Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Constanta

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 13-02-06, 07:34   #76
dogarel

Stage 5
 
dogarel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 563
Default

Exista o varianta de modificare a parametrilor motorului, numita eco tuning, axata numai pe varianta de scadere a consumului, fara un castig substantial de putere/cuplu. E ceva relativ nou dar probat deja cu efecte bune.
__________________
Gratziela te ubim k k tine nu gasim.
dogarel is offline  
Old 13-02-06, 07:56   #77
kalvin77

Stage 5
 
kalvin77's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 209
Default

vorbesti serios Dogarel ?
hmmm .... da-mi mai multe detalii sa vedem despre ce e vorba.
kalvin77 is offline  
Old 13-02-06, 08:20   #78
kalvin77

Stage 5
 
kalvin77's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 209
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Psycho\"
e o dacie autohtona .. un muscle car romanesc )
Ahahaha ... adica ce se intelege ca e numai pielea si osu ?, ca roaminii nu prea au fost hraniti bine ... pina la revolutie , iar d ela revolutie incoa se hranesc bine doar aia care ling ciolanul guvernarii !!!
kalvin77 is offline  
Old 13-02-06, 15:47   #79
HaZArD

Stage 2
 
HaZArD's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 31
Default

loool....a BIG lool, nu mi se mai pare nimic ciudat in Ro...acum aproape 2 ANI DE ZILE am postat din curiozitate si pasiune de incepator in tuning o intrebare de tuning la nova (GTI):P...f simplu si la obiect zic eu, masina simpla, motor simplu..ar fi trebuit sa primesc un raspuns la fel de simplu si la obiect intr-o lume de oameni normala), dar nu cred ca era posibil (what was i thinkin'?)))))

in schimb primesc intrebari de genul \"cum se scoate benzina din motor\" (si subliniez MOTOR) si de ce draq nu-mi schimb rabla cu o masina \"adevarata\".De fapt eu aveam bani sa-mi iau o Supra, dar am preferat nova din pasiune comunista .Concluzia: topicul continua si in ziua de azi, raspuns n-am primit, tot nova am pt ca nu-mi permit altceva, i-am refacut motorul de curand pt ca incepuse sa imbatraneasca prematur dupa 100k de km.Partea care ma sperie totusi putin este ca oamenii care nu erau in stare sa dea o idee sau un sfat acum 2 ani acum sunt un fel de \"oraganizatie guru\" a pustilor cu guri cascate din cta.Trist dar adevarat.No offence again, este pct meu de vedere, n-am nici o problema cu fenomenul tuning din cta sau cu vreo masina anume, gustul omului nu se discuta.Z yahh kids and keep tuning
HaZArD is offline  
Old 13-02-06, 16:51   #80
kalvin77

Stage 5
 
kalvin77's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 209
Default

sa stii batrine ca si eu tot nova am .... Nova S dar .... tot nova e pina la urma ... ptr ca nu imi pot permite altceva, asta e. Deci nu mi-asi permite sa rid pe tema asta. Am vazut si eu o groaza de flacai de bani gata cu tot felul de masinutze care cred ca ar fi buni de comentat la o faza d-asta si aici sunt de acord cu spusele tale anterioare.
Respekt !
kalvin77 is offline  
Old 13-02-06, 19:31   #81
Mariomagic
PARTICIPANT CURSE

Stage 3
 
Mariomagic's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"quick_5hifter\"
nu stiu ce masina ai tu, dar poate n-ai vazut-o pe a lui lucian in actiune...s-ar putea sa-ti inghete zambetul pe buze si sa tinda spre \" \"
Am o masina.
Marca : Dacia
Tipul : R52319 Nova
Caroseria : 2 volume
An fab : 1996

motor tipul acia 106-2 cilindree 1557 cm3
sursa de energie : Benzina
Putere : 53 Kw...in traducere pt unii necunoscatori care vb aiurea 70-72 cp (nu am o formula care sa calculexe exact)

Acum spuneti-mi si mie ce model e asta pt ca inginerii de la automobile dacie nu cunosc sa fi facut o masina gt gti gtr gto gtx
__________________
Nova 1.6 CT-84-COX a spus ceva in constantza
Solenza CT-80-MTD ... urmeaza ...
Mariomagic is offline  
Old 13-02-06, 19:37   #82
Mariomagic
PARTICIPANT CURSE

Stage 3
 
Mariomagic's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"needBrain\"
@mariomagic:daca tot nu stii,de ce vorbesti....?
exact cum a spus quick_shifter sa o vezi la joaca,ca-ti strangi jucariile si pleci
Adica tu imi spui mie ca Dacia Pitesti a fabricat dacia nova GT (carburatie)sau GTI (injectie) N U E X I S T A Dacia Nova pe injectie... iar daca dupa mine o sa postati ca \"eu stiu unul care si-a schimbat motoru si si-a bagat de golf 2 diesel .. etc\" aia nu mai este dacia nova ci este o caroserie 2 olume

ps. cu ce va deranjeaza ca sunt zambaret? Nu am suparat pe nimeni.
Mariomagic is offline  
Old 13-02-06, 20:38   #83
lolek

Stage 5
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 354
Default

ce vrei sa zici ca nu au fabrica nova GT si GTi ... mda e grav atunci
lolek is offline  
Old 13-02-06, 20:45   #84
Mariomagic
PARTICIPANT CURSE

Stage 3
 
Mariomagic's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

vreau sa spun ca nu au fabricat nova pe injectie...si daca au fabricat nova gt sau gti ... unde scrie lucrul asta in talon sau in masina ?
Mariomagic is offline  
Old 13-02-06, 21:55   #85
kalvin77

Stage 5
 
kalvin77's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 209
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Mariomagic\"
vreau sa spun ca nu au fabricat nova pe injectie...si daca au fabricat nova gt sau gti ... unde scrie lucrul asta in talon sau in masina ?
Salut mai intai.
Au fabricat omule nova pe injectie si ii zice nova GTI sau cel putin asa scrie in spate pe hayon. nova ta daca este din 96 inseamna ca este printre primele modele.... alea cu parbrizul mare pe spate si eleronul ala negru un pic peste el ... am una chiar la mine in fata blocului sub geam. Novele astea pe injectie le-au fabricat cam de prin 2000 parca odata cu berlina pe injectie si sunt destul de vioaie, chiar am vazut una in actiune.
kalvin77 is offline  
Old 13-02-06, 22:16   #86
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default

Exista nova...cu motor de dacia, injectie monopunct bosch. A ta intradevar este 1.6 carburator dublu corp si s-a fabricat pana in 2000.Dupa a urmat GTI asat de care am zis mai devreme si dupa super nova....In prima faza nova R524 a avut motor de 1.4 .
__________________
ERY is offline  
Old 13-02-06, 22:20   #87
kalvin77

Stage 5
 
kalvin77's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 209
Default

Lamurit domnu Mariomagic ?
uite ERY e mai documentet ca mine in domeniu ti-a dat o explicatie mai amanuntita.
kalvin77 is offline  
Old 13-02-06, 22:22   #88
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default

DAcia nova cu motorul de 1.6 a fost printre primele mele masini...prin 1999.
ERY is offline  
Old 13-02-06, 22:26   #89
kalvin77

Stage 5
 
kalvin77's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 209
Default

Aruncind o privire pe geam , chiar am acum am vazut ca avenit vecinul ala al meu cu nova exact ca a ta de prin 96, este destul de dragutza, are jante pe ea si e o culoare mai deosebita.
kalvin77 is offline  
Old 13-02-06, 23:45   #90
AdyDOD

Stage 1
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 12
Default

Salut eu sunt 100% pt tuning si mai ales pt cel de calitate.
Am o bora de 150CP si acum am 185CP e din 2002 4 motion si sunt f multumit. Mi/am facut tuningul la Bucuresti la cineva care fisierele le avea tot de la TCM. De atunci consulul la masina mea a scazut cu 0,3/0,4 la suta. Am facut cam 64000km de cand am tuningul si sunt super multumit, nu am avut nici o pb cu masina. Tin sa precizez ca si eu eram mai reticent la o astfel de interventie dar acum nu regret nimik. Mai ales ca am ales pe cineva cu renume in domeniu si care au certificare. Am facut asta la sfatul unui amic care isi facuse cu o luna inainte dar la un tip care scria el fisierele si il costase mai putin decat pe mine. Diferenta el are consumul cu 0.3 mai mare iar dupa vreo 10mii de km turbina a inceput sa cam suiere. Deci sunt pentru tuning dar de firma. In privinta eco tuningului il consider ideal pt taximetristi, dubitze deoarece consumul se reduce cu pana la 1l la suta de km si banii se recupereaza din motorina cam la 3/4000km. Si am inteles ca puterea creste si ea dar doar cu 8/15cai max
AdyDOD is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -