Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Sibiu

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-11, 18:39   #1861
Sobolanul

Stage 4
 
Sobolanul's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 173
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

2 dacii de la remat ) fara acte fara numere )le impingem, )
Sobolanul is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:41   #1862
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

In Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor - RNTR 7, sunt specificate conditiile de vizibilitate pe care trebuie sa le indeplineasca un autovehicul ce circula pe drumurile publice din Romania si anume:
- geamurile laterale din spate si luneta nu sunt esentiale pentru vizibilitatea din interior, cand autoturismul este echipat cu oglinzi retrovizoare exterioare pe ambele parti, insa in cazul in care acestea au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni;
Cei care au luat amenzi, sa citeasca un pic legea asta, poate ii ajuta la contestatie.

- modificarea transparentei geamurilor nu se inregistreaza in cartea de identitate a autovehiculului, insa atelierele autorizate sa efectueze operatiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie sa elibereze un document privind certificatul de conformitate si licenta emisa de Organismul de Certificare Produse al Registrului Auto Roman, iar la inspectia tehnica periodica se verifica eticheta ce contine marca de omologare a geamului precum si gradul de transparenta.

Art. 10 din acelasi Ordin 2135/2005

10. Conditii privind vizibilitatea
10.1. Geamurile vehiculelor trebuie sa fie omologate si sa poarte marca de omologare in conformitate cu Directiva 92/22/CEE cu modificarile ulterioare sau cu Regulamentul 43 CEE-ONU. Conditia se considera indeplinita si de catre geamurile care sunt omologate conform normelor SAE sau DOT.
10.2. Geamurile aflate in campul de vizibilitate principal al conducatorului auto trebuie sa asigure o transparenta de cel putin 75% pentru parbriz, respectiv 70% pentru restul geamurilor.
10.3. Campul de vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale fata si luneta. In cazul in care vehiculul este dotat si cu oglinda laterala dreapta, luneta nu mai face parte din campul principal de vizibilitate.
10.4. In cazul in care geamurile care nu se afla in campul de vizibilitate principal al conducatorului auto au o transparenta modificata fata de cea stabilita prin marcajul de omologare, se urmareste ca stratul aplicat ulterior sa fie uniform si sa nu creeze distorsiuni. De asemenea, foliile de protectie aplicate pe geamuri trebuie sa fie certificate si marcate corespunzator, iar aplicarea acestora este permisa numai in ateliere autorizate.
__________________

Cineva zicea ca cercul de prieteni nu il faci cu compasul....

Last edited by lupalb; 14-02-11 at 18:47.
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:55   #1863
Sobolanul

Stage 4
 
Sobolanul's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 173
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

deci folie de 5% transparenta pe luneta si geamuri spate sa inteleg ca e ilegala ?
Sobolanul is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 18:59   #1864
ChuckyOvi

Stage 5
 
ChuckyOvi's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 585
Default Re: Intalnirile noastre

foliile aplicate individual fara acte de provenienta ale vreunei firme autorizate sunt ilegale.
Pe spate ai voie 5% vizibilitate sau 0% daca ai oglinzile retrovizoare
Pe fata ai voie 70%
Asta numai daca ai numar de inregistrare RAR si documentele necesare de la firma de aplicare a foliilor.
__________________
ChuckyOvi is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:00   #1865
ChuckyOvi

Stage 5
 
ChuckyOvi's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 585
Default Re: Intalnirile noastre

Cu 300 lei iti pui folie omologata RAR pe luneta si geamurile laterale spate! Exact cat costa amenda. In cazul in care o platesti in 48 de ore
Pe fata costa 150 lei dar sunt deschise
ChuckyOvi is offline   Reply With Quote
Old 14-02-11, 19:01   #1866
Sobolanul

Stage 4
 
Sobolanul's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 173
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

Quote:
Originally Posted by ChuckyOvi View Post
foliile aplicate individual fara acte de provenienta ale vreunei firme autorizate sunt ilegale.
Pe spate ai voie 5% vizibilitate sau 0% daca ai oglinzile retrovizoare
Pe fata ai voie 70%
Asta numai daca ai numar de inregistrare RAR si documentele necesare de la firma de aplicare a foliilor.
am tot ce-mi trebe, dar intrebam pentru restu care e mai pe susta, eu am legat pe fata ca, cu nr de bulgaria ma salta imediat
Sobolanul is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 07:10   #1867
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

pe spate (laterale si luneta) dupa cum se poate observa, daca ai oglinzi retrovizoare laterale, poti sa le vopsesti si cu bidineaua. Nu iti trebuie nici un fel de autorizatie, atata timp cat este uniform intinsa.
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 08:04   #1868
Bassu_SIV


Stage 5
 
Bassu_SIV's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,116
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
Default Re: Intalnirile noastre

@ sobolanul: cu numere de bulgaria nu-ti poate da amenda pentru folie
Bassu_SIV is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 08:22   #1869
Sobolanul

Stage 4
 
Sobolanul's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 173
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

Quote:
Originally Posted by Bassu_SIV View Post
@ sobolanul: cu numere de bulgaria nu-ti poate da amenda pentru folie
nu poate ? pai pe mine ma tot opreau si ma intreba de sanatate si daca am folii omologante si ma luau la misto cum ca imi ia talonu pe 3 luni ) daca nu am omologare pe folii
__________________
Sa nu uiti niciodata de unde ai plecat !!!

Sobolanul is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 08:32   #1870
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

E bine sa va notati anumite articole din lege (cum ar fi cel cu foliile din OUG 195/2002) si cel din Ordinul Ministrului Transporturilor ce reglementeaza RAR-ul si sa le aveti cu voi data viitoare cand va intreaba de sanatate.
E bine sa fiti si voi pregatiti, ca nu se stie niciodata cand iti trebe.
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 08:40   #1871
emy4bmw

Stage 4
 
emy4bmw's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 209
Default Re: Intalnirile noastre

Quote:
Originally Posted by Sobolanul View Post
nu poate ? pai pe mine ma tot opreau si ma intreba de sanatate si daca am folii omologante si ma luau la misto cum ca imi ia talonu pe 3 luni ) daca nu am omologare pe folii

Nu stiu pe voi cum de va tot opresc capetele de creta, dar pe mine o singura data m-au oprit (control de rutina) si n-au avut ce comenta. De aproape 2 ani de cand am masina , o singura data.
emy4bmw is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 09:12   #1872
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

pe mine m-au oprit de vreo 3 ori, dar de fiecare data pentru altceva. O singura data mi-am luat amenda, pentru viteza, 72 in localitate si odata pentru centura
lupalb is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 09:15   #1873
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Intalnirile noastre

ia mai gandeste-te...ca ai mai facut tu ceva in sb)
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 09:39   #1874
AdrianSB

Stage 5
 
AdrianSB's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 573
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Intalnirile noastre

amenzi la rutiera nu am nici una in aproape 6 ani de circulat zilnic mici atentii sunt , in schimb am vreo 5 amenzi de la politia comunitara pt parcari neregulamentare , din care 4 au fost anulate pentru ca ei ''cunosteau'' semnificatia indicatoarelor si semnelor aditionale prea bine
__________________
• Cea mai mare plăcere în viaţă e să faci lucrurile despre care oamenii spun că nu ai voie să le faci
AdrianSB is offline   Reply With Quote
Old 15-02-11, 10:00   #1875
lupalb

Stage 5
 
lupalb's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 3,002
Member of:
[VW]
Default Re: Intalnirile noastre

pai atunci nu mi au dat amenda, mi au saltat direct permisu.... e altceva, si oricum, as fi castigat intr-un final , daca dupa ce am depus contestatia , la un an dupa mai exact, m as fi dus si eu la judecatorie ....dar asa am pierdut prin neprezentare, neavand nevoie de permis in perioada in care a trebuit in final sa il dau.
Deci aia nu se pune
lupalb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -