Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 26-02-09, 14:12   #931
Tibanu
VW Driver

Stage 4
 
Tibanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 265
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

am inteles cum sta treaba in leg cu luminile alea,trebuiesc schimbate...
da in legatura cu toba,pe mine unu cat m-ar costa sa schimb sunetul evacuarii intr-unul grav asa,cum ziceti voi, avand in vedere ca nu am nimic schimbat la toba?ce anume sa-mi achizitionez?
__________________

R.C.A. si Casco,asigurari de locuinte sau calatorii!!!
cele mai bune oferte,cele mai mici preturi!!!
tibi.soimareanu@gmail.com / 0727.189.621
Tibanu is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 14:46   #932
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

eu as schimba asa...Teava inox de 60+ cap-coada(fara catalizator,intermediara...asta in cazul in care ai pe cineva la itp k sa treci fara prob k no sa-ti mai iasa fumu' daca dai catalizatoru jos...dar cam tot acolo ajungi dak il iei jos sau nu,eu de asta nu l-am dat jos k nu prea avea rost),si o finala tot de inox cu 2 iesiri, urla grav iti zic eu...si pt cativa euroi iti poti lua si un flame kit hai bafta!
__________________
Bmw E30 proud owner !

- >Dezmembrez Bmw e30 (ursulet)
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 14:55   #933
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by Tibanu View Post
am inteles cum sta treaba in leg cu luminile alea,trebuiesc schimbate...
da in legatura cu toba,pe mine unu cat m-ar costa sa schimb sunetul evacuarii intr-unul grav asa,cum ziceti voi, avand in vedere ca nu am nimic schimbat la toba?ce anume sa-mi achizitionez?
parerea mea sa te duci la o firma care se ocupa cu montare modificare de evacuare
la noi in cluj sunt cam 3 firme de genu
pt ca altfel iti cumper o toba 150 de euro iti modifici intermediara,catalizator etc te costa mult mai mult
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 21:11   #934
mali84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 52
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Salutare fratilor am revenit pe foruml dupa luni de pauza. O intrebare intrebacioasa asa de inceput am la voi: in cazut in care se rupe cureaua de distributie la Vento motor 1.8 benzina ,75 cp se intampa ceva cu motorul? E o problema mare sau doar o inlocuiesc si totul revine la normal?
mali84 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 21:17   #935
mali84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 52
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Am avut ceva probleme cu masina in zilelle trecute.Prin gropi se toto auzea o bataie la roata din spate de pe dreapta. ce sa fie? punte adin spate e prinsa de caroserie cu 3 suruburi dintre care doar 2 mai existau unul find rupt,unul strans bine iar al 3-lea destrans iar cel starns bine a acarpat putin tabla incercand sa se smulga. Imaginativa in ce se mai tinea roata ......
Am taiat tabla pe interior sunb bancheta exact de-a supra suruburilor, am gaurit piulita care e sudata de tabla iar cu burghiul am ascos bucatica aia de surub rupta si asa m reusit sa inlocuiesc surubul. Putin mai dificil dar am reusit!
mali84 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 21:21   #936
mali84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 52
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Ca intr-o relatie...la inceput toate frumoase.. dupa care apar problemele. Cand am vrut sa aerisesc franele ce sa constata k neamtu (taticul ei) s-a asigurat k nimeni nu ii fura jantele si a pus la fiecare roata un prezon antifurt si ce e si mai grav k nu am mai pus si cheia in masina
Am fost pe la toate serviciurile si ..din parti... asa k am ramas yo sa rezolv problema cu sudura si putina imaginatie am improvizat o cheie care cu greu a mers.
Misiune indeplinita
mali84 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 21:28   #937
mali84

Stage 2
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 52
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Scuzati-mi greselile de ortografie din celelalte postari.Am reparato anu trecut asa pe fuga de rugina pe la aripi si putin pe portiere k sa pot ajunge cu ea la RAR pt ca "omul" meu care mi-a aranjat intrarea a vrut sa nu vada rugina pe ea si asa a si fost atunci. Acum e putin diferit,dupa atatea ploi si umezeala a aparut si rugina,pete,puncte dar se vede plus k locurile reparate atunci pe fuga le-am vopsit cu un spray putin mai deschis la culoare. Ma gandeam sa o vopsesc dar nu inainte de a schimba aripile k sunt cam cam...
Ma intreb oare cat m-ar costa 2 aripi noi sau cel putin in stare buna??? Dak stie cineva ii raman recunoscator
mali84 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 21:58   #938
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by mali84 View Post
Salutare fratilor am revenit pe foruml dupa luni de pauza. O intrebare intrebacioasa asa de inceput am la voi: in cazut in care se rupe cureaua de distributie la Vento motor 1.8 benzina ,75 cp se intampa ceva cu motorul? E o problema mare sau doar o inlocuiesc si totul revine la normal?
nasol,potisa comanzi pe langa curea ,si supape si poate piston dar asta nu e sigur
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 22:54   #939
ncs_balauru

Stage 5
 
ncs_balauru's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 551
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Tibanu in legatura cu toba am eu una REMUS cu doua evacuari care am avuto pe o fosta masina
ncs_balauru is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 09:40   #940
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by bzsa View Post
nasol,potisa comanzi pe langa curea ,si supape si poate piston dar asta nu e sigur
Din cate stiu la motoarele de 75 de cai AAM, chiar daca se rupe cureaua de distributie nu se intampla nimic cu supapele, este singurul model la care nu apare problema asta (avantajul unui motor vechi); informatia am culeso de pe net si de la un mecanic, nu am avut experiente asemanatoare.
__________________
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 10:01   #941
bzsa

Stage 5
 
bzsa's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,231
Member of:
[VW]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by MaxX_82 View Post
Din cate stiu la motoarele de 75 de cai AAM, chiar daca se rupe cureaua de distributie nu se intampla nimic cu supapele, este singurul model la care nu apare problema asta (avantajul unui motor vechi); informatia am culeso de pe net si de la un mecanic, nu am avut experiente asemanatoare.
da posibil,eu ziceam in general dar oricum ideea e cand desfaci motorul atunci vezi care e situatia si numai dupa aia te apuci de cumparat piese
bzsa is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 14:20   #942
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

mda am auzit si eu despre motoarele astea pe benzina k nu prea au defecte daca se rupe cureaua...dar oricum mai bine schimbo pt orice eventualitate!! aripi noi am luat eu la 1mil jumate/buc NOI NOUTE (cam asa k nu mai tin exact minte) te duci la un mag de piese auto si le comanzi..in cateva zile sunt venite
Bafta!!
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 18:22   #943
antonlupan

Stage 4
 
antonlupan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 220
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by ncs_balauru View Post
Tibanu in legatura cu toba am eu una REMUS cu doua evacuari care am avuto pe o fosta masina
adica care merge pe vento fara alte modificari?ma gandesc ca vb de finala.....as fii interesat daca e de vanzare....
antonlupan is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 22:00   #944
ncs_balauru

Stage 5
 
ncs_balauru's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 551
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

da e de vanzare ,toba a fost pusa pe o raposata super nova dea mea acum trebue sa o modifici si u la teava sar putea doar sa ii tai teava mai scurta si sa mearga la fix o sa pun poze cu ea
__________________
www.accesoriiautopitesti.ro
ncs_balauru is offline   Reply With Quote
Old 28-02-09, 07:53   #945
antonlupan

Stage 4
 
antonlupan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 220
Default Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile

Quote:
Originally Posted by ncs_balauru View Post
da e de vanzare ,toba a fost pusa pe o raposata super nova dea mea acum trebue sa o modifici si u la teava sar putea doar sa ii tai teava mai scurta si sa mearga la fix o sa pun poze cu ea
pune te rog ceva poze si da un pretz....mersi
antonlupan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -