Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Piatra-Neamt

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-11, 09:58   #1
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Situatia drumurilor - Informatii rute

Pentru ca tot e sezonul in care majoritatea dintre noi ne plimbam si cu siguranta ne intrebam cum e drumul pe care vrem sa-l parcurgem, am deschis acest topic pentru a afla informatii.

Asa ca ... cei care vreti sa stiti informatii despre un drum pe care vreti sa-l parcurgeti, postati aici locatia si daca e cineva care stie, o sa raspunda.

Puteti intreba si "cum ajung in locatia X"...


Informativ


* Poiana Teiului - Vatra Dornei e un drum extrem de prost, cu denivelari si pe alocuri drum betonat si spart.. recomand ocolirea prin Tg Neamt - Gura Humorului - Vatra Dornei

* Piatra Neamt - Moinesti prin Tazlau e un drum OK cu exceptia din dealul Tazlaului unde se lucreaza si nu este asflat, ci pietris. Atentie la radarul de tip vechi care sta frecvent intre Frumoasa si Ardeoani.
Daca vreti sa ajungeti la Tg Ocna la salina, recomand Piatra Neamt - Roznov - Tazlau - Ardeoani, la Ardeoani faceti stanga spre Bacau si in urmatoarea localitate (Floresti) faceti dreapta spre Sanduleni si apoi o luati tot inainte spre Onesti - Tg Ocna
__________________
Burn rubber, not your soul
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 13:00   #2
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Piatra Neamt - Constanta ? Care-i cea mai buna ruta excluzand sa trec cu bac-ul.....
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 16:50   #3
RyaN-
VW Driver

Stage 5
 
RyaN-'s Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 484
Member of:
[VW]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Pe E85 pana aproape de Urziceni, apoi stanga spre Slobozia parca si apoi iesi pe A2. Ruta pentru cei LOW !
RyaN- is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 17:12   #4
Scarto
Old School Cars

Stage 5
 
Scarto's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,028
Member of:
[2 Roti]
[Old School Cars]
[VW]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Eu cand am fost la Constanta am luat-o prin Bucuresti (am ocolit ce-i drept, dar aveam si putina treaba in Buc), dar e drum intins... Piatra Neamt - Bucuresti e drum european.. apoi Bucuresti - Constanta pe autostrada.


Si site-ul care-l folosesc eu ptr a calcula rutele (sper sa nu fie luat ca reclama): www.sosele.com
Scarto is offline   Reply With Quote
Old 15-08-11, 22:36   #5
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Quote:
Originally Posted by RyaN- View Post
Pe E85 pana aproape de Urziceni, apoi stanga spre Slobozia parca si apoi iesi pe A2. Ruta pentru cei LOW !
asa ziceam si eu,tot varianta asta... pe mine ma intereseaza sa-i pot da... nu low...
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 16-08-11, 00:12   #6
RyaN-
VW Driver

Stage 5
 
RyaN-'s Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 484
Member of:
[VW]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
asa ziceam si eu,tot varianta asta... pe mine ma intereseaza sa-i pot da... nu low...
Stai linistit ca-i dai... de nu poate duce, oricum n-am zis SLOW
RyaN- is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 15:58   #7
DarkNight_Racer

Stage 5
 
DarkNight_Racer's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 419
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
asa ziceam si eu,tot varianta asta... pe mine ma intereseaza sa-i pot da... nu low...
Am venit eu zilele astea pe autostrada de la mare si iti zic k mai mult de 200-220 nu poti sa-i dai!.....in primul rand k nu prea se dau la o parte altii, sau se dau greu si e plina de radare, in plus au scos si LOTUSUL la pescuit
Eu mai mult de 210 nu am putut prinde
__________________
RED ZONE TUNING
DarkNight_Racer is offline   Reply With Quote
Old 18-08-11, 23:58   #8
buddy_lexx

Stage 5
 
buddy_lexx's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,477
Member of:
[KATANA TEAM]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Quote:
Originally Posted by DarkNight_Racer View Post
Am venit eu zilele astea pe autostrada de la mare si iti zic k mai mult de 200-220 nu poti sa-i dai!.....in primul rand k nu prea se dau la o parte altii, sau se dau greu si e plina de radare, in plus au scos si LOTUSUL la pescuit
Eu mai mult de 210 nu am putut prinde
zi-mi daca vrei exact traseul si starea lui ,ms!
buddy_lexx is offline   Reply With Quote
Old 19-08-11, 14:12   #9
DarkNight_Racer

Stage 5
 
DarkNight_Racer's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 419
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Quote:
Originally Posted by buddy_lexx View Post
zi-mi daca vrei exact traseul si starea lui ,ms!
pai...piatra neamt-buzau-pogoarele-slobozia si de acolo mai ai putin pana intri in autostrada care merge pana la Cernavoda si apoi Constanta pe drum national...
intre buzau si solobozia e un pic peticit drumul, dar e bun
DarkNight_Racer is offline   Reply With Quote
Old 20-08-11, 21:54   #10
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Pentru cei care aveti Aro, recomand Transalpina; merita peisajul si recomand a se vizita de jos in sus (catre Sebes).
-Transalpina este cel mai inalt drum rutier din Romania si chiar din intregul lant al Muntilor Carpati, atat din Romania cat si din afara ei, atingand altitudinea maxima in Pasul Urdele 2145 m. Desi este mai inalta mai veche si mai frumoasa decat Transfagarasanul, este mai putin cunoscuta pentru ca , Transalpina, cu toate ca este catalogat drum national, DN 67c (partial), nu a fost pana in 2009 niciodata asfaltata. -
http://www.transalpina.biz/
Singurul necaz e la coborare unde sunt cativa km de lucrari si trebuie sa iti amintesti de toti sfintii in ordine alfabetica. In rest e super; deja se inmultesc vilishoarele ca ciupercile dupa ploaie.
__________________
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 12:05   #11
marian_sro

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 558
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

se poate face transalpina si cu masina super sport.e asfaltata pana la obarsia lotrului.de acolo spre voineasa-brezoi mai sunt portiuni mai nasoale dar in nici un caz de aro.in orice caz o masina normala trece lejer.aro e pt altceva.

eu am fost pe 17.08.2011 cu masina din semnatura.
__________________
vectra b2 cdx x20xev 136+ cp remap by me-de vanzare
diagnoza opel,vag
dpf/fap off din soft
tuning si ecotuning
dezmembrez vectra b2 full
marian_sro is offline   Reply With Quote
Old 23-08-11, 19:55   #12
SisQuo

Stage 3
 
SisQuo's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 128
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

eu nu zic ca nu se trece; si eu am fost cu E90 si am trecut, dar plangand la fiecare portiune in lucru. Dar se merita, deci recomand.
SisQuo is offline   Reply With Quote
Old 28-08-11, 02:13   #13
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Nu stiu daca ma luati in serios su credeti ca glumesc, insa avand in vederca ieri era sa i se salte permisul tatalui meu in Pitra Namt si vorbim aici despre anumite inforatii legate de trasee, a deeeespu nfelul urmator:

Domnii de la rutiera stau si pandesc la gara pe cei care ies de la LYDL (fostul PLUS), si anume:
Intrarea in parcarea LYDL se face din ambele sensuri insa iesirea e obligatorie la dreapta, insa nu e semnalizata aceasta restrictie prin panou aditional ci i ugde la axul drumului care zice-se ca e continua, eu inca nu am mai ajuns sa observ cum arata dar cert e ca la iesirea din parcarea LYDL de langa gara, mai sigur e sa virati la dreapta fiindca domnii de la rutiera stiu eu ce stiu si pandesc, tata a fost oprit ieri tocmai pentru ca a virat stanga spre strand si a "scapat" dupa cum bine stiu unii dintre noi "vii cu actele inapoi dupa cum consideri de cuviinta" doar pentru a putea azi sa plece inapoi din tara cu permisul in buzunar.
Cert e ca domnii de la rutiera recunosc ca interdictia nu e presemnalizata prin indicator si mai admit faptul ca mai exista multe astfel de marcaje nesemnalizate in intreg orasul astfel ca ma gandesc ca ar trebui sa stim de aceste zone si rog daca am postat gresit sa se creeze un topic special cu astfel de capcane pe care sa stim a le evita.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html

Last edited by don_eduardo37; 28-08-11 at 02:16.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 28-08-11, 09:10   #14
mihairadu

Stage 3
 
mihairadu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 154
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Indicatorul de obligatoriu la dreapta era pana nu demult, da l-au scos astia odata cu gardu.
mihairadu is offline   Reply With Quote
Old 28-08-11, 11:53   #15
VaLeX
KATANA TEAM Member

Stage 5
 
VaLeX's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 8,256
Member of:
[Opel]
[KATANA TEAM]
Default Re: Situatia drumurilor - Informatii rute

Daca tot veni vorba de linie continua , aveti grija daca veniti din oras catre darmanesti , dupa pod (evident si dupa trecerea de pietoni) NU mai aveti voie sa faceti stanga spre BAZAR (Tg. neamt etc) , trebuie sa faceti rondul.

Iar cine mai doreste sa iasa de la Informatica (Lenin) , la fel , nu mai puteti face stanga , e linie continua.

Multumim autoritatilor , pentru fluidizare , pentru a ajunge la Orion , trebuie sa inconjor pe la Bacau

Last edited by VaLeX; 28-08-11 at 11:57.
VaLeX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -