Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 30-12-11, 18:07   #4981
1.9Diesel

Stage 5
 
1.9Diesel's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 445
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Salutare Baieti ; Va rog pe cei care sunt cunoscatori sa imi dea si mie cateva sfaturi :

azi pe la ora 15:30 veneam de la Roman spre Piatra . Dupa Austrotherm , este o portiune de vreo 3 km de linie dreapta , apoi o curba stransa la dreapta si apoi iar linie dreapta . pe a2a linie dreapta pe partea stanga cum vii de la Roman spre Piatra este o parcare ; in acea parcare se afla un Logan de Mai cu radar vechi , cu agenti de la Sectia 10 Dulcesti ; Astia m-au oprit si mi-au dat amenda precum ca aveam 73 km/h pe sector de drum unde limitarea e 50 .

intrebarea mea este : pe acel sector este indicator cu 50 inainte de prima curba si indicator de depasirea interzisa deasupra lui , dupa curba dispare imediat linia continua ( deci si restrictia de depasire) ....apoi pana la acea parcare mai este aproximativ 1 km jumate , iar dupa este din nou la vreo 300 m indicator cu limitare la 50 inainte de urcarea dealului ; Agentul a zis ca indicatorul dinainte de curba e valabil si pentru linia asta dreapta unde am fost oprit eu , iar ala de dinainte de a urca dealul este dublarea celui dinainte de curba !!

1. Este posibil sa fie asa?? adica sa fie dublat indicatorul de limitare viteza?? sau daca este valabil , este cel putin pe o distanta asa mare ?? nu trebuia intre cele doua indicatoare de limitare la 50 , sa fie unul cu 50 taiat ?

2. Are voie sa ma opreasca un echipaj de politie locala pe DN ? in afara localitatii lor??

3. Daca depun contestatie care ar fi cheltuielile mele ??

4. Daca platesc amenda si apoi depun contestatia mai primesc banii inapoi ??

Va rog mult de tot sa ma lamuriti ca m-au bagat in ceata papagalii aia !
__________________
1.9Diesel is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 18:19   #4982
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

sunt putin pe graba nu am timp sa raspund la tot dar din experienta

@3: cheltuielile tale tind catre 0...asta daca nu vrei sa te reprezinte un avocat...bla bla bla. Practic o sa te coste o recomandata catre judecatorie...bla bla...minor...

In caz ca pierzi nu trebuie sa achiti costurile de judecata pt ca reprezentantul lor e platit la luna si nu la caz (din ce stiam eu)...etc etc....deci tind spre 0

@4: daca castigi contravaloarea amenzii va fi folosita pentru plata impozitelor. Dar sa te duci tu la ghiseu si sa ridici suma platita...dream on, nu o sa se intample niciodata.

Dar cu cine mam consultat, asa mia spus si mie...daca castigi ai sa'ti platesti impozitul la masina/ casa...etc din $ respectiva.

Multa bafta...cand am putin mai mult timp revin si poate te ajut si cu 1 si 2.

numai bine si un an nou bun tuturor.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 18:32   #4983
1.9Diesel

Stage 5
 
1.9Diesel's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 445
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
sunt putin pe graba nu am timp sa raspund la tot dar din experienta

@3: cheltuielile tale tind catre 0...asta daca nu vrei sa te reprezinte un avocat...bla bla bla. Practic o sa te coste o recomandata catre judecatorie...bla bla...minor...

In caz ca pierzi nu trebuie sa achiti costurile de judecata pt ca reprezentantul lor e platit la luna si nu la caz (din ce stiam eu)...etc etc....deci tind spre 0

@4: daca castigi contravaloarea amenzii va fi folosita pentru plata impozitelor. Dar sa te duci tu la ghiseu si sa ridici suma platita...dream on, nu o sa se intample niciodata.

Dar cu cine mam consultat, asa mia spus si mie...daca castigi ai sa'ti platesti impozitul la masina/ casa...etc din $ respectiva.

Multa bafta...cand am putin mai mult timp revin si poate te ajut si cu 1 si 2.

numai bine si un an nou bun tuturor.

Multumesc mult Morph.....Un an nou fericit si tie , si fara amenzi !!


P.S : Daca nu semnezi procesul verbal ce se intampla ??

Last edited by 1.9Diesel; 30-12-11 at 18:50.
1.9Diesel is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 07:43   #4984
DarkNight_Racer

Stage 5
 
DarkNight_Racer's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 419
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Nu stiu de unde ti-au venit sa pui intrebarile alea si cine ti-a bagat in cap tot felul de prostii!!!
-oamenii aia te-au oprit perfect legal si amendat ca au acest drept atat timp cat isi desfasoara serviciu cu aparatul radar (nu conteaza vechi, sau nou), k doar nu e masina lor personala si au iesit la facut bani!
-daca te-au inregistrat cu camera video bine si se vede clar viteza, masina si nr de inmatriculare, pot sa faci tu 10 contestatii ca nu o sa ai castig de cauza.(mai o posibilitate in cazul in care procesul-verbal nu a fost completat corect)!
-atat timp cat nu o sa iti pui avocat ca sa te reprezinte in instanta nu ai ce cheltuieli sa ai, iar cand platesti amenda si castigi procesul iti primesti banii inapoi!
-daca nu platesti amenda si pierzi procesul nu mai ai posibilitatea sa platesti jumatate din amenda in 48 ore!
__________________
RED ZONE TUNING
DarkNight_Racer is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 10:26   #4985
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Erai cu 73 pe drum cu limitare la 50 ... ce mai vrei? Depune contestatie daca te-au luat din mers (masina lor sa fie in miscare, ca nu-s omologate pentru asta)... dar daca erau trasi pe dreapta in parcare, asta e... plateste amenda (4 puncte amenda parca) si da-i inainte

Cate amenzi or sa mai fie .... eu din 2006 pana acum am luat o singura amenda, tot pentru radar, cu 78 km/h in localitate ... si aia pentru ca aveam data statia incet (vorbeam la telefon)

Quote:
(4) Semnificatia indicatoarelor de interzicere sau restrictie începe sau este aplicabila din dreptul acestor indicatoare. În lipsa unei semnalizari care sa precizeze lungimea sectorului pe care se aplica reglementarea ori a unor indicatoare care sa anunte sfârsitul interdictiei sau al restrictiei, semnificatia acestor indicatoare înceteaza în intersectia cea mai apropiata
Cum tu n-ai avut nicio intersectie .. primul indicator e valabil pana la alt indicator care sa arate ca s-a terminat restrictia .. iar linia discontinua nu inseamna ca s-a terminat restrictia de viteza (poti depasi si cu 50 km/h)
__________________
Burn rubber, not your soul

Last edited by Scarto; 31-12-11 at 10:30.
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 10:56   #4986
1.9Diesel

Stage 5
 
1.9Diesel's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 445
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by Scarto View Post
Erai cu 73 pe drum cu limitare la 50 ... ce mai vrei? Depune contestatie daca te-au luat din mers (masina lor sa fie in miscare, ca nu-s omologate pentru asta)... dar daca erau trasi pe dreapta in parcare, asta e... plateste amenda (4 puncte amenda parca) si da-i inainte

Cate amenzi or sa mai fie .... eu din 2006 pana acum am luat o singura amenda, tot pentru radar, cu 78 km/h in localitate ... si aia pentru ca aveam data statia incet (vorbeam la telefon)



Cum tu n-ai avut nicio intersectie .. primul indicator e valabil pana la alt indicator care sa arate ca s-a terminat restrictia .. iar linia discontinua nu inseamna ca s-a terminat restrictia de viteza (poti depasi si cu 50 km/h)
Multumesc Scarto pentru raspunsul tau clar si corect la intrebarea 4. , totusi e ciudat si nejustificabil sa pui limitare 50 pe un drum drept de 2 km si fara sa fie localitate . Restul care doar isi dau cu parerea ii rog sa se abtina , nu am nevoie sa ma mustruluiasca ei ) La multi ani !!
1.9Diesel is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 11:01   #4987
1.9Diesel

Stage 5
 
1.9Diesel's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 445
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Quote:
Originally Posted by DarkNight_Racer View Post
Nu stiu de unde ti-au venit sa pui intrebarile alea si cine ti-a bagat in cap tot felul de prostii!!!
-oamenii aia te-au oprit perfect legal si amendat ca au acest drept atat timp cat isi desfasoara serviciu cu aparatul radar (nu conteaza vechi, sau nou), k doar nu e masina lor personala si au iesit la facut bani!
-daca te-au inregistrat cu camera video bine si se vede clar viteza, masina si nr de inmatriculare, pot sa faci tu 10 contestatii ca nu o sa ai castig de cauza.(mai o posibilitate in cazul in care procesul-verbal nu a fost completat corect)!
-atat timp cat nu o sa iti pui avocat ca sa te reprezinte in instanta nu ai ce cheltuieli sa ai, iar cand platesti amenda si castigi procesul iti primesti banii inapoi!
-daca nu platesti amenda si pierzi procesul nu mai ai posibilitatea sa platesti jumatate din amenda in 48 ore!

AM pus intrebarile astea ca sa ma lamuresc ;

- Eu am intrebat daca apartin de sectia Dulcesti si sunt "politie locala" au voie sa opreasca masinile pe un Drum National sau doar pe raza comunei lor daca trece DN pe acolo , nu am intrebat daca au voie sa stea cu radare vechi .

- nu m-au filmat pur si simplu mi-au aratat pe un ecran viteza , atat ...si da procesul verbal , pe langa faptul ca nu se intelege nimic din ce e scris , mai este si nonconcordanta orei si anume ...a scris 13:28 sus si 13:24 la constatare ......iar ora reala era 15:28 respectiv 15:24 ...si asta se vede clar pe proces .
1.9Diesel is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 15:28   #4988
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Daca a gresit ora pe procesul verbal (si anume a trecut ora 13 si ora reala era 15) poti contesta (dar daca ai semnat procesul verbal.. nu prea mai ai ce face)... doar sa poti demonstra ca era ora 15 si nu 13.. (zici ca la ora 15 nici nu erai pe sectorul respectiv de drum). Insa diferenta de 4 minute intre sus si jos (sus ora scrierii procesului si jos ora cand te-a prins) e OK.

Din ce stiu eu... politia, chiar si rurala, au sectoare de drum unde actioneaza... deci daca te-au prins acolo si ei erau din Dulcesti, iti dai seama ca probabil aveau voie sa fie acolo.

Din ce-am citit .. nu prea ai fapte concludente... si drept urmare eu zic sa platesti amenda si gata..



PS: Raspunsul de mai sus cu (4) nu era raspuns la intrebarea 4 ... ci numarul unui articol din codul rutier
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 20:42   #4989
Claudiu.Mihut

Stage 2
 
Claudiu.Mihut's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 36
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Fie ca Anul Nou sa va umple casele si sufletele de fericire, sanatate, bucurie si prosperitate si odata cu sosirea Anului Nou va doresc un an plin de bucurie si incununat cu bunastare!!! Claudiu Mihut
www.claudiumihut.co.cc
Claudiu.Mihut is offline   Reply With Quote
Old 31-12-11, 23:42   #4990
B16SIX

Stage 5
 
B16SIX's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 591
Thumbs up Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

va urez LA MULTI ANI! in noul an 2012
B16SIX is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 15:04   #4991
Andrey_FL
Old School Cars

Stage 5
 
Andrey_FL's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,343
Member of:
[VW]
[DACIA]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Conducerea si membrii Crazy Team Racers Onesti va ureaza un 2012 sanatos si plin de fericire , in care sa aveti parte de tot ce va doriti si e mai bun in viata alaturi de cei dragi voua. LA MULTI ANI!!!
__________________
Crazy Customs Onesti
Andrey_FL is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 17:16   #4992
AnDrEiCa
2 Roti

Stage 5
 
AnDrEiCa's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,270
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

La multi ani baieti!
AnDrEiCa is offline   Reply With Quote
Old 01-01-12, 19:17   #4993
mihairadu

Stage 3
 
mihairadu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 154
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

La Multi Ani!!!
mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 13:45   #4994
AddY.AVI

Stage 3
 
AddY.AVI's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 158
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

Mda Romania
( Pentru informare ... )


NOI SUNTEM ROMANI ,NOI SUNTEM ROMANI,HI.HI.HI!!!!!

Am cautat taxele incluse in benzina de la 1 ianuarie 2012:
- acciza este de 467 EUR / tona
- taxa de drum este de 125 EUR / tona
- taxa de solidaritate (cate un cent / litru - motivul este acoperirea prejudiciului creat in urma falimentului Bancorex), adica 10 EUR /tona
Producatorul are pretul de aproximativ 370 EUR / tona.
Astfel rezulta urmatorul pret pe tona de benzina: 370+467+125+10=972 EUR / tona (taxe si accize)
Se adauga TVA de 24 %, adica 233.28 EUR
Totalul este de 1205.28 EUR / tona
Un litru de benzina este 1,205 EUR (aproximativ 5.15 RON)
Producatorul incaseaza 370 EUR / tona
Statul incaseaza 835.28 EUR / tona


ASA CA, OAMENI BUNI REVOLTA ESTE UN CUVANT PREA MIC,,, DA MAI DEPARTE
DACA ESTI ROMAN !!
MERITA SA INERCAM ! NU E GREU ! DATI MAI DEPARTE MACAR PRIETENILOR SOFERI !
__________________________________________________ _______________________
APEL CATRE ROMANII CARORA LE PASA ! MERITA SA DOVEDIM CA SUNTEM O FORTA DACA SUNTEM UNITI !
Din 17 ianuarie 2012, NU MAI ALIMENTATI DE LA PETROM !!!
Este singura solutie de spargere a monopolului carburantilor (cum foarte bine a spus Badea). Lovind intr-unul singur, acesta va avea doua solutii: sa intre in faliment sau sa scada pretul, declansand in acest fel concurenta pe piata.Mai mult, este singura sansa prin care putem cere si obliga guvernul Romaniei si Petromul sa desecretizeze Contractul de Privatizare si sa aflam care sunt tradatorii acestei tari. In felul acesta se vor dezvalui si comisioanele date (pretul tradarii) si nemernicii care le-au primit (hotii natiunii).


Dati-va o parere , am gasit si eu articolul asta undeva si mi sa parut interesant .
AddY.AVI is offline   Reply With Quote
Old 10-01-12, 14:12   #4995
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Cafeneaua nemţenilor de pe 4Tuning

da cine mai alimenteaza de la ei??? )))
eu cel putin am 3 ani de cand nu i-am mai vizitat!
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -