din presa )
__________________
Daca ajungi inaintea mea tine-mi si mie loc la coada te rog ... ca la cum te grabesti .. sigur se da ceva bun
CT18NRG is offline   Reply With Quote
Old 25-06-09, 16:53   #4894
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Quote:
Originally Posted by CT18NRG View Post
39 de subofiteri sunt cercetati de dga . au fost dusi la parchet 20 pana la ora asta . au fost eliberati 3 restul sunt la audieri . au fost adusi cu 14 dube ( jandarmerie si dga ) . asteptam sa vedem cate mandate / ordonante vor fi emise ... iar imi fac noaptea pe la parchet si judecatorie daca avetzi drum pe acolo aducetzi si voi o apa amaratzilor din presa )
Iti aduc eu un bax de apa daca imparti carti de vizita de-ale mele celor 39 de "victime" (glumeam)
Daca poti, tine-ne si pe noi la curent cu ce se intampla.
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 25-06-09, 18:15   #4895
j.v.l

Stage 5
 
j.v.l's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 301
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Sase civili si 39 de agenti de circulatie sunt anchetati

Lista data de Ziua de Constanta
j.v.l is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 12:34   #4896
CT18NRG

Stage 5
 
CT18NRG's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 314
Member of:
[VW]
[Black Widow Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

OMUNICAT

Astăzi, 25 iunie a.c., în urma unei acţiuni de amploare desfăşurată sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa, lucrătorii Direcţiei Generale Anticorupţie, în colaborare cu lucrători din cadrul Direcţiei Generale de Informaţii şi Protecţie Internă, cu sprijinul Jandarmeriei Române, au efectuat 50 percheziţii, atât la sediul Serviciului Poliţiei Rutiere Constanţa, cât şi la domiciliile unui număr de 39 agenţi de poliţie rutieră şi 4 cetăţeni suspectaţi de comiterea unor fapte de corupţie. Aceştia sunt învinuiţi de săvârşirea infracţiunilor de luare de mită şi dare de mită, trafic de influenţă, abuz în serviciu, folosirea în orice mod direct sau indirect de informaţii ce nu sunt destinate publicităţii, permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii şi fals intelectual.


La începutul lunii februarie 2009, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Constanţa a dispus delegarea lucrătorilor de poliţie judiciară din cadrul Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Constanţa, pentru efectuarea de activităţi specifice, în scopul stabilirii întregii activităţi infracţionale a agenţilor de poliţie rutieră, precum şi a celorlalte persoane implicate. În cauză existau indicii de comitere a infracţiunilor mai sus menţionate.
Urmare a activităţilor specifice executate în perioada februarie-iunie 2009, s-a stabilit că agenţii de poliţie, în mod repetat, au încălcat atribuţiunile de serviciu, favorizând anumite persoane, prin neaplicarea măsurile legale la regimul circulaţiei pe drumurile publice, traficându-şi influenţa pe lângă alţi colegi, în scopul de a nu fi aplicate sancţiuni unor contravenienţi.
De asemenea, au permis accesul la informaţii care nu sunt destinate publicităţii unor persoane neavizate, au intervenit în favoarea unor persoane pentru a nu le fi întocmit dosar penal sau pentru a nu li se suspenda permisul de conducere, au omis intenţionat inserarea în conţinutul procesului verbal de contravenţie a unor elemente esenţiale, în vederea creării posibilităţii făptuitorilor de a contesta şi, ulterior, de a obţine anularea respectivului proces verbal, au procedat nelegal la anularea unor amenzi de circulaţie.
Cu ocazia percheziţiilor efectuate în cursul acestei dimineţi au fost ridicate de la locaţiile menţionate mai multe unităţi de calculator, documente şi înscrisuri, sume de bani, precum şi alte bunuri necesare soluţionării cauzei.
În prezent, cercetările sunt continuate de Parchetul de pe lângă Tribunalul Constanţa, împreună cu poliţişti delegaţi din cadrul Direcţiei Generale Anticorupţie, împotriva tuturor celor 43 de persoane fiind începută urmărirea penală.




ASTA E POZITIA OFICIALA A DGA`ului .
momentan sunt trimisi cu ordonanta de retinere 24 de ore - 11 politisti si 3 civili . toate cele 43 de persoane au urmarire penala inceputa .

CRED CA SE FAC ANGAJARI LA RUTIERA )
CT18NRG is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:10   #4897
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Stai linistit, e vorba de mult zgomot pentru nimic... ai vazut la Iasi cum s-a incheiat povestea din februarie? 2 politisti demisi, din totalul de 50 (sau mai multi) cercetati si urmariti... ma intreb cum oare i-au infundat pe cei doi, din moment ce restul au scapat
La instanta a fost azi agitatie destul de mare, chiar am stat de vorba si cu sora unuia din cei incriminati... si din probele pe care le au, imi vine greu sa cred ca vor fi demisi prea multi... au niste inregistrari de genul "da-i ma doar avertisment, ca dau eu o cafea" etc.
Luarea si darea de mita sunt foarte greu de demonstrat, din cate am inteles nu prea au probe in acest sens.
Pentru trafic de influenta este necesar sa se fi dat/luat o suma sau un bun ori, cel putin, sa se promita aceasta suma (cum zice legea - foloase materiale), iar promisiunea asta presupune o inregistrare, ceva concret...

In concluzie, indraznesc din nou sa-mi exprim opinia: mult zgomot pentru nimic! Si chiar ma bucur, ca ai nostri sunt mult mai cinstiti decat cei din Arges (povestea cu permisele).

(edit) PS: astfel de actiuni au, totusi, importanta lor, in sensul ca le vor insufla o oarecare teama pe viitor, in legatura cu comiterea infractiunilor mai sus mentionate. Asta face bine la diminuarea coruptiei!

Last edited by quick_5hifter; 26-06-09 at 15:14.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 26-06-09, 15:15   #4898
CT18NRG

Stage 5
 
CT18NRG's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 314
Member of:
[VW]
[Black Widow Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

A.. da... sunt perfect de acord cu tine . Ma indoiesc ca se vor elibera mai mult de vreo 2 .. maxim 3 mandate de 29 de zile . eu am citit si rechizitoriul . nu e vorba de nici un flagrant ( si fara flagrant 99,9% devine imposibila de demonstrat luarea/darea de mita ) . telefoane ascultate . cotez

la data de 06.03.2009 X l`a contactat pe Y solicitandu`i sa`si trafice influenta agentului de politie astfel incat , un prieten care comisese un accident sa nu fie sanctionat conforma legii . inculpatul a primit o cantitate de produs petrolier aferenta unui rezervor de autoturism .

( costurile filajului pe 6 luni, orele de munca ale celor de la dga , masiva desfasurare de forta de ieri .. toate costa trebuie decontate nu ? )
CT18NRG is offline   Reply With Quote
Old 27-06-09, 04:28   #4899
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

este un mare tam tam ... pentru presa si de ochii lumii .. asta acum inainte de inceperea sezonolui estiva , in apropierea campaniei electorale ... nu vor patii nimic si nici nu imi doresc sa pateasca , unii ne sunt prieteni si nu cred ca sunt tocmai ei cei care " marita " asa ceva .. sunt altii mai mari
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 09:59   #4900
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Mamaia exotic car show 3 - 4 iulie
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 10:01   #4901
YZF-PWR

Stage 5
 
YZF-PWR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,580
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Mitsubishi]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Apropo ... am aflat aseara ... s-a ajuns la vorbele mele , cei 11 politisti si 3 civili arestati pt 29 de zile au fost deja eliberati din lipsa de dovezi.
YZF-PWR is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 12:34   #4902
CT18NRG

Stage 5
 
CT18NRG's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 314
Member of:
[VW]
[Black Widow Club]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

asa se duc banii contribuabililor )
CT18NRG is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 18:27   #4903
GABBY_

Stage 5
 
GABBY_'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,430
Member of:
[Opel]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

au aparut noile moto ale politiei
GABBY_ is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 18:32   #4904
B-72-RZD

Stage 5
 
B-72-RZD's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 672
Member of:
[DAEWOO]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

sunt choppere" din alea, ca vara trecuta?
B-72-RZD is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 18:49   #4905
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default re: Monden - CONSTANŢA! Ştiri, Evenimente, Bârfe

Quote:
Originally Posted by B-72-RZD View Post
sunt choppere" din alea, ca vara trecuta?
Mai tare....Can-Am Spyder http://www.motorcycle-usa.com/97/132...irst-Ride.aspx
D_M_X is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -