Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Zona tehnica Opel

Zona tehnica Opel Zona tehnica, secrete, tips&tricks Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 30-10-11, 21:19   #1
slim-jim
Opel Driver

Stage 3
 
slim-jim's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Member of:
[Opel]
Default problema corsa B directie si franare

Salutare.
Am si eu o nelamurire,si o problema.De ceva vreme am schimbat cate ceva la directie pe masina mea: caseta directie,bielete,capete de bara,rotule si urmeaza capete de planetare.
Acuma treaba care ar fi : azi dupa ce m-am plimbat putin prin Cluju asta cu drumuri "minunate" la un moment dat franez si simt cum masina o ia in stanga si pe urma la dreapta.Nu tineam strans de volan sau ceva si am observat,plus ca simt ca parca tot fuge de sub mine, ca si cum nu ar fi stabila,o simt la bazin(ca iarna cand aluneca).Acuma ori ca is prea simtit ori ca intradevar e ceva.
Plus : volanul vibreaza de la 100-110 pana la un mom dat, si cand franez vibreaza de parca ar vrea sa sara afara.
Aici am inteles ca ar putea fi ovalizate discurile de frana...probabil ca inca alea nu le-am schimbat,dar cica ar fi si bucsi din cauza careia ar face asa ceva.
Dar la viteza de ce vibreaza?Au fost centrate roti, reglat unghi de fuga chiar dupa ce am schimbat caseta si toate....si totusi.

Chiar nu stiu de la ce se poate trage.Daca stie eventual cineva ce bucsi tre schimbate as fi tare recunoscator daca mi-ar scrie sa stiu ce sa cer daca ma duc sa le cumpar....Multumesc anticipat si daca s-a mai discutat imi cer scuze,dar eu nu am gasit.
slim-jim is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 16:31   #2
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: problema corsa B directie si franare

pai daca nu mergi la un service, ridica masina pe cric (pe rand fiecare parte) si verifica jocurile miscand de roata stahga/dreapta, sus/jos, pune mana pe bara de torsiune si trage si de aia, misca de bascule, misca de caseta de directie si vezi pe unde ai jocuri.
Nu se poate sa fi schimbat toate piesele, sa nu mai ai jocuri, sa fie reglata directia si sa-ti mai faca figuri masina
p.s.
verifica si rulmentii si flansa telescopului.
dar toate astea trebuiau sa fie verificate de cei care ti-au reglat directia, si sa nu-ti faca reglajul pana nu erau rezolvate toate problemele !!!!
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 31-10-11, 18:45   #3
slim-jim
Opel Driver

Stage 3
 
slim-jim's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Member of:
[Opel]
Default Re: problema corsa B directie si franare

din cate am mai vorbit azi cu cineva zicea sa schimb rulment flansa amortizor,undeva la 40 de lei unu(oalele alea de sus de la rulment) dar cica ar fi duse si telescoapele si nu merita sa le schimb daca nu schimb si telescoapele.
Sa zicem ca de asta "fuge",da de ce vibreaza intre 100-110 si la franare?
Multumesc mult,maine incerc sa si trag de toate cele pe ea sa vad daca mai e pe undeva ceva.
slim-jim is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 08:18   #4
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: problema corsa B directie si franare

pai vibreaza la 100-110 din cauza ca nu-s bine echilibrate rotile, iar la franare din cauza ca ai probabil discurile ovalizate.
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 01-11-11, 09:57   #5
slim-jim
Opel Driver

Stage 3
 
slim-jim's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 82
Member of:
[Opel]
Default Re: problema corsa B directie si franare

multumesc mult pentru raspunsuri si sper sa fie adevarat cu discurile....Rotiele as zice ca sunt echilibrate....cel putin eu stiu ca am fost inainte sa schimb caseta ca am schimbat cauciucurile si pe urma dupa montarea casetei am centrat iar rotile dupa care am facut unghiu de fuga.Acuma ramane de vazut cu discurile,oricum in oras rar trec de 100 sa fim seriosi....Am sa schimb cat de curand si discurile si sper ca problema la franare sa se remedieze, si probabil am sa centrez din nou toate rotile sa vedem daca si atunci tot asa face.
Iti multumesc foarte mult pentru raspunsuri,sper sa ai dreptate.Toate cele bune.
slim-jim is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -